Na začetku moramo opredeliti, kakšen objekt želimo. To ureja Uredba o razvrščanju objektov glede na zahtevnost gradnje (Uradni list RS). Objekti se razvrščajo na zahtevne, manj zahtevne, nezahtevne in enostavne objekte.
Zgoraj omenjeni objekti se delijo na nezahtevne in enostavne. To so objekti, ki niso namenjeni prebivanju, so majhnih dimenzij, v pritlični, enoetažni izvedbi. Njihov strop mora biti istočasno že streha, glavni dostop mora biti na nivoju terena, lahko so prislonjeni k obstoječi stavbi vendar morajo imeti samostojno konstrukcijo.
Gradbeno dovoljenje in soglasja
Enostaven objekt je konstrukcijsko nezahteven objekt, ki ne potrebuje posebnega statičnega in gradbenotehničnega preverjanja, ni objekt z vplivi na okolje. Sem spadajo lopa, uta, nadstrešek, manjša drvarnica, senčnica, letna kuhinja, vetrolov in podobni objekti. Površina meri do vključno 20 m2.
Nezahteven objekt je konstrukcijsko manj zahteven objekt. Sem spadajo garaža, drvarnica, savna, zimski vrt in podobni objekti. Njihova površina meri do vključno 50 m2.
Naj omenim še ograje in podporne zidove. Ograje do vključno 2 m in podporni zidovi z višinsko razliko med zemljiščem do 0,5 m spadajo med enostavne objekte. Ograja nad 2 m do vključno 3 m ter podporni zid z višinsko razliko med zemljiščem do 1,5 m pa spadajo med nezahtevne objekte.
Torej za enostavne objekte gradbenega dovoljenja ne potrebujemo, za nezahtevne pa potrebujemo gradbeno dovoljenje za nezahteven objekt. Seveda je postopek tega precej bolj enostaven kot za enodružinsko hišo. Obrazec oz. zahtevo dobimo tudi na internetu, oddamo ga na pristojni organ (upravno enoto). Zahtevi poleg osnovnih podatkov, številke zemljiške parcele, katastrske občine, opisa, … priložimo prikaz lege objekta na zemljišču (na zemljiško katastrskem prikazu), z navedbo odmikov od parcelnih mej, tloris in značilne prereze z merami, dokazilo o pravici graditi (izpisek iz zemljiške knjige oz. dokazilo o lastništvu), soglasja pristojnih soglasodajalcev, če se gradnja nahaja v varovanih pasovih gospodarske javne infrastrukture ali varovanih območjih, soglasja sosedov, če je odmik manjši od predpisanega.
Vedeti je treba, da potrebujemo soglasja tudi za enostavne objekte, pri katerih ne potrebujemo gradbenega dovoljenja.
Pomembni tudi lokalni predpisi
Za enostavne in nezahtevne objekte moramo poleg pogojev, ki jih določajo državni predpisi, upoštevati tudi lokalne predpise, prostorske akte in druge predpise pristojne občine. V njih so podani minimalni odmiki, maksimalna dopustna pozidanost, število dovoljenih nezahtevnih in enostavnih objektov, varovana območja in pasovi, morebitne zahteve za izgled, uporabljene materiale … Ti se razlikujejo od občine do občine.
Če ste v dvomih, kako je na vašem področju, povprašajte pristojno občinsko službo. Lahko zaprosite za izdajo lokacijske informacije (proti plačilu upravne takse), iz katere bodo ti podatki razvidni. Številne občine imajo prostorske akte in druge svoje predpise objavljene na spletnih straneh, tako da je mogoč vpogled v te pogoje tudi preko interneta.
Če ste v dilemi, kako in kaj, ali se v poplavi podatkov ne znajdete, se obrnite na nas, arhitekte, da vam uredimo vse potrebno.
Ko potrebujete senco
Pri novogradnjah je lažje, saj se že na začetku soočamo z vprašanjem parkiranja, shramb za vrtno orodje in podobnim, ter seveda vse to upoštevamo pri projektiranju. Pri obstoječih gradnjah pa ponavadi šele sčasoma začnemo razmišljati o strehi za našega jeklenega konjička, ko se kakšno zimsko jutro pred službo »razveselimo« čiščenja snega z avta, ali senci nad mizo, ko si ob vročem poletnem dnevu privoščimo kosilo z žara.
Na trgu je veliko izbire takšnih in drugačnih objektov, če si želite unikatnosti in malo bolj premišljenih rešitev, se obrnite na arhitekta.
V vsakem primeru pa se zavedajte, da je potrebno gledati na celoto, da oblikovno uskladite novo pridobitev z okoljem. Preden se odločite, razmislite, kaj bi skladalo z obstoječo hišo, ali gre samo za nadstrešek za avto, ali bi potrebovali še kolesarnico. Morda namesto dveh nastane en objekt. Morda v podobnem stilu ogradite še smetnjake.
Vse skupaj smiselno povežite med seboj, naj se dopolnjuje videz hiše oz. njena okolica, saj vsak objekt ne glede na velikost pusti svojo sled v prostoru.
Odgovarjamo na vaša vprašanja
Če imate kakršnokoli vprašanje in bi želeli nasvet arhitektke, glede gradnje, obnove ali opreme prostora, lahko pišete na mail in morda prav vam v naslednjem članku odgovorim.
Tina Dragić, mag. inž. arh.
ARHITEKTURA TD info@arhitekturatd.si