Steklarska godba Hrastnik je 23. junija v Delavskem domu Hrastnik ob 90. obletnici delovanja pripravila koncert z bogatim kulturnim programom. Koncert je vodil priznani glasbenik in dirigent več pihalnih orkestrov Ivan Medved. Ob njihovi obletnici smo se za predstavitev o godbi obrnili na predsednika godbe Adija Zaletela, ki nam je odgovore tudi prijazno poslal.
V Steklarski godbi Hrastnik je trenutno 29 članov. V preteklosti je bila v Steklarni Hrastnik zaposlena velika večina članov godbe, izmed današnjih članov je bilo tam zaposlenih 12 članov godbe, danes pa sta zaposlena še dva.
Člani godbe so prejeli številna jubilejna priznanja
Na slavnostnem koncertu 23. junija je Javni sklad za kulturne dejavnosti (JSKD), Območna izpostava Trbovlje, nekaterim članom podelil priznanja. Častno jubilejno priznanje so prejeli trije člani godbe, častno Gallusovo značko pet članov, zlato Gallusovo značko štirje člani in srebrno Gallusovo značko pet članov godbe. Godba je za 90-letnico delovanja prejela tudi jubilejno priznanje JSKD.
Priznanja pa je članom godbe, ki so jo s svojim prizadevnim in uspešnim delom utrjevali, razvijali in promovirali, podelil tudi predsednik Steklarske godbe Hrastnik Adi Zaletel. Zlati znak godbe ob 90-letnici delovanja je za dolgoletno pokroviteljstvo in podporo godbe pri njenem delovanju prejela Steklarna Hrastnik. Zlati znak godbe je prejel tudi dolgoletni in hkrati častni predsednik godbe Soniboj Knežak. Srebrni znak je za kvalitetno vodenje godbe prejel nekdanji dirigent Jože Rus. Bronasti znak godbe je za dolgoletno vodenje mažoretne sekcije prejela Darja Jurgelj in za magistrsko delo o zgodovini Steklarske godbe Hrastnik profesorica glasbene pedagogike mag. Marjana Stradar.
Posebno stekleno skulpturo, delo nekdanjega steklarskega mojstra in člana godbe Rada Kališnika, pa je za dolgoletno pomoč in podporo pri razstavah njegovih del prejela Občina Hrastnik. Stekleno skulpturo je Rado Kališnik predal županu Občine Hrastnik Marku Funklu.
Začetki Steklarske godbe Hrastnik
Steklarna Hrastnik je godbi vse od ustanovitve dajala podporo za njeno delovanje. Na začetku se je imenovala Steklarska godba na pihala, ki je delovala kot samostojno društvo v okviru sindikalne organizacije v tovarni. Tudi kasneje so delavci, sindikat in vodstvo tovarne z materialno pomočjo omogočali delovanje godbe. Da so sploh lahko začeli z vajami, so najprej od Rudarske godbe Hrastnik kupili inštrumente. Kasneje so večje število inštrumentov kupili še pri Jožetu Petroviču v Mariboru, ki je postal tudi njihov kapelnik. Po končani drugi svetovni vojni so se godbeniki ponovno zbrali in pričeli z vajami. Priključili so se jim tudi mlajši člani, ki so glasbeno znanje že imeli, in godba je ob materialni pomoči sindikata Steklarne Hrastnik uspešno delovala. Po večletnih pogovorih jim je Steklarna Hrastnik leta 1966 zgradila godbeni dom, katerega lastnik je še danes, in omogočila dobre pogoje za delo godbe, ki je takrat dobila nov zagon. Steklarna Hrastnik je godbo podpirala tudi v naslednjih letih, saj je leta 2001 financirala celotno obnovo godbenega doma s sodobno urejeno dvorano in nakupom novih uniform. Med Steklarno Hrastnik in godbo je od takrat dalje urejen tudi sistem financiranja s sklenjeno vsakoletno sponzorsko pogodbo.
V 90-ih letih svojega delovanja je godba zabeležila precej pomembnih prelomnic
Leta 1931 so kupili prve inštrumente in začeli z nastopanjem. Čez sedem let so kupili še več novih inštrumentov, tokrat iz češkoslovaške. Leta 1951 so ustanovili zabavni orkester, ki je deloval pod okriljem godbe in katerega je vodil kapelnik Viljem Zaletel. Leta 1960 so nastopili na 100. obletnici hrastniške steklarne, kjer so tudi prvič zaigrali koračnico Pozdrav steklarjem. Pesem je posebej za to priložnost napisal hrastniški glasbenik in skladatelj Stane Plahuta. Ta skladba je še danes himna steklarske godbe. Leto 1966 je zanje eno najbolj prelomnih let, saj so takrat dobili svoj godbeni dom. Leta 1969 so začeli sodelovati z Glasbeno šolo Hrastnik, s katero so se dogovorili za vzgojo mladih godbenikov, ki jih bodo v godbi potrebovali. Leta 1977 so se steklarski godbeniki ponovno povezali z rudarskimi in na Republiškem tekmovanju pihalnih godb v Artičah pri Brežicah nastopili pod imenom Godba na pihala Hrastnik. Izmed 54 nastopajočih so se uvrstili v finale v Rogaški Slatini, kjer so zasedli 2. mesto in prejeli srebrno plaketo. Leta 1980 so ob 50-letnici delovanja uspešno izvedli slavnostni koncert. Leta 1999 je predsednik godbe postal Soniboj Knežak, ki je vzpostavil tudi nov sistem financiranja s Steklarno Hrastnik in sindikalno organizacijo. Leta 2001 je Steklarna Hrastnik popolnoma prenovila godbeni dom in sprejela sklep, da bo godba vsako leto na božični dan izvedla Božično-novoletni koncert v športni dvorani na Logu. Leta 2009 je godba na pobudo takratnega dirigenta Jožeta Rusa ustanovila sekcijo mažoretk, ki so popestrile vse njihove nastope. Po 20-ih letih uspešnega predsedovanja se je leta 2019 poslovil Soniboj Knežak. Odšel je tudi dirigent Jože Rus, ki je nivo godbe dvignil na kvalitetno raven in tradicionalni božično-novoletni koncert popestril z uglednimi imeni slovenske zabavne glasbe. Ob 90-letnici delovanja, ki so jo praznovali letos, pa so izdali zbornik o delovanju godbe od leta 1930 do leta 2020.
V prihodnje bodo največ truda in aktivnosti namenili predvsem pridobitvi mlajših članov. Že pred leti so namreč uvedli plačilo šolnine učencem Glasbene šole Hrastnik, ki se izobražujejo za inštrumente pihalne zasedbe (pihala, trobila in tolkala). V godbi upajo, da bo Steklarna Hrastnik tudi v bodoče ostala njihov glavni pokrovitelj in sponzor ter pričakujejo, da bo Občina Hrastnik ohranila obstoječi sistem zagotavljanja proračunskih sredstev za ljubiteljsko kulturo in s tem pihalnim godbam omogočila nadaljnje delovanje. Prav tako pa bodo utrjevali sodelovanje z Rudarsko godbo Hrastnik in drugimi pihalnimi orkestri ter v okviru občinske zveze kulturnih društev Hrastnik sodelovali na kulturnih prireditvah v občini in širše.
Sabina Bravec
Foto: Branko Klančar