Porabimo tisto, kar že imamo doma. Danes obstaja veliko izdelkov, ki nam lahko pomagajo do okolju prijaznega življenja (na primer lesene zobne ščetke, pralni robčki, itd). Dobro je, da na tržišče prihaja čedalje več takšnih produktov in da se čedalje več ponudnikov v svojo ponudbo odloča uvrščati tudi te izdelke. Seveda morajo ponudniki svoj posel oglaševati in nas tako poskušajo prepričati, da moramo kupiti čisto nove izdelke, da bomo lahko živeli ekološko. Preden kupimo nekaj novega, dobro poglejmo, ali nimamo morda doma že nečesa, kar lahko opravlja podobno funkcijo – enako seveda tudi na drugih področjih, kjer se pojavi želja po kupovanju novih stvari.
Ne obiskujmo razprodaj. Razprodaje so, v primeru, da nekaj resnično potrebujemo in smo za to pripravljeni plačati redno ceno, odlična priložnost za prihranke. Žal nas na razprodajah velikokrat premamijo ogromni napisi, kot so »Znižano!«, »Popusti« in podobno in iz trgovine prinesemo še veliko več, kot v resnici potrebujemo. Ne smemo pozabiti, da je denar, ki smo ga zapravili za nek predmet, ki ga nismo zares potrebovali, še vedno zapravljen denar, čeprav je ta predmet prejšnji teden stal dvakrat toliko.
Pozimi se toplo oblecimo, poleti zastrimo okna. Klima in ogrevanje sta nas razvadila do te mere, da samo obrnemo gumb na termostatu in poskrbimo, da se soba ogreje ali ohladi na nam najprijetnejšo temperaturo. Poraba energije in energentov je okolju škodljiva, ravno tako pa trpijo naše denarnice. Obstajajo bolj ekološki in manj potratni načini, da nam je pozimi prijetno toplo, poleti pa se obranimo pred pasjo vročino – v prvem primeru nošenje več plasti oblačil, v drugem pa na primer zastiranje oken čez dan, ko vročina najbolj pritiska.
Izposojajmo si. Včasih so ljudje živeli v skupnostih, v katerih so bili eden od drugega odvisni in so si med seboj pomagali. To je pomenilo tudi, da so drug drugemu posojali uporabne predmete in s tem marsikdaj prihranili. Zakaj bi, na primer, kupovali svoj žar, za izdelavo katerega je bilo porabljenega ogromno materiala in energije, če si ga lahko enkrat letno, kolikor ga v resnici nameravamo uporabljati, izposodimo od soseda? Seveda ne pozabimo takšne usluge tudi vrniti, saj tako vzdržujemo dobre odnose s soljudmi.
MD
Foto: arhiv Savus