Vitamini, ki so topni v maščobah, so slabo obstojni in občutljivi na svetlobo. Nahajajo se v olju, maslu, margarini. Omenjena živila moramo hraniti v temnih in hladnih prostorih.
Vitamini, topni v maščobah, se iz organizma izločajo le s presnovo v jetrih, zato obstaja nevarnost kopičenja teh vitaminov v organizmu. Shranjujejo se v jetrih in maščobnem tkivu.
Razlika je tudi v absorpciji. Vitamini, topni v maščobah, vstopijo najprej v limfo in šele nato v kri, za transport pa potrebujejo beljakovinske nosilce.
Vitamin A
Vitamin A ali retinol skrbi za odpornost telesa, vid, imunski sistem, razvoj in diferenciacijo celic ter tkiv, zobovje, kosti, sluznico prebavil, dihal in reproduktivnega trakta. Pomembno je, da ga v obdobju rasti uživamo v zadostni količini. Prav tako ima pomembno vlogo pri proizvodnji belih krvnic celic, levkocitov. Ti proizvajajo protitelesa, ki sodelujejo pri imunskem odzivu telesa pred infekcijami.
Živila, ki so bogata z vitaminom A oziroma β-karotenenom, ki je prekurzor za nastanek vitamina A, so ribe, ribje olje, rumenjak, mleko in jetra. Vitamin A se nalaga v jetrih. V jetrih se tvori zaloga estrov retinola in maščobnih kislin, ki pri odraslih zadostuje za pokrivanje potreb tudi do enega leta. Poleg jeter se vitamin A shranjuje tudi v pljučih, dihalni sluznici, očeh, želodčni in črevesni sluznici in nekaterih drugih tkivih. Pri odraslih, ki pogosto uživajo alkohol ali določena zdravila, pride zaradi poškodbe jeter do zmanjšanih jetrnih rezerv vitamina A.
V telesu se pomanjkanje vitamina A kaže v suhih laseh, nočni slepoti, lomljenju nohtov, na koži pa se nam pokažejo izpuščaji. Zaradi pomanjkanja vitamina A lahko oslabi naš imunski sistem.
Pri vitaminu A moramo omeniti še provitamin betakaroten, ki je znan močan antioksidant. Barvilo betakaroten se nahaja v rumeni in zeleni zelenjavi, korenčku in rdeči papriki, avokadu, špinači. V telesu pa se okoli 25 % betakarotena počasi spremeni v vitamin A. Ker je vitamin A topen v maščobah, je priporočljivo uživati zelenjavo z nekaj kapljicami olivnega olja, saj bomo tako iz zelenjave dobili bistveno več provitamina A kot brez olja. Vitamin A je občutljiv na kisik, svetlobo in kislo okolje. Toplotna obdelava mu ne škodi.
Retinol in druge oblike vitamina A vsebujejo načeloma le živila živalskega izvora, a kljub temu imajo rastlinska živila ogromno rumeno-oranžnih pigmentov, imenovanih karotenoidi. Nekaj teh je predkurzorjev vitamina A, ker jih lahko telo uporabi za tvorbo retinola.
Provitamin pripomore k boljši ostrini vida in se ga priporoča poklicnim voznikom, ter tistim, ki veliko delajo na računalniku. Skrbi za napeto in sijočo kožo, ki je posledica uživanja zadostnih količin vitamina A, ki jo ščiti pred aknami, upočasni njeno staranje ter ščiti pred izpadanjem las in prhljajem.
Vitamin A je za nosečnice nujno potreben, saj skrbi za normalno rast zarodka, vendar je v prevelikih količinah lahko strupen.
Dr. Neva Rebolj