Zadnji dan leta 2021 so se na trboveljskem pokopališču poslovili od fotografskega mojstra Staneta Weissa, sopotnika številnih družinskih, osebnih, družbenih in gospodarskih dogodkov v Trbovljah in Zasavju.
Stane Weiss se je rodil leta 1937 v Trbovljah in že v zibelko so mu položili fotografski aparat. Zgodba »podjetja« Foto Weiss se je pričela leta 1896 v Gorici, kjer je postavil fotografski atelje na noge Stanetov stari oče Franz Weiss. Kasneje se je z družino preselil v Polzelo, za fotografsko delo navdušil sina Stanka (Stanetov oče), ki se je vozil čez hrib fotografirat v Trbovlje. Leta 1929 je v Trbovljah postavil hišo, spodaj je uredil fotografski atelje.
Atelje je postal ves svet tudi za sina Staneta. Že zgodaj se je spoznal s fotografskimi aparati, postopki izdelave fotografij in pričel s fotografiranjem. Med vojno je bila družina izseljena v Petrinjo na Hrvaško.
Stane se je šolal na fotografski šoli v Ljubljani. Pomočniški izpit je opravil leta 1954. S 35 leti je v letu 1972 prevzel družinsko obrt. Takrat je fotografiral predvsem na terenu. Poroke je fotografiral povsod po Sloveniji, opravil je nešteto fotografiranj portretnih fotografij. Skoraj vsak Trboveljčan je bil pri njem vsaj enkrat v življenju.
Stane je bil tudi fotograf, ki je spremljal rast Trbovelj kot mesta, saj je na fotografijah ohranil marsikatero trboveljsko zanimivost. Med drugim je s fotografskim aparatom spremljal tudi gradnjo trboveljskega 360 metrskega dimnika. V prvih dvajsetih letih je dokumentiral tudi gospodarski razvoj Trbovelj in še posebej nekaterih trboveljskih in slovenskih firm (Rudis, Strojna tovarna Trbovlje …). Predvsem za Rudis je fotografiral po vsej bivši državi Jugoslaviji, pa tudi v tujini (Avstrija, Vzhodna Nemčija).
Fotografski mojster je svoje znanje znal preliti na sina, ki je poleg njegovega imena podedoval tudi ljubezen do fotografije in kot pripadnik četrte generacije nadaljuje izjemno družinsko obrt. To je tudi Staneta zelo veselilo. Tako kot bogat arhiv fotografij in lepa zbirka starih fotografskih aparatov in aparatur. Številni Trboveljčani pa se ga bodo spominjali po hudomušnem nasmešku, dobri volji, predvsem pa po izjemnem fotografskem opusu.
Savus
Foto: osebni arhiv