Ah, tole lahko počaka na jutri. Bom kasneje. Zveni znano? Prav je, da veste, da odlašanje dejansko predstavlja problem!
Poznate citat Marka Twaina: “Zjutraj najprej pojej živo žabo in preostanek dneva se ti ne bo zgodilo nič hujšega.”? Ste med tistimi, ki neprijetne naloge pogosto prelagate? Iščete sto in eno opravičilo ter opravite vse manj pomembne naloge ali se zamotite s surfanjem na družbenih omrežjih, samo da se ne ukvarjate s to neugodno »živo žabo«? Brez skrbi, niste edini. Pa vendar, to vedenje vam ne prinaša koristi. Prinaša le dodaten nepotreben stres, občutke krivde, depresijo in utrujenost. Še več, bistveno vpliva na zmanjšanje zadovoljstva v življenju in na znižanje uspešnosti na delovnem mestu.
Odlašanje na pravi trenutek, ki pa kar ne pride in ne pride, torej tudi ne prinaša nobene koristi. Zakaj se potem zatekamo k odlašanju? Pogosto odlašanje ni znak bolezenskega stanja ali neke določene težave, temveč je preprosto odraz pomanjkanja naše motivacije in volje za neko dejavnost oziroma nalogo. Lahko je odraz naše napačne presoje, koliko časa bomo potrebovali za neko nalogo, ali pa je odraz napačnega postavljanja prioritet ali pa lahko tudi slabe organizacije delovnega (in tudi zasebnega) časa. Dostikrat je odlašanje odraz razočaranja, celo slabega razpoloženja ali dvomov v svoje lastne sposobnosti, če omenimo le nekaj razlogov.
Si želite preseči odlašanje? »Živa žaba« čaka na vašo akcijo.
- Priznajte si, da pravega časa za nekaj, kar nam ne diši, realno ne bo nikoli, zato zagrizimo v to čim prej.
- Postanimo odgovorni gospodarji svojega časa. Skrbno načrtujte svoj čas.
- Delovni dan naj ima jasno začrtane prioritete, kjer naj bo vaša »živa žaba« na vrhu seznama, hkrati v okviru zmožnosti prilagodite oziroma organizirajte delovno mesto tako, da zmanjšate moteče dejavnike in možnost odlašanja.
- Pri postavljanju ciljev bodite realni. Ob tem torej upoštevajte svoje zmogljivosti in razpoložljivost glede na preostale zadolžitve in tudi realno načrtujte čas.
- Bodite prijazni do sebe in se odkrito pohvalite ali nagradite, vedno ko presežete lastne slabe vzorce delovanja iz preteklosti.
Zavedajte se, da odlašanje močno vpliva na vaše zasebno in študijsko oziroma poslovno življenje. In dlje kot odlašate, bolj se oddaljuje realizacija vaše naloge oz. cilja, naloge pa se vam začnejo tudi vedno bolj kopičiti. Posledica: še večje nelagodje in stiske zaradi zakasnitev oz. odlašanja.
Bralni namig
V knjižnicah, knjigarnah in digitalno dostopnih virih na pametnih napravah pobrskajte po res veliki izbiri priročnikov ali drugih (video, slušnih) vsebinah za spodbujanje kakovostnejšega življenja in grajena odnosov, za osebnostno rast, za boljšo organizacijo lastnega časa ter usmeritve za izogibanje odlašanju. Naj vam bodo v navdih, da začnete korak za korakom spreminjati svoje navade na bolje. Po malem in vztrajno. Ko človek začne spreminjati sebe, se začnejo spreminjati tudi reakcije, odzivi in vedenja ljudi, s katerimi je obkrožen. Prepričajte se sami v to.
Alenka Kraljič, psihologinja in direktorica operativnega poslovanja v kadrovskem podjetju Trenkwalder
PR objava