mozaik Trbovelj in Zasavja
Nič ne more ustaviti razvoja in sprememb. Nekdanja rudarska regija v Sloveniji, Zasavje, je spet v preobrazbi. Do začetka devetdesetih let je Trbovlje dajalo kruh tisočem rudarjev, večina industrije v mestu je bila vezana na rudnike. Na prelomu tisočletja, ko kopanje rjavega premoga ni bilo več “zanimivo”, je približno 300 ljudi še vedno delalo v rudnikih. Takrat so bile sprejete nove občinske in vladne pobude za prehod iz rudarske regije. Tehnološka podjetja, kot je Dewesoft, pa se razvijajo in spreminjajo regijo.
Vsako sredo ob 17. uri bomo objavili nadaljevanje zgodbe o Trbovljah in Zasavju, ki sta jo spisala nezasavca. Jana Štakul Petkovšek je novinarka, ki dolga let dela v Ljubljani, Carsten Frederiksen pa Danec, knjižničar in publicist, ki živi v Københavnu. Preberite prejšnjo objavo.
Podjetnik – visokotehnološka in nova dejavnost
Decembra 2000 se je v Trbovljah rodil Dewesoft. V 20. letih je podjetje doseglo status vodilnega svetovnega razvijalca strojne in programske opreme za zajem podatkov. Uspeh, izkušnje in viri se zdaj delijo v podporo podjetniškemu inkubatorju Katapult.
Dewesoft je družba z omejeno odgovornostjo, ki je v prvi vrsti dejavna na področju računalniškega programiranja in proizvodnje elektronskih komponent, merilnih instrumentov in merilnih sistemov, dobavljenih velikim kupcem v avtomobilski, vesoljski, obrambni, transportni, energetski, industrijski in gradbeno inženirski industriji. Širok je tudi obseg aplikacij: snemanje podatkov, testiranje NVH, preskušanje moči in energije, strukturna dinamika, analiza vibracij, zvočno preizkušanje …
Danes je Dewesoft eden največjih podvigov slovenskega tehnološkega znanja. Kljub svetovnemu uspehu je srce podjetja in proizvodnja ostala v Trbovljah. Jure Knez, predsednik in soustanovitelj podjetja, je s svojimi na videz neuresničljivimi idejami želel pomagati tudi drugim ustvarjalcem v njegovi dolini.
Prostor za zagonska podjetja
Podjetniški inkubator Katapult je nastal leta 2016, ko je bil vsak peti v Zasavju brezposeln, med mladimi je bilo brezposelnih skoraj polovica. Eden glavnih motivov družbe Dewesoft, ki je v prostore za pospeševalnik podjetij vložila dva milijona evrov, je bil spodbuditi in podpreti razvoj podjetništva. Posledično so hoteli ustvariti kakovostna delovna mesta, ki bodo pomagala ustaviti odliv mladih, ki so množično odhajali na delo v druge dele Slovenije in v tujino.
»Želeli smo, da Katapult privabi predvsem podjetja, ki že imajo izdelek. Glede na to, kaj počnemo v Dewesoftu, najlažje pomagamo takim podjetjem. Odličen primer je zgodba o Chipolu«, pravi Jure. Chipolo je lokalno podjetje, ki izdeluje majhne sledilnike Bluetooth, ki strankam pomagajo najti ključe, denarnice, torbe ali telefone. »Na Kickstarterju so ti fantje zbrali 300.000 dolarjev za izdelavo 15.000 obeskov, kar je bil velik uspeh, a so se hkrati znašli v dilemi, saj niso dokončali razvoja in so bili brez proizvodnih zmogljivosti. Imeli so veliko dilem pri nakupu materiala, izvozni dokumentaciji, potrebni so bili testni instrumenti …«
Dewesoft je zagotovil rešitev. »Takrat smo imeli na voljo nekaj prostora in v le nekaj urah smo preuredili nekaj sob v Dewesoftu, da so lahko mladi, navdušeni fantje začeli v njih delati,« pojasnjuje Jure. »Medtem, ko so oni razvijali izdelke, smo jim pomagali z na videz preprostimi odgovori na vprašanja; na primer, kdo je najboljši dobavitelj niklja, kako urediti tehnologijo spajkanja, kako izvoziti v Rusijo, kako urediti izvozne carine …«
To je porodilo idejo podjetniškega pospeševalnika, kjer lahko mladi podjetniki uresničijo svoje sanje pod okriljem Dewesofta. Nato je Jure sprožil prvi – in doslej edini – podjetniški pospeševalnik v Sloveniji, Katapult. »Podjetnikom ali skupinam pomagamo pri razvoju v vseh fazah – od prototipa do končnega izdelka,« pravi Jure.
In nadaljuje: »Od ostalih pospeševalnikov, ki so zrasli pod okriljem ustaljene družbe ali korporacije, se razlikujemo tudi po tem, da Dewesoft za svojo podporo ne pričakuje lastniškega deleža, podpiramo pa vse izdelke, tudi če nimajo kaj početi z merilno tehnologijo, ki je naša osnovna dejavnost.«
Dewesoft je prenovil stavbo, ki je bila prej holding podjetja Iskra, in uredil pisarne, coworking prostore in konferenčne dvorane. 2000 kvadratnih metrov predstavlja pravo simbiozo med uveljavljenim svetovnim podjetjem in mladimi podjetniki, ki šele začenjajo svojo zgodbo.
