V četrtek, 14. novembra 2024, je na Regionalni razvojni agenciji Zasavje (RRAZ) potekala Regionalna konferenca Pravičnega prehoda Zasavja. Organizirala jo je Regionalna razvojna agencija Zasavje, na njej so predstavili rezultatov strateški program Pravičnega prehoda Zasavja.
Program se pospešeno izvaja od leta 2022, ko je bil na RRA Zasavje ustanovljen Center za pravični prehod Zasavja (CPPZ). Glavni cilj je preobrazba regije iz tradicionalne premogovne v visokotehnološko in nizkoogljično.
Zasavje med najbolj uspešnimi regijami
Zasavje sodi med uspešnejše regije v okviru evropskega Mehanizma za pravični prehod, ki vključuje Sklad za pravični prehod. Mehanizem je del Evropskega zelenega dogovora in spodbuja opuščanje rabe fosilnih goriv v evropskih premogovnih regijah in sektorjih z uporabo razvojnih sredstev Sklada za pravični prehod. Brez ustreznih ukrepov bo opustitev premogovne dejavnosti v teh regijah povzročila resne družbene in gospodarske posledice.
Strateški projekti
Zasavska regija je skupaj z državnimi organi in Evropsko komisijo dosegla, da je bilo že 83 % od skupno 75 milijonov evrov sredstev iz Sklada za pravični prehod (SPP) razpisanih za prestrukturiranje regije. Projektom je že dodeljenih več kot 50 % sredstev, sklep o potrditvi so prejeli vsi strateški projekti, predvideni za sofinanciranje iz SPP v Območnem načrtu za Pravični prehod zasavske premogovne regije. Med strateškimi projekti so Center za razvoj, demonstracije in usposabljanje brezogljičnih tehnologij – Center DUBT (Kemijski Inštitut), Obrtno-industrijska cona Lakonca (Občina Trbovlje), Ekonomsko-poslovna cona II Kisovec (Občina Zagorje ob Savi), Podjetniški inkubator “Kompreshaus” in Obrtna cona Rudnik (Občina Hrastnik).
Poleg omenjenih projektov zasavsko gospodarstvo pričakuje rezultate razpisa za produktivne naložbe v gospodarstvu (SPP), namenjenega podpori naprednim gospodarskim investicijam podjetij v regiji. Center za pravični prehod Zasavja izraža zadovoljstvo nad izjemnim odzivom na razpis – sodelovalo je veliko podjetij, skupna vrednost prijavljenih projektov pa je presegla razpoložljiva sredstva razpisa.
Mednarodni partnerji
Poseben poudarek konference je bil na sodelovanju mednarodnih partnerjev. Gostili so delegacijo ukrajinskega premogovnega mesta Sheptytskyi z namenom izmenjave znanja in krepitve zmogljivosti za prestrukturiranje. Na dogodku so sodelovali tudi predstavniki Sekretariata za evropske premogovne regije v prehodu (Evropska komisija) ter gostje iz Bolgarije – Brand Media Bulgaria, ki so prišli z namenom poročanja o uspešni zgodbi Zasavja in prenosa dobrih praks bolgarskim premogovnim regijam.
Ljudje so gibalo prestrukturiranja
Po predstavitvah projektov so v drugem delu konference potekale panelne razprave, med drugim tudi z ukrajinskimi gosti, ki so poudarili pomen prebivalcev v procesu prestrukturiranja. To je pomembno sporočilo konference, da so na prvem mestu ljudje – prebivalci. V teh časih se še posebej zavedajo, kako ključni so ljudje, saj regijo pestita izseljevanje in demografski upad. »Kaj nam bodo visoka tehnologija in investicije, če nimamo ljudi?« je poudaril Andrii Zalivskyi, župan mesta Sheptytskyi. Prav zato so ljudje eno izmed njihovih glavnih prednostnih področij v procesu prestrukturiranja.
Krožno gospodarstvo
V nadaljevanju je potekala predstavitev Akademije krožnega gospodarstva Zasavje, osrednjega programa Centra za pravični prehod Zasavja v letu 2024. Panel je vodila Ladeja Godina Košir iz Inštituta Circular Change, ki je v sodelovanju s Centrom za pravični prehod Zasavja pripravil in izvedel program za krepitev zmogljivosti in uvajanje načel krožnega gospodarstva v zasavske gospodarske sektorje. Akademija je obsegala različne aktivnosti, vanjo so bili vključeni deležniki iz regije iz vseh sektorjev. Rezultati akademije so bili konkretni predlogi krožnih projektov ter razvojnih pobud. Ob koncu panela je sledila tudi podelitev certifikatov udeležencem akademije.
Vzporedni dogodki
V okviru Regionalne konference Pravičnega prehoda Zasavja so potekali tudi vzporedni dogodki. V Trbovljah je potekal dogodek Vizija Zasavske regije 2030, kjer je več kot 90 dijakov zasavskih srednjih šol pod vodstvom mladinskih trenerjev razvijalo ideje za prestrukturiranje regije. Z različnimi metodami skupinskega dela in inovativnimi pristopi so si odgovarjali na vprašanje Kakšno regijo si želijo za življenje, delo in osebno rast.
Na Društvu prijateljev mladine v Trbovljah so na dan konference potekale delavnice zabavnega recikliranja, kjer so otroci skozi ustvarjanje spoznavali principe krožne ekonomije in pomen ponovne uporabe materialov.
Tri dni pred konferenco je potekalo srečanje nevladnih organizacij s predstavniki gospodarstva. Tema je bila povezovanje civilne družbe in gospodarstva za iskanje sinergij in pripravo skupnih medsektorskih projektov, ki podpirajo cilje pravičnega prehoda Zasavja.
Moč celotne zasavski skupnosti
Na Centru za pravični prehod Zasavja poudarjajo, da konkurenčnost regije temelji na moči celotne zasavske skupnosti. Ključno je povezovanje deležnikov, njihovo usklajevanje ter razvoj kakovostnih strateških programov in inovativnih idej, ki zasledujejo skupne cilje strateškega programa za prestrukturiranje regije.
»Pravični prehod je večplasten proces, ki mora zajeti vse segmente družbe. Pomembno je vključevanje vseh, od aktivnih deležnikov do mladih, civilne družbe in ranljivih skupin. Ti segmenti igrajo ključno vlogo pri oblikovanju rešitev, ki so trajnostne in vključujoče. Kot so nam na konferenci sporočili ukrajinski partnerji, razvoj brez ljudi nima prave vrednosti – investicije in tehnologije same po sebi ne morejo nadomestiti človeškega potenciala,« pravijo na Centrur za pravični prehod Zasavja.
Center za pravični prehod Zasavja zato intenzivno spodbuja kulturo sodelovanja, znanja, vključevanja in medsebojne podpore. To so temeljne vrednote, ki krepijo enotnost regije in so ključnega pomena za uspešno uresničevanje strateških ciljev Zasavja.
Aktivnosti Centra za pravični prehod Zasavja so v celoti financirane iz tehnične pomoči Sklad za pravični prehod Zasavja.
PR objava
Foto: RRA Zasavja