sreda, 11 decembra, 2024

Iz te kategorije

Uspeh Zasavja v evropskem Mehanizmu za pravični prehod

Zasavje se uvršča med uspešnejše regije v okviru evropskega Mehanizma za pravični prehod, ki vključuje Sklad za pravični prehod. Z mehanizmom Evropska komisija regije in sektorje v Uniji spodbuja k opuščanju rabe fosilnih goriv in porabi razvojnih sredstev Sklada za pravični prehod za prehod v trajnostno in nizkoogljično družbo.

Opustitev premogovne dejavnosti

Osnova za pravični prehod je dejstvo, da bodo premogovne regije, kot je Zasavje, potrebovale obsežno gospodarsko preobrazbo, saj bo opustitev premogovne dejavnosti brez ustreznih ukrepov povzročila resne družbene posledice in zmanjšanje gospodarske dejavnosti.

Prva faza preobrazbe zasavske premogovne regije je bila neuspešna, saj so posledice zaprtja premogovnikov in termoelektrarne še vedno prisotne v obliki socialnih in ekonomskih težav. Proces zapiranja premogovnika je povzročil izgubo približno 5000 delovnih mest​​​, ki nikoli niso bila nadomeščena.

Zmanjševanje razvojnih razlik

Mehanizem zmanjšuje razvojne razlike med evropskimi regijami s spodbujanjem gospodarske preobrazbe in diverzifikacije gospodarstva v premogovnih regijah, ki jih bo opuščanje rabe fosilnih goriv v prehodu na podnebno nevtralnost najbolj prizadel. V Sloveniji sta v mehanizem vključeni Zasavska in Savinjsko-Šaleška regija, ki imata različne ukrepe in razvojne potrebe, opredeljene v Območnih načrtih za pravični prehod.

Sklad za pravični razvoj

V sodelovanju z državnimi organi in Evropsko komisijo je zasavska regija dosegla, da je bilo za projekte pravičnega prehoda razpisanih že 83 % sredstev iz Sklada za pravični prehod, od skupno 75 milijonov evrov, namenjenih prestrukturiranju regije. Projekti, podprti s temi sredstvi, predstavljajo temelj za preoblikovanje Zasavja iz premogovne regije v sodobno, tehnološko napredno, nizkoogljično in konkurenčno okolje. Zasavje se je na razpise za pridobitev sredstev iz Sklada za pravični prehod odzvalo s konstruktivnim pristopom ter številnimi prijavami naprednih projektov, katerih skupna vrednost je v veliki meri presegla razpoložljiva sredstva.

Prenos znanja in izkušenj

Strokovni sodelavec Centra za pravični prehod Zasavja Kristijan Adamlje izraža zadovoljstvo nad odzivom regije in vključevanjem številnih deležnikov v procese pravičnega prehoda. »Veseli nas, da se v proces aktivno vključujejo predstavniki različnih sektorjev in organizacij ter da na naših dogodkih poteka intenziven prenos znanja in izkušenj. Poleg tega se vse bolj povezujemo z mednarodnim okoljem. Skupaj obravnavamo napredne vsebine, razvijamo projektne koncepte in sodelujemo v evropskih razvojnih programih.«

Adamlje dodaja: »S tem sodelovanjem regija postaja vse bolj pripravljena na najzahtevnejše evropske programe, kar prinaša priložnosti za uresničitev ambicioznih projektov. V prihodnjem letu bomo na CPP Zasavja posebno pozornost namenili temam, povezanim z Novim evropskim Bauhausom, krožnim gospodarstvom, trajnostnimi tehnologijami v energetiki ter aktivnim vključevanjem prebivalcev, zlasti mladih.«


     

Aktivnosti Centra za pravični prehod so v celoti financirane iz tehnične pomoči Sklada za pravični prehod.

PR objava


 

Isti avtor