Najpogostejši glavoboli pri otrocih in mladostnikih so migrene in glavoboli tenzijskega tipa. Glavobol je lahko tudi spremljajoči simptom številnih drugih bolezni v območju vratu in glave ali kot simptom sistemsko potekajoče bolezni, kot so okužbe, vnetne ali presnovne bolezni.
Glavobol tenzijskega tipa prepoznamo po sledečih simptomih:
- Blaga do zmerno huda tiščeča ali stiskajoča bolečina (pritisk na čelo ali občutek teže na zadnji strani glave).
- Vsakdanje dejavnosti in telesna aktivnost bolečine ne stopnjuje, ni prisotna slabost in bruhanje, lahko se pojavi občutljivost na svetlobo in zvok.
- Trajajo 30 minut do enega tedna. Kadar so glavoboli prisotni več kot 15 dni mesečno vsaj 3 mesece, govorimo o kroničnem tenzijskem glavobolu.
Značilnosti migrenskih glavobolov:
- Pri migrenah se pojavi občutek »razbijanja« znotraj glave. Utripajoča bolečina zmerne do močne jakosti se pojavi na eno ali obe strani glave (pri odraslih je samo enostranski).
- Bolečina, ki se pojavi, lahko onemogoči otroku ali mladostniku opravljanje določenih ali vseh dejavnosti.
- Značilni simptomi so slabost, bruhanje, občutljivost na zvok, občutljivost na svetlobo, omotičnost in zamegljen vid.
- Ob bruhanju in spancu se migrenski napadi prekinejo.
- Migrena in njeni simptomi lahko trajajo od 1 do 72 ur. Pri otrocih so migrene krajše kot pri odraslih, saj na splošno zelo hitro okrevajo. Tako se lahko otrok po eni uri glavobola počuti dobro in se že igra zunaj, kot da se ni nič zgodilo.
Kaj povzroča glavobole pri otrocih in najstnikih?
Glavobole lahko pričakujemo ob dehidraciji, travmi ali okužbi. Drugi običajni sprožilci so pomanjkanje hrane, premalo spanca, stres in občutljivost na določeno hrano.
Velikokrat se pri starših pojavi strah, da glavobol pri otroku nakazuje na kakšne resnejše težave, kot na primer možganski tumor, kar pa je zelo redko vzrok glavobola.
Obstaja nekaj simptomov, ob katerih je potrebno nemudoma obiskati osebnega zdravnika:
- Poslabšanje glavobola, ki ga spremlja povišana temperatura.
- Večdnevno trajanje glavobola.
- Glavobol z bruhanjem ali motnjam vida
- Izguba ravnotežja med hojo in premikanjem.
- Opažanje vedenjskih sprememb pri otroku.
Kako lahko pomagamo otrokom in mladostnikom pri lajšanju glavobola?
- Otrok naj se izogiba prej naštetim povzročiteljem glavobola.
- Otrok naj počiva v tihi, zatemnjeni sobi ter ohranja redni ritem spanca
- Na čelo otroka se lahko položijo hladni obkladki.
- Otrok naj pije dovolj tekočine in se redno prehranjuje. Zelo pogosto se pojavijo glavoboli, ko v šoli preskočijo svoje kosilo in »nimajo časa« piti čez dan.
- V klinični praksi se uporabljajo tudi akupunktura, metoda biološke povratne zanke (biofeedback) ter vedenjska kognitivna terapija.
- Vodenje dnevnika simptomov, ki lahko pomaga pri izogibanju glavobolov v prihodnje.
Bolečino lahko lajšate s protibolečinskimi zdravili (paracetamol in ibuprofen) v obliki tablet, svečk ali suspenzije. Zdravila, ki vsebujejo acetilsalicilno kislino (Aspirin) za otroke niso primerna, saj pri otrocih lahko povzročijo resen zaplet, ki ga imenujemo Reyev sindrom. Ugoden vpliv na migreno kažejo tudi nekateri vitaminski in drugi dodatki v prehranskih dopolnilih (npr. magnezij), ki so na voljo v lekarni.
Marko Jurič, mag.farm.
Lekarna Pušnik