Na pobudo Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) 3. marca cel svet obeležuje svetovni dan sluha. Tema letošnjega svetovnega dne sluha so ekonomske posledice izgube sluha in cenovna učinkovitost ukrepov proti njej. Težave s sluhom prizadanejo namreč tako posameznika kot družbo, pravi Franci Urankar, direktor slušnega centra Audio BM.
»Nezdravljena izguba ali odsotnost sluha ne pomenita samo izoliranih zdravstvenih težav, ampak posledično tudi motnje sporazumevanja. Moteno sporazumevanje negativno vpliva na odnose med prizadeto osebo in okolico in na njeno osebnost,« pravi Urankar, »družbo pa najdražje stane, če v njej ne moremo aktivno prispevati s svojim ustvarjanjem in znanjem.«
Težave s sluhom lahko človeka torej odrežejo od družbe in mu onemogočajo normalno komunikacijo. A prvih znakov težav, pravi Urankar, običajno ne opazi oseba, ki ima težave, temveč njeni bližnji. Kako pa lahko oseba sama pri sebi prepozna, da njen sluh ni najboljši? Urankar navaja nekaj znakov. »Če pri pogovoru večkrat krivite druge, da govorijo tiho, saj ne slišite, kaj vam govorijo. Če morate sogovornike večkrat prositi, da ponovijo izgovorjeno, ali pa vas vaši bližnji večkrat opozorijo, da utišajte TV sprejemnik, vi pa menite, da je ta primerno glasen,« našteva, »potem je skrajni čas, da preverite svoj sluh.«
Za težave s sluhom so najbolj dovzetni tisti, ki so nenehno izpostavljeni glasnemu zvoku, povsem normalno pa je, da po 30. letu vsem začne pešati sluh, pravi Urankar. A tedaj naj komunikacija še ne bi bila motena. Ko pa pride do motenj v komunikaciji, je potrebno ukrepati – med možnostmi so uporaba slušnega aparata, kostno usidranega pripomočka, vibracijskega vsadka za srednje uho, polževega vsadka ali vsadka v možgansko deblo. »Omenjeni pripomočki,« pravi Urankar, »ojačajo zvočno informacijo pred bobničem, jo prenašajo neposredno na srednje uho, notranje uho ali celo slušni živec oziroma slušno jedro. Res je, da nekaj stanejo, a vendarle je to za družbo najceneje, saj s takšnimi rešitvami ljudje živijo polnovredno ustvarjalno življenje.«
MD