OZSČ Hrastnik
Pred natanko 32 leti, 11. februarja 1993, je bilo ustanovljeno Občinsko združenje slovenskih častnikov Hrastnik, ki se je takrat imenovalo Občinska organizacija častnikov Hrastnik in se nekaj let kasneje preimenovalo v sedanje ime.
Po osamosvojitvi Slovenije se je oblikovala majhna skupina enako mislečih rezervnih častnikov pod vodstvom Jožeta Zorčiča, ki je leta 1992 samoiniciativno pristopila k ustanovitvi, oziroma oživitvi stanovske častniške organizacije. Z zagnanostjo in vztrajnostjo so uspeli že v letu 1992 v občinsko združenje pritegniti več kot polovico občanov Hrastnika, ki so imeli vojaški častniški ali podčastniški čin. Bilo jih je blizu 200.
Občinsko organizacijo častnikov Hrastnik so ustanovili 11. februarja 1993 na redni letni konferenci. Od takrat združenje neprekinjeno in vzorno deluje. Najprej ga je dolga leta vodil predsednik Jože Zorčič, potem pa je vodenje prevzel sedanji predsednik Gorazd Hafner. Počasi je združenje postajalo zelo prepoznavno v lokalnem okolju in zasavski regiji. Z dobrim delovanjem je postajalo prepoznavno tudi v krovni zvezi – Zvezi slovenskih častnikov.
Zaradi svojega uspešnega delovanja na vojaško strokovnem področju je združenje pridobilo status organizacije, ki deluje v javnem interesu na področju obrambe. Članstvo se je z leti spreminjalo in nihalo. V zadnjih nekaj letih se je število članov združenja stabiliziralo in trenutno je v združenje včlanjenih 140 članov.
Vojaško strokovna dejavnost je bila ves čas delovanja združenja prioritetna dejavnost in se postopoma dopolnjevala in nadgrajevala. Sedaj se odvija v oblikah predavanj, vojaško strokovnih ekskurzij, orientacijsko – taktičnih pohodov, strelskih urjenj in tekmovanj, ogledov različnih prireditev Slovenske vojske, obiskov enot in poveljstev SV ter ogledov vojaških vaj in vaj drugih subjektov obrambnega sistema. V zadnjih nekaj letih je združenje razširilo svoje delovanje na mlajše generacije in vzpostavilo zelo kvalitetno in vzorno sodelovanje z Osnovno šolo Narodnega heroja Rajka Hrastnik. V letošnjem letu pa je združenje že drugič uspešno organiziralo dvodnevno šolo preživetja v naravi, namenjeno mladim.
Združenje ima društveni strelski poligon, ki so ga člani zgradili in ga vzdržujejo s prostovoljnim delom. Na njem lahko izvajajo streljanje z zračnim in malokalibrskim orožjem in s pištolami velikega kalibra na razdalji 25 metrov. V okviru združenja zelo aktivno deluje strelska sekcija, člani se uspešno udeležujejo strelskih tekmovanj širom Slovenije.
V vseh letih delovanja združenje vzorno sodeluje s Slovensko vojsko, predvsem z 20. pehotnim polkom iz Celja, ter domoljubnimi in veteranskimi organizacijami v Zasavju, katera so medsebojno podpisala Listino o sodelovanju. Na svečani akademiji Zveze slovenskih častnikov novembra 2024 so hrastniškemu združenju podelili jubilejno priznanje ob 30. obletnici.
Jani Zore
Foto: Jani Zore