Zasavska ljudska univerza (kot vodilni partner) in Ljudska univerza Jesenice skupaj s štirimi mednarodnimi partnerji sodelujeta v mednarodnem projektu Erasmus+ KA2: »Učenje na daljavo za ranljive skupine odraslih«. Projekt je stekel v začetku tega leta in prva srečanja projektne skupine so potekala prek videokonferenc.
Konec septembra je bilo prvo delovno srečanje, ki je potekalo v Limassolu na Cipru. V poletnem vzdušju smo partnerji iz Slovenije, Cipra, Hrvaške, Estonije in Nizozemske izmenjali svoje izkušnje pri izvajanju izobraževanja na daljavo za prvi dve ciljni skupini odraslih, brezposelne in osebe s posebnimi potrebami. Do pomladi sta v načrtu še dve srečanji, na katerih bomo obravnavali metode pri učenju na daljavo še za ciljne skupine starejših, priseljencev, osipnikov in odraslih s podeželja. Rezultat sodelovanja v projektu bo skupni priročnik, v katerem bodo zbrane izkušnje in priporočila ter praktični primeri za izvajanje učenja in svetovanja na daljavo za šest ciljnih skupin odraslih. Ob izbruhu epidemije Covid-19 in nenadnem prehodu izobraževanja na daljavo, izkušenj in tovrstne literature ni bilo, zato smo bili izobraževalci odraslih postavljeni pred velik izziv. Verjamemo, da bo priročnik dobrodošla pridobitev za vse, ki izvajamo izobraževanje na daljavo za odrasle.
Projekt je za Zasavsko ljudsko univerzo pomemben tudi zato, ker poleg zaposlenih daje možnost sodelovanja in mobilnosti tudi zunanjim sodelavcem – učiteljem v izobraževalnih programih za odrasle ter ustanovam, s katerimi se povezujemo v regiji. Mobilnosti na Cipru sta se tako poleg strokovnih delavk Zasavske ljudske univerze udeležila tudi zunanja predavateljica ter sodelavca Varstveno delovnega centra Zasavje, ki so v času epidemije nabrali veliko izkušenj pri izvajanju programov na daljavo prav za skupini odraslih, ki smo ju obravnavali. Na Zasavski ljudski univerzi vidimo projekte, ki omogočajo povezovanje v lokalnem okolju kot pomembno dodano vrednost: na ta način poglabljamo sodelovanje z ustanovami in učitelji ter spodbujamo razvoj izobraževanja odraslih v regiji. Rezultat projekta Učenje na daljavo za ranljive skupine odraslih tako ne bo le priročnik z metodami učenja za odrasle, pač pa tudi možnost tesnejšega sodelovanja in razvijanja novih idej za izboljšanje kakovosti življenja v Zasavju.
Valentina Uran
Foto: Zasavska ljudska univerza