sobota, 12 oktobra, 2024

Iz te kategorije

Državne nagrade trem Zasavcem

Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je ob svetovnem dnevu učiteljev podelilo najvišje državne nagrade na področju šolstva za leto 2022. Prejeli so jih tudi trije izjemni zasavski pedagogi: Marjetka Bizjak, Nermin Bajramović in dr. Uroš Ocepek.

Nagrade Republike Slovenije na področju šolstva za izjemne učiteljice, učitelje, profesorice, profesorje in osnovno šolo za otroke s posebnimi potrebami sta podelila minister za izobraževanje, znanost in šport dr. Igor Papič in predsednik odbora za podeljevanje nagrad dr. Boris Aberšek. Slavnostna govornica na slovesnosti v dvorani hotela Union je bila predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič.

Tema letošnjega svetovnega dneva učiteljev je bila Preobrazba izobraževanja: samo z učiteljicami in učitelji. Letošnje nagrajenke in nagrajenci so s svojim delom zagotovo prispevali h kakovostnim spremembam in razvoju na področju vzgoje in izobraževanja. Podelili so 11 nagrad, pet za življenjsko delo in šest za izjemne dosežke.

Prejemnice in prejemniki nagrade za življenjsko delo so bili Damijana Gustinčič (področje osnovnega šolstva), Marjetka Bizjak (področje srednjega šolstva). Miha Boltežar (področje visokega šolstva), Jelena Horvat (področje izobraževanja otrok s posebnimi potrebami) in Štefan Istvàn Varga (področje dvojezičnega šolstva).

Prejemnice in prejemniki nagrade za izjemne dosežke pa so bili Nermin Bajramović (področje osnovnega šolstva),  dr. Uroš Ocepek (področje srednjega šolstva),  Sonja Rutar (področje visokega šolstva), Mirko Prosen (področje visokega šolstva), Osnovna šola Milke Šobar – Nataše (področje izobraževanja otrok s posebnimi potrebami) in Ivan Florjanc (področje glasbenega šolstva).

Med 11 prejemniki so bili kar trije iz Zasavja: dolgoletna ravnateljica STPŠ Marjetka Bizjak, inovativni profesor na isti šoli dr. Uroš Ocepek in učitelj matematike na OŠ narodnega heroja Rajka Hrastnik Nermin Bajramović. Objavljamo obrazložitve njihovih priznanj.


Nermin Bajramović

nagrada za izjemne dosežke na področju osnovnega šolstva

Nermin Bajramović je učitelj, ki s svojimi učenci gradi pozitiven odnos in jih zna navdušiti za učno snov. V pouk matematike vključuje širok repertoar učnih metod, delavnic, projektov in mednarodnega udejstvovanja. Svojo otroško plat kaže v večletni igrifikaciji pouka s platformo Classcraft, kjer se v virtualnem svetu prelevi v Gamemasterja, ki učencem daje zadolžitve in nagrade. Njegovo energijo so opazili komercialni ponudniki televizijskih vsebin, sodeloval je namreč pri projektu spletne učilnice 5ka na platformi Voyo.

Primere dobre prakse rad deli s stanovskimi kolegi na mednarodnih konferencah in na svojem Nerminovem svetu. To je spletišče, ki ga je ustvaril sam ob izbruhu epidemije, in tako svoje kompetence s področja računalništva odlično vključil v pouk na daljavo. Učencem je omogočil dostop do učne ure, ki je bila sestavljena iz uvodne motivacije, razlage, dodatnih povezav in domačega dela. Še danes si učenci pomagajo z njegovim gradivom. Je soavtor interaktivnih in prosto dostopnih matematičnih i-učbenikov in delovnih zvezkov matematike.

Že več let sodeluje z Republiškim izpitnim centrom kot pomočnik glavnega ocenjevalca pri nacionalnem preverjanju znanja iz matematike, od leta 2021 pa kot član predmetne komisije za matematiko pri pripravi in izboru nalog za nacionalno preverjanje znanja v osnovni šoli. Leta 2022 je bil zaradi vseh svojih uspehov izbran med pet nominirancev za učitelja leta, v istem letu je prejel tudi nagrado inženirska iskra.


