petek, 21 marca, 2025

Iz te kategorije

Andropavza

Hormonske spremembe so naraven proces tekom življenja. S starostjo se nivo hormonov v telesu niža. Vendar v nasprotju z ženskimi hormoni, ko nivo hormonov pade v relativno kratkem času, se raven  moških spolnih hormonov niža postopno (povprečno 1% na leto po 30. letu starosti, cca 2% po 40. letu).

Kaj so hormoni?

So kemični prenašalci, ki vplivajo na metabolizem v telesu, vplivajo na čustva, počutje, razpoloženje, moč kosti, mišic in tetiv, imunost, definirajo spol in njegove znake. Hormoni imajo vpliv tudi na naš odgovor na stres in vse tranzicije, skozi katere gremo v življenju (puberteta, menopavza, andropavza).

Andropavza

Andropavza je stanje pri moškem zaradi upada nivoja testosterona in je precej podobna ženski menopavzi – običajno občutek nemoči, upadanje spolne sle, motnje erekcije, spremembe v telesni konstituciji, izpadanje las, nočno potenje, težave z nespečnostjo … tudi osteoporoza. Pojavijo se lahko tudi psihične spremembe  – anksioznost, zmedenost, depresija, utrujenost in anemija. Do tega stanja pride med 45. in 55. letom.

Če nivo testosterona preveč upade, se lahko pojavijo določeni simptomi – utrujenost, ni zanimanja za spolnost, depresija, izguba mišične mase, izguba las oz. dlak na obrazu, rast prsi. V tem primeru se svetuje posvet z zdravnikom o morebiti nadaljnji terapiji.

Odpravimo težave

Preprečevanje težav pri andropavzi:

– dovolj spanja (vsaj 7-8 ur nočnega počitka);

– opustitev kajenja (kajenje zmanjšuje delovanje žlez, ki izločajo spolne hormone, poleg tega pa tudi pospešuje razgradnjo spolnih hormonov);

– omejitev uživanja prečiščenih ogljikovih hidratov (sladkor, bela moka, …), alkohola in kofeina;

– uravnotežena prehrana z dovolj sadja in zelenjave, polnovrednih živil; pomembna je rednost obrokov;

– dovolj vitaminov in mineralov (antioksidanti, vit. skupine B, kalcij, magnezij, cink);

– redna telesna dejavnost (najmanj 3x tedensko po 30 min ali 2x tedensko po 40 min);

– sončenje (vendar varno, vsaj 15 min za zadostitev potreb po vitaminu D) oz. uživanje vitamina D;

– izogibanje stresu oz. metode notranjega umiranja (za nekatere je dovolj redna telesna vadba, drugim bolj odgovarja meditacija, joga, …).

Tjaša Flere Pušnik, mag. farm., spec.

Lekarna Pušnik Trbovlje


 

Isti avtor