Objavljamo odprto pismo, ki nam ga je poslal nekdanji župan Občine Trbovlje, ki je Občino vodil med leti 2002 in 2010, Bogdan Barovič.
»V torek, 28. decembra, je bil v oddaji 24 ur prispevek, v katerem Občina Trbovlje daje novoletno darilo – pomoč pri plačevanju visokih stroškov ogrevanja: največ dva meseca in do največ 70 evrov pomoči. Takšno dejanje bi lahko bila plemenita poteza občine, a v tem primeru ni. Je le pritlehno nabiranje volilnih točk.
Občina Trbovlje je 100-odstotni lastnik Komunale Trbovlje. Z njo mora ravnati kot dober gospodar. Komunala Trbovlje ni pravočasno sklenila pogodbe z dobaviteljem energenta. Že lani pomladi, ko je bila cena energenta veliko nižja, Občina ob tem kot lastnik ni storila nič.
Cena energenta je fiksni strošek, je pa sestavljena iz več elementov fiksnih in variabilnih stroškov, ki se jih mora uskladiti tako, da bo cena ogrevanja odražala najbolj optimalno ceno za uporabnika. To občina naredi tako, da se župan oz. županja sestane z vodstvom komunale in nadzira oblikovanje cene. Županja ima pravico ne dovoliti podražitve ali zahtevati manjšo podražitev. Sam sem bil kot župan iste občine primoran to storiti z gospo Mravljetovo in takratnim direktorjem, gospodom Žnidaršičem, večkrat. Pogajanja so bila trda, a tudi uspešna pri oblikovanju še sprejemljivih cen.
Tega v Občini Trbovlje kot lastnik niso storili. V najslabšem primeru bi imela ob pogojno sprejemljivih cenah Komunala izgubo. Izgubo bi pravzaprav imela občina, pokrila pa bi jo z rebalansom proračuna in s sanacijskimi ukrepi. Ker pa občina »noče imeti nič z izgubo komunale«, je očitno dovolila (če je sploh vedela, kaj se dogaja), da Komunala Trbovlje dela, kar hoče. Še več. Od odhoda direktorja Žnidaršiča, ki je menda zapustil Komunalo s pozitivnim stanjem, je v nekaj mesecih nastala visoka izguba. Zakaj ni lastnik (občina) niti proučil, niti ukrepal? Zakaj?
Zato, ker vso izgubo Komunale Trbovlje krijemo vsi občani Trbovelj preko plačila visokih cen ogrevanja. Prepričan sem, da cena ogrevanja ni takšna samo in zgolj zaradi cene energenta. Strukturo cene bi morala poznati tudi županja in jo ali spremeniti v realno ali pa občanom iskreno povedati kako in kaj.
In še bistvo. Računica Občine: če bo s 70 evri »pomagala« recimo 2000 Trboveljčanom, bo porabila v, kot pravijo največ dveh mesecih, 280.000 evrov. Če pa bi Občina do Komunale kot lastnik ravnala odgovorno, bi v najslabšem primeru za sanacijo izgube porabila najmanj 4-krat toliko.
Tako se je Občina z »novoletnim darilom« prikupila občanom, znebila izgube in uspešno našla plačnika celotne izgube. Občina Trbovlje z visoko ceno ogrevanja plačuje grehe in izgubo Komunale Trbovlje. Poleg vsega pa Občina kot lastnica Komunale dovoli, da imajo delavci na Komunali mizerne plače, dovoli pa tudi grožnje vodstva Komunale z odpuščanjem.
Vse skupaj je ena velika sramota za Komunalo Trbovlje in njihovo vodstvo ter za Občino Trbovlje in njeno vodstvo.
Da ne govorim na pamet, vem, kako se rečem streže, priča dejstvo, da sem Občino Trbovlje vodil osem let in bil kar nekaj bitk z oblikovanjem primernih cen za ogrevanje. In »bitke« s takratnim vodstvom Komunale tudi dobil. Upam in želim, da Trboveljčani izvedo resnico. Tudi od vodstev Komunale in Občine.«
Bogdan Barovič
Foto: arhiv Savus