Letošnji Speculum Artium ponuja na ogled 27 projektov, ki si jih je ogledala tudi nedavno izvoljena Miss Slovenije Lara Kalanj, ambasadorka letošnjega festivala novomedijske kulture. Kuratorka festivala je dr. Maša Jazbec, Trboveljčanka, ki je iz humanistične informatike doktorirala na Japonskem.
Pred slovesno otvoritvijo se je na odru gledališke dvorane odvil performans z zvočno inštalacijo. Med drugimi zanimivimi projekti je gotovo Mi kujemo bodočnost, ki je nastal v sodelovanju TNM (Trbovlje novomedijsko mesto), Yaskawa robotics in skupine Laibach. O njej je Zoran Poznič, direktor Delavskega doma Trbovlje, med drugim povedal: »Nekako smo skozi ta projekt poskušali udejanjiti tisto, za kar se borimo že deset let: promocijo ideje o ponovni humanizaciji tehnologije in vsega tistega, kar takšna paradigma potegne s seboj. Seveda gre za sodelovanje industrije, znanosti in umetnosti. Tako smo v bistvu ustvarili kar posrečen konglomerat, nekako smo spojili tri različne stvari, industrijske robote, mehanske ljudi, ki ne potrebujejo ničesar razen energije za delo, kot princip neke konstantne revolucije, evolucije človeške družbe, in pa seveda princip glasbe, industrijskega ritma, ki izhaja iz delovanja teh robotov. Tako ni šlo drugače, kot da smo projekt poimenovali Mi kujemo bodočnost, to je star komad skupine Laibach, ki pa popolnoma korespondira z vsem povedanim.«
Tudi drugi projekti so zanimivi in na ogled še vse do nedelje. Med njimi laserska robotska žuželka, humanoidni robot Seer, grobnica s kamero in mikforonom, ki opozarja na bizarnost in nevarnost socialnih omrežij, miniaturna mehanska metropola, ki nadzoruje obnašanje, delovanje in spreminjanje informacij v svetu okoli nas, mušji simulator, kjer muhe z rojenjem ujamejo podobo tistega, ki jih gleda, …
Festival si je še pred uradno otvoritvijo ogledalo okrog 1300 obiskovalcev, skupaj jih pričakujejo čez 5000.
TPK