Pulzni oksimeter je naprava, v katero vstavite kazalec in se uporablja za neinvazivno merjenje ravni kisika v krvi in srčnega pulza. S pomočjo svetlobe, ki presvetli vaš prst, izmeri svetlobno absorpcijo v hemoglobinu v vaši krvi in izmeri raven kisika v krvi, podatek izpiše v odstotkih.
Vsebnost kisika v krvi posredno kaže na zdravje vaših pljuč. Zdravi ljudje imajo raven nasičenosti prek 89%, najpogosteje med 95 – 100%. Ljudje s kronično obstruktivno pljučno boleznijo (KOPB) pa večinoma nižjo.
Pri nakupu oksimetra je pomembna njihova natančnost. Večinoma njihova meritev odstopa za 2% v intervalu od 80 – 100%. Kar pomeni, da pri izmerjenih vrednostih pod 80%, oksimeter najbrž ni več natančen. Poleg tega na meritev vpliva tudi:
– lak za nohte,
– slaba cirkulacija krvi (npr. pozimi, ko imamo hladne roke),
– kajenje,
– držanje prsta med meritvijo nad višino srca.
Zdravi ljudje načeloma ne potrebujejo pulznega oksimetra. Nakup zdravnik večinoma svetuje srčnim ali pljučnim bolnikom, da sledijo uspešnosti terapije doma.
Povpraševanje oz. svetovanje za nakup pulznih oksimetrov pa je naraslo s pojavom bolezni covid-19, kjer lahko pride do »tihe hipoksemije«, ki se razvije kot posledica premajhne oskrbe organov in tkiv s kisikom.
Tiha hipoksemija označuje bolnike, ki kljub znatnemu upadu zasičenosti krvi s kisikom nimajo občutka težkega dihanja. Posledice so lahko zelo tragične. Ker najbolj ogroža bolnike v domači oskrbi, je uporaba pulznega oksimetra smiselna pri bolnikih, ki imajo simptome in znake covida-19 s kašljem, vročino, utrujenostjo, želodčno-črevesnimi težavami že okrog enega tedna. Kljub splošno dobrem stanju je treba spremljati fiziološke parametre. Hitro dihanje in padec nasičenosti krvi s kisikom, ki jo izmerimo s pulznim oksimetrom, sta napovedna znaka hujšega poteka bolezni in zahtevata posvet z zdravnikom oz. sprejem v bolnišnico.
Za razliko od bolnikov z necovidnimi pljučnicami, ki zaradi akutne hipoksemije potrebujejo urgentno intubacijo (pogosto imajo motnje zavesti in dihajo z vso pomožno muskulaturo), pri bolnikih s covidno pljučnico pride zaradi fiziološkega odziva do hipoksemije zaradi vnetja v pljučih postopno in neopazno. Bolniki jo namreč kompenzirajo s hitrim in globokim dihanjem, ki se zgodi podzavestno in ga sami niti ne opazijo. Vnetje v pljučih napreduje, hipoksemija se poglablja, posledično bolnik diha vse hitreje in globlje in z napredovanjem bolezni pride do vse hujše okvare pljuč.
Pri 5 -10% bolnikov pa v napredovalem obdobju bolezni »vnetna tekočina« preplavi pljuča, ki postanejo trda, koncentracija CO2 v krvi naraste in razvije se akutna dihalna odpoved. Do tega lahko pride zelo hitro in bolnik lahko tudi umre. Zato se prvih 14 dni bolezni svetuje nadzor telesnega stanja s pulzno oksimetrijo.
Pulzni oksimeter nam služi za sledenje uspešnosti terapije, pri covidu-19 pa za sledenje poteka bolezni. Za ostale ukrepe se je potrebno posvetovati z zdravnikom.
Tjaša Flere Pušnik, mag. farm., spec.
Lekarna Pušnik Trbovlje