Tea Lopan je avtorica trenutno najbolj odmevne zasavske magistrske naloge z naslovom Kletvice in psovke v trboveljskem govoru. Včeraj zvečer je izsledke predstavila zbranim v Delavskem domu Trbovlje.
Na predstavitvi so govorili predvsem o kletvicah in psovkah v trboveljskem govoru. Pogovarjali so se o Trbovljah in trboveljskem govoru, njegovih posebnostih ter o kletvicah in psovkah nasploh. Tea Lopan je v praktičnem delu svoje magistrske naloge izvedla raziskavo, v katero je vključila dvajset Zasavk in Zasavcev različnih starosti. Med takoimenovanimi informatorji je bil tudi slikar Jože Potokar – Cvrčo, ki se je Lopanovi pridružil na predstavitvi naloge. Vlogo povezovalke je prevzela Jana Mlakar Adamič.
Lopan je včeraj v DDT med drugim izpostavila zanimivo dejstvo, da se v Trbovljah psovke in kletvice uporabljajo tako pogosto, da so nekatere od njih že izgubile negativno konotacijo in postale medmeti, nekatere pa so pridobile celo pozitivno konotacijo, na primer v frazi »lepa ku prasica«. Ugotovila je tudi, da mladi ne preklinjajo nič manj kot starejša generacija, le, da se kletvice in psovke od generacije do generacije razlikujejo. Večina kletvic je k nam prišla iz stičnih jezikov – največ iz slovanskih, veliko pa tudi iz nemškega.
Magistrska naloga je nastala leta 2017, lansko jesen pa je dobila nagrado Občine Trbovlje. Avtorica, ki ni pričakovala, da bo njena naloga tako odmevala v zasavskem prostoru, pravi, da je z včerajšnjim obiskom zelo zadovoljna.
MD
Foto: arhiv DDT