sreda, 15 januarja, 2025

Iz te kategorije

Zakaj je Bitcoin tako kompliciran? (Bitcoin 20)

»Ne verjamem, da bomo še kdaj imeli dober denar, dokler ga ne vzamemo iz rok vlade, … ne moremo ga vzeti nasilno … vse, kar lahko storimo, je, da na neki zvit način uvedemo nekaj, česar ne bodo mogli ustaviti.«–  F. A. Hayek (1984)

Ne krivite Bitcoina, ker je zapleten

Bitcoin je nastal leta 2009 v zelo kompliciranih razmerah. Že takrat je bil svet zgrajen na zelo trhlih temeljih. To je bil svet centralnih bank, organizacij, ki niso ne javne ne zasebne. To je bil svet zelo zapletenih finančnih instrumentov, katerih izjemna nestanovitnost je povzročila globalno gospodarsko krizo. To je bil svet v katerem so banke potrebovale številne »reševalne ukrepe«, da so se rešile pred propadom.

Kljub očitnim slabostim tega sistema, kot je Hayek zapisal v zgornjem citatu, odgovorni za ta sistem niso nameravali izpustiti nadzora nad denarjem — imeli pa so tanke, drone, reaktivne lovce in letalonosilke. Da bi Bitcoin postal dober denar, je moral biti po Hayeku »zvit in drugačen… ki ga ne morejo ustaviti.«

Preživetje v zapletenem svetu

Bitcoin je prvo digitalno denarno omrežje, ki ga nasprotniki, kot so vlade, konkurenti, hekerji, banke ali kdor koli drug, ne morejo ustaviti ali prevzeti.

V tem zapletenem svetu je tako moral biti Bitcoin sistem, katerega voditeljev ni mogoče ogroziti ali podkupiti. Zato tudi nima šefa ali direktorja. V bistvu je zgrajen tako, da nima niti enega dela, ki ga je mogoče ogroziti. Zaradi tega ni podoben ničemur, kar smo videli prej. Bitcoin je vse slabe in podkupljive dele sistema nadomestil z matematičnimi funkcijami in pravili, ki temeljijo na zakonih fizike. Tega pa se ne da premagati s kakršno koli silo ali prevaro. Tako je to njegov edini, pacifistični način branjenja pred vladami, hekerji ali drugimi nasprotniki. Temu Nicolas Taleb pravi, da je »antifragile« – nezlomljiv (v bistvu Bitcoin niti ni premeten, saj ne uporablja nobene prevare).

Vse okoli nas je zapleteno

Bitcoin se nam zdi zapleten, ker nismo preučili matematičnih, kriptografskih odkritij, ki jih uporablja, niti tega, kako jih združuje v povezljivo celoto. Vendar so tudi naši računalniki zelo zapleteni in le redki med nami razumejo, kako delujejo. Enako velja za naše avtomobile, hladilnike in internet, na katerega se zanašamo. Vendar vemo, da te stvari delujejo – vsaj večino časa.

Če želite dober denar, izberite bitcoin. Ni vam treba razumeti vsega o njem, vendar je popolnoma odprt in pregleden, zato ga lahko, če želite, tudi razumete. Zakaj bi si sploh želeli dober denar? Učenje tega je prav tako nekoliko zapleteno, vendar je dober začetek razumevanje, da ga zdrava in trajnostna civilizacija potrebuje.

Prihodnjič: Zakaj te ne sme biti strah Bitcoina? (Bitcoin 21)

Peter Golob


Po formalni izobrazbi sem univ. diplomirani strojnik, vendar sem na tem področju delal le v letih po končanem šolanju. Strojnik nisem bil nikoli s srcem, bolj me je zanimala matematika oziroma razmerje med tveganjem in uspehom.

V Zasavju me poznajo kot profesionalnega igralca pokra, postavil sem tudi spletno stran za učenje strategije te igre, ki deluje še danes. Zadnja štiri leta pa se navdušujem nad Bitcoinom, predvsem z makro vidika. Menim, da bo ta fenomenalni izum digitalne redkosti prinesel pozitivne spremembe za posameznika in družbo.

Verjamem, da je prava pot sodelovanje med ljudmi in medsebojna pomoč. Znanje je tisto, kar vedno naredi razliko. Vsem, ki ne vedo, kako začeti z učenjem o Bitcoinu, bom z veseljem pomagal.


 

Isti avtor