Marjetka Bizjak

nagrada za življenjsko delo na področju srednjega šolstva

Marjetka Bizjak, po izobrazbi profesorica slovenščine in angleščine, je strokovnjakinja na področju srednjega šolstva. Njena dolgoletna pedagoška in vodstvena pot sta odličen zgled učeče se organizacije v slovenskem šolskem prostoru. Kot ravnateljica Srednje tehniške in poklicne šole Trbovlje je skupaj s kolektivom ustvarjala spodbudno okolje za dijake in učitelje in vzpostavila tri raziskovalno-izobraževalne laboratorije. Srednja šola ima tako pod njenim izjemnim vodenjem vlogo centra tehniškega izobraževanja v regiji, je prepoznavna, ima ugled ter je znana po kakovosti in sledenju novostim.

V lokalni skupnosti in širše se je aktivno povezovala z gospodarstvom ter delovala na številnih razvojnih, športnih, inovativnih, izobraževalnih in kulturnih področjih. Strokovno delo je udejanjala kot predsednica Skupnosti elektrotehniških in računalniških šol Slovenije, dejavna je bila tudi v odborih Društva Ravnatelj, Zveze srednjih šol in dijaških domov Slovenije, Skupnosti strojnih šol, Skupnosti izobraževanja odraslih ter v številnih izobraževalnih in drugih ustanovah.

Nagrajenka je bila formalna mentorica v Šoli za ravnatelje in tudi neformalna mentorica številnim ravnateljem na začetku njihove poti, z aktivno udeležbo na številnih organiziranih srečanjih pa je pokazala, da mora biti ravnatelj zgled vseživljenjskega učenja in neprestanega izobraževanja na šoli. Marjetka Bizjak v vsaki sredini zagovarja in udejanja povezovanje in prenos znanja ter poudarja pomen ponosne drže učitelja in ravnatelja.


dr. Uroš Ocepek

nagrada za izjemne dosežke na področju srednjega šolstva

Za izrabo parnega stroja je bilo pomembno znanje fizike. V 21. stoletju je za polno rabo računalnika oziroma digitalne tehnologije pomembno znanje računalništva in informatike. Digitalizacija je vstopila globoko v našo družbo, zato so mladi brez tega znanja obsojeni na slabši položaj, in da bi jih bilo v Sloveniji čim manj, si uspešno prizadeva dr. Uroš Ocepek.

Nagrajenčeva uspešnost izvira iz znanja, o katerem pričajo nadpovprečna znanstvena bibliografija, številne nagrade njegovih dijakov na državnih tekmovanjih ACM Slovenija in vrsta inovacij v sodelovanju z zunanjimi deležniki. Znanje mu omogoča, da vnaša vsebine, ki so za marsikoga prej fantastika kot resničnost: na primer podatkovno rudarjenje, umetna inteligenca, navidezna resničnost, pa vse do interakcije človek-stroj z uporabo vmesnika za branje signalov v možganih.

Kot učitelj računalništva na Srednji tehniški in poklicni šoli Trbovlje je prejel številna priznanja Gospodarske zbornice Slovenije in Zasavske gospodarske zbornice. Imenovan je bil v peterico nominirancev za naj učitelja leta in bil tudi izbran za predstavnika Slovenije na svetovnem izboru Global Teacher Prize.

Dr. Ocepek je tudi predsednik Državne predmetne komisije za računalništvo, član strokovne skupine RINOS pri Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport in soavtor poročila Okvira računalništva in informatike od vrtca do srednje šole ter od leta 2021 sokoordinator prenove izobraževalnih programov Računalnikar in Tehnik računalništva pri CPI. Znanje, ki ga dr. Ocepek predaja svojim dijakom, bi moralo postati pravilo, in ne izjema, saj jih vodi na pot enakopravnosti z vrstniki po svetu.

Savus

Foto: Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport


 

Isti avtor