ponedeljek, 9 septembra, 2024

Iz te kategorije

Ko piči žuželka

Večina pikov žuželk ni nevarna. Simptomi (rdečica, oteklina, srbeča koža)  večinoma izzvenijo v nekaj urah ali dnevih. Pri nekaterih posameznikih pa lahko izzovejo blago ali hujšo alergično reakcijo. Pri blagi alergični reakciji se rdečina in oteklina okoli pika razširita na večji del površine telesa in reakcija izzveni v roku enega tedna.

Pri hujši alergični reakciji pa lahko pride do težav z dihanjem, omotice, oteklih ustnic in/ali obraza. V tem primeru je potrebno takoj poiskati zdravniško pomoč.

Če ste ob piku žuželk že doživeli hujšo alergično reakcijo, imate predvidoma že predpisana zdravila, ki jih morate takoj zaužiti (tablete iz seta za samopomoč – 2 tableti antihistaminika in 2 tableti steroida) oz. aplicirati (avtoinjektor adrenalina).

Ukrepi takoj po piku:

–         odstranite želo (če vas je pičila čebela, žela ne odstranjujte s pinceto, ker obstaja verjetnost, da boste iztisnili preostanek strupa – izpraskajte ga z nohtom ali noževo konico),

–         mesto pika umijemo in razkužimo, nato nanj damo hladne obkladke za vsaj 10 minut,

–         ne praskajte se, ker lahko s tem tvegate dodatno okužbo,

–         na mesto pika nanesite mazilo z antihistaminikom in antiseptično kremo, lahko pa tudi zaužijete tableto anihistaminika. Vse dobite brez recepta v lekarni.

Novejši pripravki, ki omilijo srbečico na mestu pika, vsebujejo amoniak, ki nevtralizira strup in tako prepreči alergijsko reakcijo.

Kdaj poiskati zdravniško pomoč?

Kot že omenjeno, je potrebno zdravniško pomoč poiskati takoj, ko se pojavijo težave z dihanjem, oteklina obraza in/ali ustnic, omotica, …

Posvet z zdravnikom pa je potreben tudi v primeru:

–         če vas je žuželka pičila v usta, grlo ali okolico oči,

–         če vas je pičilo več žuželk hkrati,

–         če simptomi ne izzvenijo v roku enega tedna oz. se še poslabšajo,

–         če postane večja površina okoli pika (več kot 10 cm) rdeča in otečena,

–         če se pojavijo simptomi okužbe (izcedek iz rane, močnejša bolečina, oteklina, rdečina),

–         če imate simptome, podobne infekciji (povišana temperatura, otekle bezgavke, simptome, podobne gripi).

Kako lahko pike preprečimo?

Pike lahko preprečimo z uporabo repelentov in pripravkov, ki žuželke odganjajo.

Poleg tega svetujemo previdnost pri nabiranju cvetja, pobiranju suhega perila, pri hrani in pijači, predvsem, če je postrežena zunaj. Nikoli ne  puščajte kozarca, pločevinke ali steklenice pijače nepokrite oz. pred pitjem vedno preverite, če je mogoče vanjo zašla kakšna žuželka, preverite tudi obutev, ki jo puščate zunaj. Ko sedete v avtomobil oz. predno odpeljete, preverite, da v njem ni žuželk (npr. čebele ali ose) ki bi preusmerjale vašo pozornost, da ne bo prišlo do prometne nesreče pri otepanju žuželk.

Ob približevanju žuželke (predvsem to velja za ose in sršene) se izogibajmo nenadnih kretenj.

Za več nasvetov smo vam na voljo v naši lekarni.

Tjaša Flere Pušnik, mag. farm., spec.

Lekarna Pušnik Trbovlje

Previous article
Next article

Isti avtor