O menopavzi govorimo, ko prenehajo mesečne krvavitve. Ob tem se prenehajo izločati tudi hormoni (estrogen in progesteron). Običajno nastopi med 45 in 55 letom starosti.
Menopavza je običajno posledica naravnih sprememb in se ne zgodi naenkrat. Je »tranzicija«, ki traja nekaj let in lahko povzroča simptome, ki jih večina žensk težko prenaša. Obstajajo pa rešitve, ki težave lahko omilijo.
Prvi pomislek na menopavzo je ob nerednih menstruacijah. Perimenopavza je obdobje pred menopavzo, ko se začne nivo hormonov spreminjati. Navadno je to štiri leta pred zadnjo menstruacijo.
Med perimenopavzo so lahko menstruacije pogosteje ali redkeje, lahko so tudi krajše kot običajno, lahko pa tudi izostanejo. Lahko se pojavijo vročinski oblivi.
Med menopavzo nekatere ženske nimajo nobenih simptomov, večina ima pa vsaj enega:
- vročinski oblivi so med ženskami različni. Nekatere občutijo naval vročine, ki se začne v prsih in obrazu, nato pa potuje skozi telo. Vročinski oblivi se navadno začnejo pojavljati pred izgubo menstruacije.
- nočno potenje – ko se vročinski oblivi pojavijo med spanjem, jim rečemo nočno potenje. Le to zmanjšuje kvaliteto spanja.
- depresija – veliko žensk lahko občuti simptome depresije in anksioznosti. To je pogosteje pri osebah, ki so že imele depresijo. Simptomi depresije so lahko: žalost, izguba interesa za različne dejavnosti, težave s spanjem (preveč ali premalo).
- težave s spanjem – lahko se pojavijo težave z uspavanjem ali nočno zbujanje. Večjo verjetnost za težave s spanjem imajo ženske, ki se ponoči potijo ali pa imajo spremembe razpoloženja.
- težave s koncentracijo ali spominom – to je lahko posledica pomanjkanja spanja ali znižanja nivoja estrogena.
- glavoboli – če so glavoboli povezani z menstruacijo, se lahko poslabšajo med menopavzo.
- bolečine v sklepih – med in po menopavzi imajo nekatere ženske bolečine v sklepih.
- suha nožnica – posledica menopavze je lahko stanjšana in suha sluznica. Do tega navadno pride nekaj let po menopavzi. Občutek je lahko neprijeten in lahko povzroča bolečine med spolnim odnosom.
Vsi ti simptomi se lahko po menopavzi izboljšajo. Imajo pa nekatere ženske vročinske oblive še nekaj let po menopavzi.
Kdaj je potreben obisk zdravnika?
Če se ti simptomi pojavijo po 45 letu, so večinoma normalni. V kolikor pa vas spremembe motijo (zaradi potenja ne morete spati, težko delate zaradi vročinskih oblivov, ste izgubili interes, …), pa vseeno obiščite zdravnika in se z njim pogovorite o možnostih zdravljenja.
Zdravnika pa le obiščite, če:
- imate menstruacijo pogosteje kot na 3 tedne,
- med menstruacijo močno krvavite,
- krvavite med dvema menstruacijama,
- ste po menopavzi (od zadnje krvavitve je minilo 12 mesecev) in spet krvavite – tudi če je samo malo krvi.
- Če so krvavitve – tudi če so neredne – obstaja možnost zanositve, zato se svetuje kontracepcijska zaščita. Če je od zadnje menstruacije minilo že več kot leto, je verjetno, da je menopavza že mimo in verjetno ne morete več zanositi.
- V naslednjem nasvetu bomo govorili o lajšanju težav menopavze.
Za več nasvetov smo vam na voljo v naši lekarni.
Tjaša Flere Pušnik, mag. farm., spec.