V petek, 8. aprila, so predsednik vlade Janez Janša, župan Hrastnika Marko Funkl in generalni direktor HSE dr. Viktor Vračar v Prapretnem prerezali trak in tako svečano odprli največjo slovensko sončno elektrarno v Sloveniji s tremi megavati moči.
V Holdingu Slovenske elektrarne, največjem slovenskem proizvajalcu električne energije, z novimi naložbami v obnovljive vire sledijo smernicam EU po zmanjševanju ogljičnega odtisa. S sončno elektrarno Prapretno v Zasavju, nekdanji premogovni regiji, ohranja energetsko lokacijo.
»Viri, ki jih imamo doma, so v spremenjenem svetu desetkrat bolj dragoceni, kot so bili prej, je dejal predsednik vlade Janez Janša. Dodal je, da moramo računati na situacije, ko bomo lahko uporabljali le tisto električno energijo, ki jo bomo proizvedli doma. Prav zato je gradnja malih hidroelektrarn in malih sončnih elektrarn ne samo nekaj, kar je treba spodbujati z okoljevarstvenega vidika in zelenega prehoda, ampak tudi z vidika varnosti. »Le en obsežnejši kibernetski napad na naše omrežje lahko povzroči izpade dolge dneve, tedne, mesece,« je še poudaril Janša. Načrt vlade je, da bi v naslednjem desetletju polovica gospodinjstev črpala elektriko iz sončne energije, za kar bodo potrebna milijardna vlaganja.
Generalni direktor HSE dr. Viktor Vračar je v nagovoru poudaril, da bo skupina družb HSE še naprej intenzivno vlagala v projekte, ki so ekonomsko in okoljsko upravičeni ter skladni s sprejetimi strateškimi usmeritvami na področju razogljičenja družbe in trajnostnega razvoja. »Projekti pod nazivom HSE Sonce predstavljajo naše projekte na področju izkoriščanja energije sonca in so v množici tako imenovanih zelenih projektov skupine HSE. Poleg nadaljevanja gradnje SE Prapretno bomo investirali v večanje sončne elektrarne Zlatoličje-Formin, večje priložnosti si obetamo tudi na področju izkoriščanja energije vetra. Verjetno pa ni potrebno izpostavljati naših hidroelektrarn, ki že proizvajajo več kot dve tretjini vse obnovljive električne energije v državi,« je dejal Vračar.
Največja sončna elektrarna v državi stoji na 120 metrov visokem nekdanjem degradiranem območju, kamor so med leti 1986 in 2010 odložili več kot 8,7 milijona ton elektrofiltrskega pepela in žlindre iz Termoelektrarne Trbovlje. Gre za primer pravičnega prehoda premogovne regije v lokacijo za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov. Župan Hrastnika Marko Funkl: »Naj bo Hrastnik najbolj sončna občina v Sloveniji!«
Sončna elektrarna Prapretno je rezultat znanja in dobrega sodelovanja družb skupine HSE. Povprečna dnevna proizvodnja Sončne elektrarne Prapretno je na sončen dan trenutno že več kot 10 MWh, pričakujejo, da bo 6.748 modulov letno proizvedlo več kot 3 gigavatne ure električne energije. To zadošča za letno oskrbo približno osemsto gospodinjstev. V HSE računajo, da bi se lahko celotna površina planote nad Prapretnim izkoristila do 13 MW električne moči. Življenjska doba elektrarne znaša približno petindvajset let.
V kulturnem programu prireditve so nastopili Delavska godba Trbovlje z dirigentom Jožetom Kotarjem in pevka Nuška Drašček. Program je povezovala Mojca Špitalar.
Savus
Foto: HSE / Žiga Intihar