Naraščajoč uspeh
Danes je v prenovljeni (nekdanji tovarniški) stavbi več kot ducat obetavnih zagonskih podjetij, ki izdelujejo izdelke, kot so raketni motorji, pametni obeski za iskanje založenih ali izgubljenih predmetov, povsem na novo koncipirane vezalke, simulatorje letenja, podprte z virtualno resničnostjo in pametne naprave za merjenje otroškega dihanja, srčnega utripa in temperature – majhna slovenska Silicijeva dolina, v kateri rastejo najboljše novosti.
Dewesoft in njegovo osebje so zdaj tesno povezani s Katapultom in ponujajo tudi mentorje kolegom iz tujine, skupaj pa so razvili vrsto delavnic z naslovom Mozaik podjetništva. Juretu je bistveno, da v Katapultu mladi zorijo v podjetništvu: »Če nekdo ne uspe, lahko še naprej dela v drugem podjetju znotraj Katapulta ali v Dewesoftu – bilo je veliko tovrstnih uspešnih prehodov. S Katapultom smo bili sposobni širiti pozitivno miselnost in spodbujati podjetništvo v naših dolinah.«
Leta 2021 je Katapult svoje dejavnosti razširil na Ljubljano. Prostori za zainteresirana zagonska podjetja in že bolj uveljavljena inovativna podjetja so na voljo v Industrijski coni na Letališki ulici. In kako Knez vidi nadaljnjo preobrazbo Trbovelj in Zasavja? »Je kar nekaj naših zaposlenih, katerih očetje so še vedno delali v rudniku. Krasijo jih solidarnost, spoštovanje, skrbnost in vztrajnost – vse, kar so imeli njihovi očetje in kar je tudi temelj naše organizacijske kulture, četudi smo visokotehnološko podjetje,« pravi Knez.
Dewesoft in Katapult bosta z vsebino podprla nastanek in delovanje novega občinskega inkubatorja, zasavskega podjetniškega pospeševalnika, podjetje pa nenehno razmišlja o novih projektih. »Zasavje je lahko primer, kako regijo iz rudarske regije preoblikovati v regijo z visoko dodano vrednostjo, ki je temelj za visoko kakovost življenja in družbeni razvoj,« pravi Jure Knez.
»Dewesoft bo še naprej podpiral inovativne razvojne projekte v lokalnem okolju, saj moramo nekaj vrniti skupnosti, v kateri smo odraščali in se izobraževali,« poudarja Knez: »Ali ni to največ, kar lahko dolgoročno pustimo svojim potomcem?«
Prihodnjič: Umetnik – humanizirajoča tehnologija
Jana Petkovšek Štakul in Carsten Frederiksen, Dewesoft
Naslovna fotografija: Jure Knez na seminarju v Katapultu (Foto: Dewesoft)
Carsten Frederiksen, rojen leta 1958, je danski novinar in knjižničar, ki živi v Københavnu. Med drugim je delal v danskih poklicnih knjižničnih organizacijah kot mednarodni sekretar za strokovne zadeve, kot so nove tehnologije, avtorske pravice in strokovni razvoj. To je vključevalo predavanja ter organiziranje konferenc in usposabljanj. Sredi 90. let je vodil dansko prilagoditev na računalniške tehnologije in internet.
Bil je zaposlen pri Mednarodni zvezi knjižničnih združenj IFLA, ki je ustanavljala urad za svobodo obveščanja in svobodo govora. V začetku 2000 -ih je večkrat sodeloval pri projektih Unesca in Sveta Evrope na Kosovu. Sodeloval je v misijah, ki so ocenjevale uničenje knjižnic in predlagale načrte za obnovo. Sodeloval je pri oblikovanju knjižničnega zakona in posredoval med etničnimi strokovnjaki nasprotnih strani.
Delal je tudi v trženju in službah komunikacije z javnostjo kot pisatelj in urednik strokovnih novic, priročnikov in poročil. Bil je samostojni urednik in prevajalec knjig za več danskih založb. Od takrat je več kot 10 let delal na področju komuniciranja in trženja v danskem podjetju Brüel & Kjær. Leta 2018 ga je Dewesoft najel kot del marketinške ekipe, v kateri je skrbel za ustvarjanje zgodb. Skratka, skrbi, da svet spoznava podjetje in njegove zmožnosti.
Jana Petkovšek Štakul je novinarka in urednica časnika Finance. Ureja portal Agrobiznis.si s poudarkom na uvajanju visokih tehnologij v kmetijstvu in živilsko-predelovalni industriji. Poleg tega je odgovorna za izvedbo regionalnih poslovnih forumov, na katerih iščejo rešitve za najbolj pereče aktualne izzive v regiji, ter skrbi za izbor Najpodjetniška ideja, na kateri je bil prvi zmagovalec pred 18 leti trboveljski Dewesoft.
Svojo skoraj 30-letno novinarsko kariero je še kot študentka začela na teletekstu TV Slovenije, se kalila v centralni redakciji dnevnoinformativnih oddaj TV Slovenija, bila urednica centralne redakcije časnika Republika ter se nato pridružila ekipi časnika Dnevnik. Od novinarke in urednice dopisništev ter redakcije Ljubljana je prišla na mesto urednice rubrike Zaposlitve&kariera ter Gazela. Krajši čas je delala tudi v medicinskem založništvu ter kot piarovka. Prav času enoletnega tesnejšega sodelovanja z Dewesoftom je s kolegom Carstnom Frederiksnom ustvarila zgodbo, ki odslikava Zasavje po zatonu rudarstva.