Atopijski dermatitis (AD) je kronična, ponavljajoča, močno srbeča vnetna bolezen kože z vmesnimi poslabšanji in izboljšanji. Prizadene lahko dojenčke, otroke, mladostnike in odrasle. Pojavnost bolezni narašča in ponekod dosega tudi 15 – 20% populacije.
Pogosteje se pojavlja v družinah, kjer so bolniki z drugimi atopijskimi boleznimi kot so astma, alergijski nahod ali alergijsko vnetje oči. Približno 80 % otrok z atopijskim dermatitisom lahko pozneje v življenju razvije eno od alergijskih bolezni dihal (»atopijski marš«). Bolniki imajo zelo suho in občutljivo kožo, poslabšanja spremlja močno srbenje. Zagone poslabšanja spremljajo naknadne okužbe kože, ki spremenijo osnoven izgled vnetnih žarišč.
Vzrok vnetja pri AD je rezultat kombinacije podedovanega in pridobljenega vpliva na kožno pregradno bariero.
Znaki
Koža bolnika z AD je suha in zato nagnjena k srbečici, zaradi možnosti prehoda različnih snovi skozi kožno bariero pa je izpostavljena tudi alergijskim, bakterijskim in virusnim infekcijam, ki spremenijo osnoven izgled bolezni. Volna, hrana, bogata s histaminom, prehranski alergeni (jajčni beljak, kravje mleko, pšenica, soja …) lahko povzročijo poslabšanje bolezni in se jim je potrebno izogniti. Stanje se lahko poslabša tudi pri okužbah (npr. virozah …), psihosomatski obremenitvi (npr. nevrodermatitis).
Za AD so značilni simetrični, neostro omejeni kožni izpuščaji z rdečino, mehurčki, rosenjem na začetku vnetja in bunčicami, odebelitvijo, krastami in luščenjem v fazi kroničnega vnetja. Nekateri bolniki imajo blago izraženo bolezen, ki spontano izzveni do 10. leta starosti. Kadarkoli so možna poslabšanja, ki prizadenejo kožo celega telesa. Za AD v vseh starostnih obdobjih je značilno močno izraženo srbenje.
Dojenček
AD se večinoma prične okoli tretjega meseca starosti s prizadetostjo kože po licih, kjer so neostro omejena pordela vnetna žarišča s plitkimi razjedami, rosenjem, krastami in luščenjem. Spremembe so tudi na čelu, lasišču, zgornjem delu trupa in po okončinah. Koža pod plenicami in v gubah je zdrava.
Otrok
V obdobju do četrtega leta starosti prevladujejo žarišča po oddaljenih delih okončin. Zaradi dolgotrajnega praskanja se pojavi tudi odebelitev.
Starejši bolniki
Šolski otroci, mladostniki in odrasli bolniki imajo vneta žarišča v komolčnih in kolenskih jamah, po zunanjih delih rok, nog in prstih. V adolescenci in pri odraslih je še dodatno vneta koža vratu, vek in obraza. Pogosto je vneta koža pod mečicami uhljev (slika 1).
Za več nasvetov smo vam na voljo v naši lekarni.
Tjaša Flere Pušnik, mag. farm., spec.
Lekarna Pušnik Trbovlje
Slika: lokacije vnetnih žarišč po življenjskih obdobjih (vir Eucerin)