Pevec in tekstopisec Uroš Ržišnik se je rodil leta 1967 v Trbovljah. Izhaja iz kisovške rudarske družine, saj je bil njegov oče strojni poslovodja v rudniku Kisovec, a je leta 1980, ko je bil Uroš še otrok, umrl. Družinsko rudarsko tradicijo je nadaljeval tudi Uroš, ki je nekaj let delal kot rudar.
Uroš pravi, da današnji otroci ne vedo več, kako so njihovi starši in stari starši živeli včasih: »Otroci nismo bili vredni veliko. Bili smo bolj samorastniki.« Meni, da so bili knapi poseben “narod” in zato smo lahko ponosni na našo rudarsko dediščino. »Smo malo posebni,« je še dodal.
Svoje nekdanje življenje rudarja se je odločil pustiti za sabo in začel pisati lastno poezijo, ki jo pretvori v pesmi in posname. »Skozi pesmi lahko opišem svoje mladostne dni,« pravi.
V rudniku v Zagorju in Kisovcu je začel delati leta 1984, kjer je delal do leta 1991. Delal je globoko pod zemljo – 500 metrov, kjer se je delalo že deseto obzorje. »Če sedaj pomislim, je bilo zelo nevarno, a mi se tega nismo zavedali. Bili smo mladi. Velikokrat je prišlo do kakšne nesreče s smrtnim izidom. Ampak v tistih časih je bilo to popolnoma normalno,« je dodal. Meni, da je delo, ki so ga opravljali včasih, danes nepredstavljivo. Je pa lepo, da lahko to opiše v svojih pesmih.
Po letu 1991 je šel v Ljubljano. Bil je šofer in prevažal špedicijo. Kasneje se je začel ukvarjati z gradbeništvom, v katerem je že skoraj 15 let. »Imamo fante z juga, ki radi delajo. Sreča, da meni ni potrebno več veliko delati fizično, ampak se ukvarjam bolj z vodenjem posla,« je povedal o svojem delu.
Njegove korenine izvirajo iz Kisovca
»Veliko prihajam domov, ker brez Zasavja ne morem. Oče je bil Kisovčan, mama je Kisovčanka, tudi prejšnje rodbine so bile iz Kisovca. Tukaj sem zakoreninjen. Čutim, da sem Zasavec, brez njega ne morem,« pravi.
Z glasbo se ukvarja ravno zaradi Zasavja. Večinoma snema namreč knapovske pesmi, naredi pa tudi kakšno za ženo ali hčerko.
Začetki glasbene poti
Pesmi je začel snemati malo preden je umrl Sandi Kolenc Koli, legendarni pevec Drinkersov. Skupaj sta začela pisati pesem. Sandi je napisal besedilo, skupaj sta želela narediti še glasbo, a je na žalost prej umrl. Pesem je dokončno posnel sam. Da je dobil pravo melodijo, je trajalo eno leto. Mislil je, da je ustvariti pesem bolj enostavno, ampak ni bilo. Pesem z naslovom Se spominjam je naredil njemu v spomin. Po tej pesmi je napisal še pesem o knapih, ki jo je poimenoval Naša knapovska kri. Pesem je posnel skupaj z zasedbo Lagard, videospot zanjo pa so posneli v Kisovcu na stolpu pri »šohtu«. »Ta pesem bo zame ostala večno v srcu in mi je tudi najdražja. Pojemo jo skupaj s prijatelji, to je bilo lepo doživetje in obujanje spominov,« je dejal Ržišnik.
Kasneje se je Uroš povezal s Trboveljčanom Sergejem Škofljancem, s katerim skupaj delata na plošči. Uroš piše besedila, Sergej pa glasbo. Z albumom želita prikazati, kakšno je bilo življenje v Zasavju včasih in kakšno je danes. V pesmih se čutijo njegova čustva in čutenja do Zasavja. Namen albuma je mlajšim generacijam prikazati, kako so v Zasavju živeli včasih.
Včasih tudi nastopa, saj ga večkrat povabijo prijatelji, znanci in sosedi. Nastopal je tudi na občinski proslavi v Zagorju, ko so imeli podelitev plaket, kjer je zapel pesem Naša knapovska kri.
Album, ki ga pripravlja, bo predvidoma izšel do konca leta 2022. Kar se njega tiče, to ne bo problem, ima pa kolega Sergej malce manj časa. Tri pesmi sta že končala, ena pa je še v delu – to je pesem Stan zasavski, knapovska himna, za katero je glasbeni aranžma že narejen, posneti pa je potrebno še vokale. Izvedba bo namreč rockovska.
Njegov načrt je, da izda album, vmes pa mogoče posname še kakšno pesem – recimo božično. Vesel je, da obstaja YouTube, kjer lahko njegove pesmi posluša vsak, saj jih na radiu ne predvajajo. »Glede na to, da ne delam nobenih reklam, me ljudje kar radi pogledajo,« še dodaja.
Pravi, da je razočaran, da Radio Trbovlje ni več takšen, kot je bil včasih. »Včasih, ko smo delali v rudniku in je imel poslovodja rojstni dan, smo poklicali na radio in so zanj zavrteli eno pesem. Zelo me moti, da so radio prodali in da Zasavci ne moremo predstaviti svojih pesmi. To je zelo žalostno,« je še dodal.
Za pokušino pa še pesem Pr knapih.
Marko Planinc in Sabina Bravec
Foto: Gašper Plevel