Vsak popotnik, ki se odpravi na potovanje v Namibijo, se želi med ostalim spoznati s kulturo plemen, živečih v tej državi. V preteklosti so skupine turistov vsepovsod iskale vasi domačinov in se poskušali z njihovimi starešinami dogovoriti o ogledu njihovega načina življenja v vasi.
Moteči obiski plemen
Živi muzeji
Živi muzej je velika tradicionalna vas, zgrajena tako, kot je bila zgrajena, preden je evropski kolonialni vpliv spremenil tradicionalno kulturo. V njej pripadniki plemena goste seznanijo s svojimi dnevnimi rutinami in uprizarjajo veliko raznolikost svoje izvirne kulture. Prebivalci nosijo tradicionalna oblačila in gostom ponujajo dejavnosti na najvišji možni stopnji avtentičnosti. Z živim muzejem se ustvarja tudi dohodek za te revne skupnosti.
V muzeju cenik storitev predpisuje država. Storitve obsegajo predstavitev plesov in pesmi, pripovedovanje zgodb, ogled vasi in življenja v njej, sledenje divjim živalim in lovske pohode; v živem muzeju Ovahimb pa tudi tradicionalno poslikavo telesa (body painting). V Namibiji je trenutno šest živih muzejev, ki se nahajajo v severnem delu Namibije. V okviru vsakega živega muzeja je tudi kamp z osnovno ponudbo in temu primerno nizkimi cenami (od 3,60 do cca. 8,00 €). V vsakem muzeju je angleško govoreči vodič, ki vodi goste po muzeju. Na spletni strani živih muzejev so vse potrebne informacije in kontakt za stik z vodičem, ker je zelo zaželjena najava obiska.
Ovahimbi
Ob reki Kunene
Na našem potovanju smo se s pripadniki plemena Ovahimbi najprej srečali na severu Namibije, ko smo potovali ob reki Kunene. Med vožnjo po izredno slikoviti makadamski cesti smo se peljali mimo nekaj njihovih manjših vasi. Če smo se le za hip ustavili, so do nas že pritekli mali in veliki otroci. Bili so izredno veseli bombonov in piškotov. Zelo zanimiva je bila njihova solidarnost. Starejši so poskrbeli, da so sladko darilce dobili tudi najmlajši, ki so bosi zadnji pricapljali iz vasi.
Blagovna menjava
Živi muzej Ovahimb
Po 200-kilometrski vožnji smo se pripeljali do živega muzeja Ovahimb, oddaljenega dobro uro vožnje od mesta Opuwo. Predstavlja tudi glavno mesto območja, kjer živijo Ovahimbi. Tukaj nas je že čakal vodič Robert. Z njim smo se dogovorili, da bi se sprehodili po avtentični vasi plemena in da bi si želeli ogledati njihovo petje in plese. Odpeljal nas je do vasi in nam jo razkazal.
Oblačila in okrasje
Predstavil nam je oblačila in okrasje, ki ga nosijo domačini. Vsak okrasek na njihovem telesu nekaj pomeni, npr.: dekle še ni poročeno; število otrok, ki jih ima ženska; dečki, ki še niso opravili preizkušnjo za odraslega; slavnostni dodatki za slovesne prilike … Tudi frizure dečkov in deklic se razlikujejo. Deklice imajo dve kitki na glavi spleteni naprej, medtem ko imajo dečki eno kitko na glavi spleteno nazaj. Prav posebna pa je rdečerjava barva njihove kože. Pripadniki plemena izdelujejo posebno mažo za telo, ki jo izdelujejo iz prahu zdrobljenega temnordečega kamna, pomešanega s kravjim lojem. S to mažo nič kaj prijetnega vonja si mažejo telo, da jih ščiti pred insekti in vročim soncem.
Polka sredi Afrike
Jani Zore