petek, 24 januarja, 2025

Iz te kategorije

Zakaj nihče ne more ustaviti Bitcoina? (Bitcoin 9)

Bitcoin je obširna zadeva, z nešteto vidiki ter različnimi perspektivami. Skupaj si ga bomo pogledali in razmišljali o njem na mnogo načinov. Tak pristop vam bo omogočal, da ga ocenjujemo z različnih zornih kotov in da tako dobite boljši vpogled, kaj to sploh je. Vseh člankov bo 25, povzeti pa so po avtorju Tomerju Strolightu, ki piše na mediumu.

Vsaka zadeva, ki jo je naredil človek, se lahko na nek način zaustavi. Pri avtomobilu lahko stopimo na zavore ali pa vsaj postavimo predenj neprehodno oviro. Pogonu lahko odvzamemo gorivo. Vsako podjetje lahko zaustavimo, recimo na sodišču ali pa tudi z uporabo oborožene sile, če je to potrebno.

Zdi se, da lahko z nekaj moči zaustavimo karkoli.

Kako je potem mogoče, da Bitcoina nihče ne more ustaviti?

Bitcoin je pravzaprav zgrajen zato, da se ga ne da ustaviti. To mu omogoča njegova struktura in dva močna protiukrepa.

Brezhibne replike

Prva obrambna linija Bitcoina je, da ga dejansko ne morete najti. In tistega, kar ne moremo najti, ne moremo ustaviti.

Bitcoinovo vozlišče je vsak računalnik, ki poganja določen Bitcoinov software. Vsako tovrstno vozlišče je natančna kopija vseh preostalih vozlišč. Vsako vozlišče razpolaga z vsemi podatki, ki so potrebni za to, da Bitcoin lahko deluje, skupaj z vsemi informacijami, kdo lahko porabi svoje bitcoine.

Kdor bi želel ustaviti Bitcoin, bi moral ustaviti vsako vozlišče povsod po svetu, naenkrat in za vedno.

Bitcoina, oziroma njegovih vozlišč ni težko zagnati. Deluje na najpreprostejših računalnikih, ki so danes na voljo. Bitcoin se lahko skriva tudi za kriptiranimi storitvami (VPN=virtual private network), tako, da nihče ne more vedeti, kje določeno vozlišče deluje. Nemogoče je najti vse takšne računalnike po vsem svetu, ki poganjajo takšen software oz. program. Če pa bi kdo imel takšno voljo in željo poiskati vsa vozlišča z namenom zaustaviti Bitcoin, bi jih lahko našel nekaj, ali pa celo veliko. Vendar, dokler Bitcoin deluje še nekje, na nekih mestih, deluje za vse in vsakogar, ki lahko dosežejo ta računalnik. Dostop do računalnika pa je danes enostaven, saj Bitcoinu podoben protokol (Internet) povezuje vse računalnike med seboj.

Tudi, če bi nekomu uspelo zaustaviti vsa takšna vozlišča, bi takoj, ko bi se kateri od njih ponovno zagnal, Bitcoin nadaljeval tam, kjer je končal. Predstavljajte si, da bi dejansko nekdo iskal Bitcoinova vozlišča, bi vsako posamezno vozlišče lahko šlo v stanje spanja, ko bi se lovec približal in bi postalo tako nevidno, dokler se ne bi lovec odpravil iskat drugam. Prva stvar, ki bi jo ponovno zagnano vozlišče najprej naredilo, da bi sebe najprej prekopiralo v natančno repliko vseh ostalih živih razpoložljivih vozlišč.

Danes delujočih vozlišč je mnogo tisoč, red velikosti pa je okoli sto tisoč. V bistvu ne moremo natančno vedeti, koliko jih je. Zato se jih tudi ne da odkriti ali najti. Praktično je taka naloga skoraj neskončno nemogoča.

Prilagodljiva potrebna energija

Večina zadev potrebuje za delovanje vsaj minimalno količino energije. Bitcoin ni tak, saj potrebuje precej energije. S tem zagotovi, da nobeno vozlišče ne more zavesti drugih z nepravimi podatki ali transakcijami. Porablja jo, da so vsa vozlišča sinhronizirana oz. vsklajena. Pravi zapis je tisti, ki je za to porabil največ energije. Večja kot je dejanska poraba energije, bolj odporen in varen je Bitcoin.

Koliko energije Bitcoin potrebuje, je odvisno od tega, koliko energije se dejansko porabi. Če bi komu uspelo prekiniti napajanje vseh vozlišč razen enega, bi se sčasoma energetske potrebe Bitcoina zmanjšale, tako, da bi bila moč zadnjega majhnega vozlišča vse, kar je potrebno za ohranitev omrežja. Tako Bitcoin ne more izgubiti energije, ki je potrebna, saj lahko deluje na minimalno količino energije (ne moremo ga energetsko izstradati), tudi, če je to vse, kar v tistem trenutku lahko dobi.

Kar se ne da Najti + kar se ne da Izstradati = NeZaustavljivo

Ker nihče ne more fizično odkriti vseh potrebnih delov, ki bi jih morali uničiti za zaustavitev Bitcoina in ker nihče ne more izstradati Bitcoina za energijo, ki jo nujno potrebuje, ga NIHČE ne more zaustaviti.

Obstaja veliko razlogov, zakaj je pomembno, da nihče ne more ustaviti Bitcoina. Prvo je to, da je Bitcoin izredno pomemben. Še pomembneje pa je, da vsi in vsak izmed nas potrebuje Bitcoin, da bomo lahko postali to, kar lahko postanemo.

Prihodnjič: Zakaj in kako Bitcoin porablja energijo

Peter Golob


Po formalni izobrazbi sem univ. diplomirani strojnik, vendar sem na tem področju delal le v letih po končanem šolanju. Strojnik nisem bil nikoli s srcem, bolj me je zanimala matematika oziroma razmerje med tveganjem in uspehom.

V Zasavju me poznajo kot profesionalnega igralca pokra, postavil sem tudi spletno stran za učenje strategije te igre, ki deluje še danes. Zadnja štiri leta pa se navdušujem nad Bitcoinom, predvsem z makro vidika. Menim, da bo ta fenomenalni izum digitalne redkosti prinesel pozitivne spremembe za posameznika in družbo.

Verjamem, da je prava pot sodelovanje med ljudmi in medsebojna pomoč. Znanje je tisto, kar vedno naredi razliko. Vsem, ki ne vedo, kako začeti z učenjem o Bitcoinu, bom z veseljem pomagal.


 

Isti avtor