sreda, 11 decembra, 2024

Iz te kategorije

Nova zaposlitev v 2021? Ni enostavno, a priložnosti so

Iskanje nove službe se zdi trenutno skoraj nemogoče. Zdravstvena kriza je močno prizadela tudi gospodarstvo. A epidemija ni prizadela vseh gospodarskih dejavnosti enako. Če ste na trenutnem delovnem mestu nezadovoljni ali pa ste ostali brez službe, ne oklevajte, redno preverjajte ponudbo delovnih mest in skušajte najti novo službo v 2021.

Zaposlovanje v začetku leta

Veliko podjetij pogosto zaposluje prav na začetku leta. Iskanje in prihod v novo službo ne bo preprost, saj so številna podjetja uvedla delo na daljavo ali delo na lokaciji v različnih izmenah skupin zaposlenih, zato je novozaposlenim tako v režiji kot v proizvodnih delih težje omogočiti prisotnost mentorja in spoznavanje delovnih procesov. Na splošno so postopki uvajanja v delo oteženi, spremenjeni, skrajšani.  Pa vendar gre tudi v tem času vztrajati pri iskanju novih kariernih priložnosti, le prilagoditi se je treba novim razmeram in biti pozoren na več različnih stvari kot v siceršnjih razmerah brez epidemiološke situacije.

Spremljajte razpise

Dobra novica je to, da sodobna komunikacijska tehnologija ponuja več dobrih možnosti iskanja zaposlitve, kot so si prejšnje generacije sploh lahko predstavljale. Spremljate razpise in povejte tudi prijateljem in znancem, da iščete novo službo.

Čeprav je trenutno težko najti novo službo, to ni nemogoče. Iskanje zaposlitve je dostikrat lahko naporno, dolgotrajno in zamudno. Zagotovite si dovolj časa in ne bodite razočarani, če vam ustrezne ponudbe za prosta delovna mesta takoj ne pristanejo v naročju. Skušajte biti vztrajni in osredotočeni.

  1. Spremljajte razpise na različnih portalih za delo, kjer različni delodajalci objavljajo razpise prostih delovnih mest. Ne pozabite na spletne strani kadrovskih družb, ki imajo v svojih ponudbah prosta delovna mesta več podjetij.
  2. Bodite pozorni na veščine in znanja, ki jih iščejo ponudniki zaposlitev v vaši dejavnosti. Je čas za pridobitev novih veščin? Preverite nasvete, kako se tega lotiti, v kolumni Ste doma na čakanju? Izkoristite ta čas! Morda jih že imate ali jih aktivno razvijate, pa jih niste jasno navedli v svojem življenjepisu.
  3. Skrbno uredite svoj življenjepis in izpostavite svoja znanja, veščine in pretekle delovne izkušnje, ki jih iščejo tudi delodajalci. Navedite vaše poklicne želje in interese.
  4. Če ste ugotovili vrzeli v svojih kvalifikacijah ali izobrazbi, da (p)ostanete konkurenčni kandidat za določeni profil, razširite svoj fokus iskanja.
  5. Ne pozabite na socialna omrežja. LinkedIn je odličen način za povezovanje in tudi iskanje novih poslovnih priložnosti za zaposlitvene profile z višjo stopnjo izobrazbe. Med aktualno zdravstveno krizo je prav LinkedIn postal skupnost ljudi, kjer je bilo objavljenih največ zaposlitvenih priložnosti. Pa je vaš LinkediIn profil ustrezen? Dodatno preverite, ali imate ustrezno fotografijo, kakšen je vaš obseg povezav, so vaše reference na tekočem z vašimi delovnimi izkušnjami in veščinami?
  6. Aktivirajte tudi svojo socialno mrežo, stopite v stik tudi s kolegi iz preteklosti, s prijatelji ali znanci, za katere menite, da bi vam lahko pomagali.
  7. Obiščite spletne strani posameznih podjetij, ki so vam zanimive kot delodajalec.
  8. Vpišite se v baze iskalcev zaposlitve.
  9. Obiskujte virtualne spletne zaposlitvene in izobraževalne sejme.

Izbirni postopki se selijo online

Kot online poteka iskanje novih priložnosti, to velja tudi za postopke iskanja, selekcije in izbora kadra. V prvi vrsti se trenutno odvijajo virtualni ali telefonski razgovori, ki potekajo preko različnih spletnih platform ali programov. Nanje se je prav tako potrebno zelo dobro pripraviti in čim bolj izkoristiti te »digitalne minute«, ki so kandidatu na voljo za uspešno predstavitev, o čemer smo že pisali v kolumni Do službe prek spletnega razgovora.

Kandidati so sicer na virtualnih ali telefonskih zaposlitvenih razgovorih manj fizično in psihično celostno izpostavljeni. Je pa po drugi strani zaposlitveni razgovor na daljavo precej okrnjen z vidika kandidata – novo zaposlenega, ker namreč tudi kandidat nima prave možnosti videti celostno bodočega delodajalca. Manjka prva pristna izkušnja vpogleda v delovno okolje delodajalca, v prostore delodajalca. Ni izkušnje, ko lahko osebno vstopimo v podjetje na razgovor, kjer vidimo zaposlene, kako delujejo in že dobimo nek prvi občutek, kakšna je klima in kakšne so razmere v delovnem okolju. Ta izkušnja je za človeka zelo pomembna, saj se nam lahko zgodi, da gremo na razgovor v podjetje, kjer si že od nekdaj želimo zaposlitve, a nas ob prihodu na razgovor ali med razgovorom nekdo ali nekaj preprosto odbije. Morda  začutimo, da nekako ne sodimo v tisto okolje, da to ni okolje, kjer bi lahko preživeli tretjino svojega dneva.

Na preizkušnji so tudi podjetja

Tudi za delodajalce postaja vse težja situacija iskanja, selekcioniranja, spoznavanja in zaposlovanja kandidatov na daljavo, enako velja za vse težje procese prvega usposabljanja za delo. Mnogi delodajalci v tem trenutku ne upajo sprejemati končnih odločitev in na novo zaposlovati, glede na ukrepe, ki jih morajo upoštevati v povezavi z epidemijo in gospodarsko situacijo.  A podjetja, ki so uspela ohraniti stabilnost, ki dolgoročno načrtujejo, se zavedajo, da se bo gospodarsko okolje postopoma stabiliziralo, in da morajo biti tudi kadrovsko pripravljena. V prihodnjih mesecih bodo imeli največ priložnosti za zaposlovanje kadri s področja IT-ja, prodaje, logistike in skladiščenja, predvsem kar zadeva poslovanja spletnih trgovin in dostave, pa tudi v zdravstvu in v proizvodnih dejavnostih, ki so sicer bistvene za ohranjanje gospodarstva pri nas in v svetu.

Alenka Kraljič, psihologinja in direktorica operativnega poslovanja v kadrovskem podjetju Trenkwalder

 

Isti avtor