sobota, 14 junija, 2025

Iz te kategorije

Trajnostna steklenica

Steklarska panoga je energetsko intenzivna. »Ravno  zato smo v Steklarni Hrastnik (Hrastnik1860) zavezani ciljem, da ne glede na izzive ohranimo trajnostni razvoj na vrhu prioritet kot enega od pomembnejših temeljev poslovanja. Izziv in cilj, najti rešitev ter trajnostne tehnološke inovacije, pa je skoraj na dlani. V Steklarni Hrastnik postajamo nosilci procesnih inovacij na področju ogljične bilance in s ponosom objavljamo, da smo odprli pot svetlejšemu in trajnostno naravnanemu obdobju v naši branži,« so sporočili iz Steklarne Hrastnik, kjer so po njihovem izdelali najbolj trajnostno steklenico na svetu.

Steklarna Hrastnik premika meje na področju dekarbonizacije steklarske industrije

»Najbolj trajnostna steklenica na svetu« ni le pokazatelj preboja za hrastniško steklarno, temveč predvsem dokaz, da je tranzicijo v trajnostno naravnanost mogoče izvesti tudi na energetsko intenzivnih področjih. Glavno vlogo v tem preboju nosi vodik. Pridobivanje vodika je mogoče na več načinov, eden izmed njih je elektroliza. Laično je to postopek, ko s pomočjo električne energije ločimo vodo na kisik in vodik. Električna energija, potrebna za ta postopek, prihaja iz obnovljivih virov, iz sončne elektrarne, kar omogoča zeleno proizvodnjo in uporabo vodika.

Dekarbonizacija

Taljenje stekla za prvo butično serijsko proizvodnjo najbolj nizkoogljičnih steklenic na svetu je vključevalo obnovljive vire energije. Proizvodnja je stekla s kombinacijo uporabe sončnih celic in odpadnega recikliranega stekla. Kisik in vodik sta bila uporabljena kot gorivo. Edini stranski produkt pri proizvodnji je bila vodna para brez emisij ogljikovega dioksida. Steklarna Hrastnik je pripravljena, da bomo nadaljevali z uvajanjem velikih tehnoloških inovacij na področju dekarbonizacije na industrijskem nivoju.

»Proizvodnja stekla z bistveno nižjimi vplivi na okolje in hkratno zagotavljanje vrhunske kakovosti stekla je nagrada za naš trud. Energijska učinkovitost steklarskih peči za taljenje stekla s fosilnimi gorivi se je danes namreč približala termodinamičnim omejitvam. Za dekarbonizacijo je potrebna popolna sprememba tehnologije taljenja,« pravijo v Steklarni Hrastnik.

Okoljski načrti

V Steklarni Hrastnik nameravajo z izvedbo načrtovanih projektov do leta 2025 za tretjino nadomestiti porabo fosilnega goriva z zeleno energijo, za 10 odstotkov zvišati energetsko učinkovitost ter za več kot petino znižati svoj ogljični odtis. Do leta 2030 imajo namen uresničiti ambiciozen cilj zmanjšati ogljični odtis za 40%, postati povsem ogljično nevtralni pa želijo postati do leta 2050.

Energetski in podnebni zakonodajni predlogi trenutno določajo, da naj bi v EU zmanjšali ogljične izpuste za 55 odstotkov do leta 2030, do leta 2050 pa naj bi opustili uporabo fosilih goriv.

Predstavitev trajnostne tehnologije v Steklarni Hrastnik, ki jo poganja vodik, najdete na spodnji povezavi.

Savus

Foto: arhiv Steklarne Hrastnik


 

Isti avtor