Ali ste vedeli, da je vitamin D hormon? In da je edini vitamin, ki ga naše telo lahko proizvede tudi samo? Z obsevanjem kože z ultravijolično svetlobo 10–15 minut 2–3 krat tedensko zadovoljimo naše potrebe po vitaminu D. Ker pa veliko časa preživimo v zaprtih prostorih oz. uporabljamo zaščitne kreme, ko se odpravimo na sonce, si dovolj vitamina D zagotovimo le z ustrezno prehrano ali uživanjem vitaminskih dopolnil. Vitamin D pospešuje absorpcijo kalcija in sodeluje pri nastajanju kosti.
Vitamin D je topen v maščobah in se nahaja v dveh oblikah – kot vitamin D2 (ergokalciferol) in vitamin D3 (holekaciferol). Vitamin D2 najdemo v rastlinskih virih, medtem ko vitamin D3 v živalskih virih. Le malo živil vsebuje vitamin D v dovolj veliki količini. To so mastne ribe (losos, sardine, tuna), ribje olje, jetra in jajčni rumenjak. Rastlinska živila pa vsebujejo zelo malo vitamina D.
Učinki vitamina D
Učinek enega večjega odmerka je zelo podoben, kot če enako visok odmerek razdelimo na več manjših preko celega dneva ali tedna (kar ne velja za vse vitamine).
Njegovi učinki niso omejeni samo na kosti, pač pa ugodno deluje tudi na imunski sistem, vnetje in delovanje mišic – tudi srca. Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) je za uporabo na označbah živil, ki so dober vir vitamina D odobrila naslednje trditve: prispeva k normalni absorpciji/uporabi kalcija in fosforja, prispeva k normalni ravni kalcija v krvi, prispeva k ohranjanju zdravih kosti, prispeva k delovanju mišic, prispeva k ohranjanju zdravih zob, prispeva k delovanju imunskega sistema in ima vlogo pri delitvi celic.
Po priporočilih EFSA odrasli dnevno potrebujejo 20µg vitamina D (1000 i.e.)
Posledice in znaki pomanjkanja
Pomanjkanje vitamina D se klinično pokaže s hipokalciemijo, hipofosfatemijo ali splošno demineralizacijo kosti – bolečine v kosteh, spontani zlomi kosti in oslabelostjo mišic. Pri otrocih se lahko pojavi zaostanek v rasti in/ali rahitis (deformacije skeleta, zlasti dolgih kosti).
Predoziranje z vitaminom D
S sončenjem ni mogoče preseči primernih količin vitamina D – telo ga tvori toliko kot ga potrebuje (vendar pri izpostavljanju sončni svetlobi vedno svetujemo primerno zaščito – sončno kremo, pokrivalo, sončna očala, zračna oblačila).
Če vitamin D uživamo kot prehransko dopolnilo pa je potrebno vedeti, da prevelik vnos vodi do hiperkalcemije in hiperkalciurije ter do kalcifikacije mehkih tkiv.
Za več nasvetov smo vam na voljo v naši lekarni.
Tjaša Flere Pušnik, mag. farm., spec.
Lekarna Pušnik Trbovlje