Na svetovni razstavi Expo, ki v Dubaju poteka med 1. oktobrom letos in 10. aprilom prihodnje leto, sodeluje 194 držav, kar je največ v zgodovini. S svojim paviljonom se pred 25 milijoni obiskovalcev z vsega sveta, kolikor jih skupaj pričakujejo organizatorji, predstavlja Slovenija in z njo tudi Trbovlje. Prav te dni se namreč v sklopu Digitalizacija in umetna inteligenca predstavlja tudi Delavski dom Trbovlje / DDTLab in sicer s projektom NeuroFly.
NeuroFly simulator je pilotni projekt Raziskovalnega laboratorija DDTLab in letalskega podjetja AFormX v sklopu projekta Mreža centrov raziskovalnih umetnosti in kulture MCRUK. Cilj projekta je združitev VR letalskega simulatorja z možganskim računalniškim vmesnikom, ki uporabniku omogoča direktno komunikacijo med možgani in simulatorjem in s tem neposredno usmerjanje letalnika v simulaciji. Uporabnik upravlja NeuroFly letalnik preko možgansko računalniškega vmesnika. Možganski računalniški vmesnik (ang. BCI – Brain Computer Interface) je zmogljiv računalniški sistem, ki omogoča direktno komunikacijo med možgani in napravo, ki jo želimo s pomočjo možganov krmiliti in upravljati.
Cilj BCI sistema je omogočiti uporabnikom nadzor nad napravo le s pomočjo možganskih aktivnosti. Delovanje naprav BCI temelji na interakciji med dvema adaptivnima upravljalcema: uporabnikom, ki mora znati namerno izzvati pravilne možganske signale, ki bodo sprožili ukaz, in sistemom BCI, ki mora prevesti te signale v ukaze in jih izvesti. Operiranje z možganskimi vmesniki je zato sposobnost, ki se jo morata naučiti tako uporabnik kot sistem s sprotnim medsebojnim prilagajanjem.
Aplikativnost projekta je mogoča v rehabilitaciji, inovativni povezavi virtualne resničnosti s tehnologijo BCI (Brain Computer Interface), v inovativnem načinu prostoročnega pilotiranja simulatorja letenja, je pa tudi inovativno orodje za trening koncentracije pilotov.
Spomnimo: Dve leti je že, odkar se je v Trbovljah, natančneje v Zavodu za kulturo Delavski dom Trbovlje, pričel izvajati projekt Mreža centrov raziskovalnih umetnosti in kulture (RUK) kot logično nadaljevanje desetletnega dela tega javnega zavoda na presečišču umetnosti, znanosti, izobraževanja in tehnologije. Cilj projekta je vključevanje ter povezovanje umetnosti in kulture z znanostjo in tehnologijo, razvojem in inovacijami, digitalizacijo, usposabljanjem in izobraževanjem, krožnim gospodarstvom in trajnostnim razvojem.
V teh dveh letih so bili vzpostavljeni trije raziskovalni laboratoriji DDTLab v Trbovljah, laboratorij HEKA v Kopru in KIBLA2LAB v Mariboru in tudi številna kreativna medsektorska sodelovanja, razviti različni inovativni izdelki in storitve, izvedena mnoga izobraževanja in narejene podlage za trajnost vsega narejenega, po izteku projekta. Več o izvedenih projektih lahko najdete na tej povezavi.
Savus
Foto: arhiv DDT