sreda, 11 decembra, 2024

Iz te kategorije

Adamlje: Opozicija ključna za demokracijo

Mitja Adamlje je v lokalno politiko kot občinski svetnik vpet že od leta 2013, vse od ustanovitve je član lokalne stranke Zagorje gre naprej. Že v mlajših letih je bil aktiven na mladinskem, nevladnem in humanitarnem področju pri različnih organizacijah. Študij je zaključil na FDV Ljubljana in je diplomirani politolog mednarodnih odnosov. Diplomiral je z diplomsko nalogo Zgodovina slovenske diplomacije: od narodnega programa do mednarodnega priznanja, njegov mentor je bil dr. Milan Brglez. Od avgusta lani opravlja delo nepoklicnega podžupana na Občini Zagorje ob Savi. Zaposlen je v hitro rastočem podjetju Vitapur, kjer je odgovoren za spletno prodajo na trgih zahodne Evrope. V zadnjih petih letih se je poklicno in strokovno specializiral za spletno prodajo, ki je postala tudi njegovo glavno poklicno področje.

Zakaj ste se odločili, da kljub svojemu delu sprejmete povabilo župana in opravljate delo podžupana?

Biti podžupan občine Zagorje ob Savi je častna funkcija, ki sem jo sprejel na povabilo župana Matjaža Švagana, opravljam jo nepoklicno, v prostem času. Uživam v delu v gospodarstvu, kjer sem zaposlen, delo za skupnost pa mi predstavlja nekaj plemenitega, nekaj kar lahko vrnem kraju. Z županom sodelujeva več kot deset let, je eden redkih politikov, ki že desetletja uživa domala plebiscitarno podporo med občani.

Eno od področij, s katerimi se več ukvarjate, je tudi razvoj turizma v Zagorju. Kje vidite priložnosti za razvoj turizma v Zagorju?

Izjemen korak naprej v zadnjih mesecih je bila prodaja Medijskih toplic lastniku, ki ima uspešno zgodovino v tej dejavnosti. Kolesarska steza, ki bo povezala zagorsko dolino, je trenutno eden največjih projektov v teku, za katerega je bilo potrebno pridobiti preko 100 soglasji lastnikov in bo obogatil dolino tako s športnega kot tudi turističnega vidika. Trenutno potekajo aktivnosti za vzpostavitev športnega parka Iskranjca z mestnim plezališčem, ferato, kolesarsko-pohodniško stezo ob levem bregu reke Save. Tu smo v dogovorih o skupnem sodelovanju s Slovenskimi železnicami. Skupaj s kolesarskim in planinskim društvom ter krajevnimi skupnostmi ob aktivni vlogi Regionalne razvojne agencije pripravljamo nove kolesarske in pohodniške poti. Pripravlja se tudi idejni projekt za razvoj zagorskega podzemlja kot turistične zanimivosti. Gre za jaške nasproti trgovine Spar (nekdanje skladišče za strelivo). Sam se najbolj nagibam, da bi ta del rudnika spremenili v evropsko prepoznaven rudarski park za otroke, ki bi skozi interaktiven način na nove generacije prenašal našo dediščino.

V letošnjem letu se bo odprl tudi športni park Cilnca v Evroparku, ki ga pripravljajo v Kolesarskem klubu Zagorska dolina pod vodstvom Andraža Gruma. Gre za trail park, ki bo omogočal spuste s kolesi skoraj od Vin do Evroparka. Na tem mestu bi rad pohvalil Andraža in vse, ki so pri tem projektu sodelovali. Gre za izjemno prostovoljno delo, ki so ga opravili, in kakovostno turistično pridobitev za Zagorje.

Ali se nameravate na področju turizma povezovati tudi z drugimi zasavskimi občinami? Kako, pri katerih projektih, na kakšen način?

Na mojo pobudo smo ustanovili medobčinsko skupino za razvoj turizma, skozi katero bomo poizkušali naslavljati ključne izzive turizma v Zasavju ter na turizem gledati kot skupno zgodbo regije in ne kot zgodbo posamezne občine. Veseli me, da sta sosednji občini aktivno pristopili k sodelovanju in da delimo razmišljanje, da turista, ki pride v Zasavje ne zanimajo občinske meje, ampak najprej kakovostna ponudba. Turizem je seveda gospodarska dejavnost, je pa na občinah, da ustvarijo čim boljše pogoje, da se ta dejavnost razvije.

Ključne stvari, ki jih moramo dogovoriti, so skupen nastop na trgu, skupni predstavitveni materiali, skupni turistični produkti, kot npr. povezovalne, pohodniške, kolesarske poti … Aktivno vlogo na področju razvoja turizma pričakujem od Regionalne razvojne agencije, ki je ustanovljena prav zato, da išče skupne imenovalce med ustanoviteljicami in turizem vsekakor to je.

Kako ocenjujete delo zagorskega občinskega sveta, v katerem sedite že več mandatov?

Občinski svet občine Zagorje ob Savi je zgled sodelovanja med različnimi političnimi strankami že desetletja. Ključne odločitve vedno sprejemamo v soglasju. To pa nikakor ne pomeni, da med nami niso razlike, seveda so, tudi razprave na občinskem svetu so mestoma ostre. Res pa je, da nikoli ne preidejo na osebni nivo, na nivo žalitev ali cenenega nabiranja političnih točk, kot to lahko pogosto vidimo na državni ravni. Sam razumem opozicijo kot ključen element demokracije, njihove prispevke na občinskih razpravah pa kot iztočnice k boljšim rešitvam.

Kot vodilna stranka imamo tudi drugačno miselnost, kot je to običajno v Sloveniji. Čeprav stranko Zagorje gre naprej podpira več kot polovica občank in občanov, se v političnih soočanjih nismo nikoli opirali na argument moči, ampak vselej na moč argumenta. Ko smo na primer po volitvah sestavljali KMVI (Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja) je bila odločitev župana, da so v tej komisiji, ki odloča o najpomembnejših kadrovskih vprašanjih, zastopane vse stranke, kljub temu, da bi stranka Zagorje gre naprej imela glede na rezultat volitev absolutno večino. Takšna odločitev bi bila marsikje nepojmljiva, saj takšno odločitev lahko naredi le župan, ki se zaveda, da je politika vključevanja in širokega soglasja prava pot naprej.

Kaj počnete v prostem času, vam ga sploh kaj ostane?

Z ženo Jeleno se veseliva prihoda hčerke, tako da so v teh dneh moje misli predvsem usmerjene na pripravo vsega, kar je nujno, da ustvariva lep in miren dom za najin naraščaj. Tisto malo časa, kar mi ostane zase, pa namenim športu in branju.

Objavo je omogočila Občina Zagorje

Isti avtor