sobota, 15 marca, 2025

Iz te kategorije

Prva svetovna vojna še vedno živi v naših spominih

V četrtek, 4. aprila, je bilo na gradu Rajhenburg zanimivo srečanje. Društvo soška fronta iz Šempetra pri Gorici, ki izdaja revijo Na fronti, je predstavilo njeno 13. številko. Njen glavni urednik je Vinko Avsenak.

Avsenak je podrobno predstavil vse objavljene članke, še posebej članek o Avgustu Fabjančiču, vojaku prve svetovne vojne in senovskem kulturniku, ter članek o tragični ljubezenski zgodbi med posavskima Romeo in Julijo, ki se je v času prve svetovne vojne odvijala v Koprivnici pri Brestanici med Margareto Hess Rak in Ernestom Schwarzerjem. Zgodba je bila 14. februarja 2018 objavljena na spletni strani RTV Slovenije in je požela velik odmev v širši javnosti. Avtorica te zgodbe Staša Lepej iz Zagorja ob Savi je članek priredila za revijo Na fronti ter mu dodala zgodovinske okvirje, zato je bila tudi ona povabljena na srečanje ob izidu te revije. Članek Lepejeve je povzročil, da živi zgodba o tragičnih posavskih ljubimcih med ljudmi še naprej. V letu 2018 je luč sveta ugledala radijska igra o tem koprivniškem Romeu in Juliji, ki jo je pripravila Gledališka skupina DKD Svoboda Senovo in Kulturno društvo Anton Aškerc iz Koprivnice. Močna, a tragična ljubezenska zgodba, pa je doživela tudi svoj ponatis prve knjige Zadnji vitez plemeniti Heldenstamm.

Čeprav je od Velike vojne, kot jo tudi poimenujejo, preteklo že sto let, še vedno živi v ljudeh. Odkrivajo nove zgodbe, odkrivajo nove predmete, ki so bili do sedaj skriti ali pozabljeni. Tudi ljudje, ki obiskujejo kraje Soške fronte, lahko naletijo na predmete iz te vonje. Nekateri jih imajo v svoji lasti cele zbirke.

Večer v organizaciji KD Svoboda Brestanica so popestrili glasbeniki in recitatorji.

Tekst in foto: Fanči Moljk

Isti avtor