petek, 20 junija, 2025

Iz te kategorije

Zakaj je Bitcoin pot do ekonomske stabilnosti? (Bitcoin 13)

Bitcoin je obširna zadeva, z nešteto vidiki ter različnimi perspektivami. Skupaj si ga bomo pogledali in razmišljali o njem na mnogo načinov. Tak pristop vam bo omogočal, da ga ocenjujemo z različnih zornih kotov in da tako dobite boljši vpogled, kaj to sploh je. Vseh člankov bo 25, povzeti pa so po avtorju Tomerju Strolightu, ki piše na mediumu.

Bitcoin je izredno volatilen* in nestanoviten, pravijo ekonomisti, novinarji in bankirji.

Pa je res?

Če bi bili na čolnu, ki bi ga premetavalo razburkano morje in bi iz tega čolna opazovali svetilnik, bi se vam zdelo, da je položaj tega svetilnika zelo nestanoviten. No, Bitcoin je kot ta svetilnik. Zelo je stabilen.

Bitcoin je zelo stabilen

Delovanje Bitcoina je pravzaprav popolnoma stabilno. Dobava kovancev je natančno določena glede količine, prav tako tudi urnik po katerem prihajajo v življenje novi bitcoini, je bil v začetku enoznačno določen. Bitcoin v svoji zgodovini deluje brezhibno, imeli smo le dva manjša izpada. Vsi najpomembnejši vidiki so bili nedotaknjeni, kot je na primer njegova decentralizacija, ki se sčasoma le krepi.

Ne glede na vse napade, slabe želje in prepovedi je Bitcoin držal vse svoje obljube:

  • Preprečil je, da bi bili bitcoini kdaj napačno ali ponovno porabljeni.
  • Izdal je natančno predvidljivo ponudbo.
  • Lastnikom je omogočil porabo kovancev brez omejitev.
  • Vsakdo na svetu lahko uporablja Bitcoin brez omejitev.
  • Vsakomur je omogočil, da lahko sam preveri vsa ta dejstva, da ne bi bilo potrebno nekomu zaupati.

Ni bilo nobenih izjem. Kako bi potem temu lahko rekli nestanovitno?

Sprejetje in uporaba Bitcoina je množična migracija k stabilnosti

Kritiki Bitcoina njegovo volatilnost opisujejo kot njegovo veliko slabost. Označujejo ga kot nestanovitnega, to pa ni mišljeno kot kompliment. Namigujejo, da je stabilnost boljša kot nestanovitnost. Tukaj imajo prav, vendar se motijo, kaj je stabilnost. Neverjetna stabilnost in zanesljivost Bitcoina, kot je opisano zgoraj, je ravno tisto, kar privlači tako veliko in naraščajoče število ljudi, korporacij, institucij in vlad, da ga sprejemajo v vedno večji meri.

Ko se sprejemanje Bitcoina povečuje, njegova vrednost (merjena v dolarjih), močno narašča, čeprav z divjimi kratkoročnimi nihanji, saj trgi poskušajo ugotoviti, kako dragocen postaja (temu se v trgovanju po angleško reče »price discovery«).

Volatilne so državne valute

Najslabše nacionalne valute okoli nas so v propadu. Venezuelski bolivar je v času tega pisanja v samo enem letu izgubil 99 % svoje vrednosti v primerjavi z ameriškim dolarjem. Vendar pa je celo britanski funt v istem obdobju enega leta doživel 17-odstotno nestanovitnost v vzponih in padcih glede na ameriški dolar.

Če so nacionalne valute v skladu z zgoraj opisanim standardom stabilnosti, nobena niti približno ne ponuja tega kar obljublja Bitcoin.

  1. Nobena ne ponuja obljub o predvidljivosti ponudbe — in mnoge, vključno z dolarjem, so v zadnjem času opazile množično povečanje ponudbe.
  2. Nobena izmed njih ni popolnoma odporna proti odtujitvi od prevarantov ali celo lastne vlade.
  3. Nobena ne ponuja svojim imetnikom neomejenega dovoljenja za njihovo uporabo — obstajajo predpisi, ki od lastnikov zahtevajo, da se identificirajo in prijavijo svojo uporabo za vrednosti nad določenimi limiti.
  4. Nobena ne ponuja dostopa vsem državljanom sveta — mnoge še posebej izključujejo uporabo ljudi iz drugih držav.
  5. Nihče ne more neodvisno preveriti ali revidirati dobave državnih valut — tudi pristojni organi dejansko ne vedo, koliko denarja je v obtoku.

Bitcoin je pot od volatilnosti in nepreglednosti do predvidljivosti in preglednosti

Glede na vse to ni presenetljivo, da se za Bitcoin ljudje vse bolj odločajo pred nacionalnimi valutami. Stalna in nezlomljiva zagotovila Bitcoina dajejo svetu stabilen standard, po katerem lahko ljudje zanesljivo trgujejo drug z drugim na katerikoli razdalji, v katerikoli vrednosti in v kateremkoli časovnem obdobju. In prav ta zanesljivost bo vodila k večji svetovni gospodarski stabilnosti.

volatilen*=nestabilnost, ta izraz v ekonomiji pomeni, da se mu izredno hitro spreminja cena v obe smeri

Prihodnjič: Zakaj je Bitcoin najbolj vključujoča institucija? (14)

Peter Golob


Po formalni izobrazbi sem univ. diplomirani strojnik, vendar sem na tem področju delal le v letih po končanem šolanju. Strojnik nisem bil nikoli s srcem, bolj me je zanimala matematika oziroma razmerje med tveganjem in uspehom.

V Zasavju me poznajo kot profesionalnega igralca pokra, postavil sem tudi spletno stran za učenje strategije te igre, ki deluje še danes. Zadnja štiri leta pa se navdušujem nad Bitcoinom, predvsem z makro vidika. Menim, da bo ta fenomenalni izum digitalne redkosti prinesel pozitivne spremembe za posameznika in družbo.

Verjamem, da je prava pot sodelovanje med ljudmi in medsebojna pomoč. Znanje je tisto, kar vedno naredi razliko. Vsem, ki ne vedo, kako začeti z učenjem o Bitcoinu, bom z veseljem pomagal.


 

Isti avtor