Ob začetku šolskega leta smo pripravili pregled, kaj je novega na zasavskih srednjih in osnovnih šolah ter vrtcih in glasbenih šolah v novem šolskem letu. Danes je na vrsti OŠ dr. Slavka Gruma, odgovore na vprašanja nam je prijazno poslala ravnateljica Tadeja Iskra.
Ali ste med počitnicami opravili kakšna naložbena oziroma vzdrževalna dela v svojih šolskih objektih? Katera, kakšna je vrednost?
Med počitnicami večjih naložbenih del nismo opravljali, saj smo večji del finančnih sredstev za investicije v letu 2024 namenili za izdelavo idejne zasnove za prizidavo k obstoječi zgradbi šole.
Koliko učencev bo v tem šolskem letu obiskovalo vašo šolo (in podružnice) in v koliko oddelkih se šolajo?
V šolskem letu 2024/25 bo šolo obiskovalo 74 učencev, od tega se bosta 2 izobraževala na domu. Imeli bomo 3 oddelke osnovnošolskega programa z nižjim izobrazbenim standardom za učence z lažjo motnjo v duševnem razvoju in 9 oddelkov posebnega programa vzgoje in izobraževanja za učence z zmerno, težjo in težko motnjo v duševnem razvoju.
To je trenutno število, že sedaj pa vemo, da se bo k nam v prihodnjih mesecih preko Zavoda za šolstvo usmerilo še nekaj učencev, ki bodo prišli iz večinskih šol, saj potrebujejo drugačne metode poučevanja in standarde znanja.
Koliko od teh je prvošolcev?
Pridružila se nam bosta 2 prvošolca.
Kako ste se pripravili na novo šolsko leto?
V zadnjem tednu avgusta potekajo intenzivne priprave na vseh nivojih delovanja šole, da bo začetek čim manj stresen. Na novo šolsko leto smo se pripravili s prilagoditvijo učilnic glede na oblikovane skupine, novo organizacijo in razporeditvijo zaposlenih, učitelji pa so pripravili različne uvodne aktivnosti s katerimi bodo učencem popestrili prve šolske dni.
Imate v letošnjem šolskem letu v načrtu kakšne večje dejavnosti, povezane s šolo (morda obletnice, prireditve, sodelovanje s širšo skupnostjo itn.)?
V tem šolskem letu bomo obeležili 60-letnico delovanja šole.
Se boste v letošnjem letu lotili kakšnih večjih vsebinskih projektov?
Tako kot ostale šole bomo tudi mi v skladu z zmožnostmi sodelovali v projektu Zasavskega učnega stičišča – Konzorciju VIZ Zasavja – Preplet.
Nadaljevali pa bomo tudi z vsebinskim projektom Delimo znanje, nudimo pomoč, v sklopu katerega nudimo strokovno podporo v obliki individualnih obravnav, delavnic, predavanj in svetovanj za učence, starše, strokovne delavce ter ostale zainteresirane zunanje deležnike, ki se srečujejo z otroki s posebnimi potrebami. Pripravljamo tudi bolj poglobljena strokovna sodelovanja z različnimi institucijami v regiji. Nadaljevalo se bo sodelovanje z OŠ Vuka Stefanovića Karadžića iz Doboja – letos predvidoma s skupno izpeljavo Dni učenja za življenje v CŠOD Prvine.
Kaj pogrešate (morda ureditev kakšnih prostorov, posodobitev, gradnjo česa novega, posodobitev programov itn.), kaj bi radi spremenili, izboljšali?
Še vedno se soočamo z veliko prostorsko stisko – ponovno bomo za dve skupini koristili učilnici v prostorih ZLU, s katero sicer zelo dobro sodelujemo in smo jim hvaležni za gostoljubje. Na žalost moram reči, da so prostorski pogoji za izobraževanje in usposabljanje naših učencev z motnjami v razvoju slabi, sploh za tiste, ki prehajajo iz ene stavbe v drugo. Nimajo stalnega mesta, potrebščine morajo prenašati sem in tja v vseh vremenskih razmerah. Poleg pomanjkanja učilnic, šola nima niti učnega stanovanja, niti prostora za shranjevanje številnih didaktičnih in terapevtskih pripomočkov, kabinetov, ki jih naši specialni pedagogi potrebujejo pri svojem delu.
Z veseljem pa lahko povem, da se ustanovitelj, Občina Zagorje ob Savi, navedene problematike zaveda in si tudi prizadeva za ustrezno rešitev. Spomladi smo imeli kar nekaj sestankov z ga. Tatjano Podbregar in ga. Blanko Šmit ter arhitektom, g. Borisom Briškim, ki je v sodelovanju s predstavnico MVI pripravil zelo dobro idejno zasnovo prizidka k OŠ dr. Slavka Gruma – skratka kaže se »luč na koncu tunela«. Naslednji korak pa bo izdelava projektne dokumentacije – cilj je, da se le-ta v glavnini pripravi, saj bi se potem občina lahko prijavila na morebiten razpis za pridobitev sredstev.
Koliko ljudi je zaposlenih v vašem zavodu?
Kot zaenkrat kaže bo v prihajajočem šolskem letu na šoli 52 zaposlenih.
V preteklih letih je bilo učiteljev v Sloveniji preveč, sedaj jih je premalo. Je tudi pri vas tako? Zakaj ja ali pa zakaj ne?
Tudi pri nas smo letos le s težavo zagotovili dovolj zaposlenih, zelo težko je pridobiti po izobrazbi ustrezne kandidate, saj v naši državi med drugim že vrsto let primanjkuje profesorjev specialne in rehabilitacijske pedagogike, ki so primarni kader naše šole. K sreči zaenkrat večje kadrovske stiske nimamo. Lahko rečem, da mnogi, ki obiščejo našo šolo, začutijo pozitivno vzdušje, kar mi je v veliko zadovoljstvo. Nekateri naši kolegi pa so se pripravljeni v službo pripeljati tudi z ljubljanskega, sevniškega in krškega dela Slovenije.
MP
Foto: arhiv Savus