Poslanec Primož Siter je v vprašanju povzel stanje na terenu, ki so mu ga predali zaposleni v Zdravstvenem domu Hrastnik. Ti, poleg svojega osnovnega dela medicinske oskrbe, prevečkrat opravljajo tudi delo socialnih služb, saj skrbijo za družine v stiski in posredujejo ob primerih nasilja v družini.
CSD je med poglavitne cilje lanskoletne reorganizacije uvrstil prav izboljšanje učinkovitosti delovnega procesa in dvig ravni strokovnosti svojih terenskih služb. “Delo strokovnih služb CSD na terenu mora sloneti na strokovnosti in hitri odzivnosti, saj v nekaterih primerih celo rešuje življenja, vedno pa služi kot izhodišče za diagnozo stanja, ki narekuje nadaljevanje ukrepanja pristojnih služb,” je v uvodu v svoje vprašanje poudaril Siter in od ministrice prosil odgovore na nekaj vprašanj.
Na kakšen način je organizirano delo socialnih delavk in delavcev na terenu ter na kakšen način in kje je na voljo 24-urna služba? Kolikšno je število socialnih delavk in delavcev, ki spremljajo stanje na terenu in obravnavajo primere situacij v družinah ter na kakšen način CSD izvaja nadaljnje postopke? Ali je lansko preoblikovanje CSD predvidelo tudi reševanje težave kadrovskega manjka terenskih socialnih delavk in delavcev? Kako je delovni urnik socialnih delavk in delavcev v povprečju razporejen med delo v pisarni in delo na terenu?
Ministrica Ksenija Klampfer je poslancu v odgovoru potrdila, da je bilo v okviru reorganizacije CSD predvidenih 73 novih zaposlitev, da se na ministrstvu aktivno ukvarjajo z optimizacijo delovnega procesa strokovnih služb, da zasledujejo namero “več terena”, a da je preteklo premalo časa za učinkovito oceno uspešnosti reorganizacije.
Primož Siter je Državni zbor pozval k širši razpravi na to temo. Poslanke in poslanci so v glasovanju njegov poziv potrdili. Širša razprava bo postavljena na dnevni red februarske redne seje. Kaj bo njegova pobuda konkretno pomenila za delo zasavskih CSD, pa bomo seveda videli.
MP
Foto: arhiv Občine Hrastnik