Marjan Orožen je precej aktivno oblikoval družbeno politično življenje Zasavja in od šestesetih let 20. stoletja tudi Slovenije. Opravljal je številne vidne funkcije, v Hrastniku so ga proglasili za častnega občana. Izhaja iz znane družine Orožen iz Turja v občini Hrastnik.
Mladost
Šolanje
Zaradi okupacije je končal šolanje na gimnaziji (nadaljeval ga je na nemški šoli). Po vojni se je zaposlil v rudniku Hrastnik kot rudar (1952-1953) in se odpravil v Beograd, kjer je končal višjo politično šolo Đuro Đaković (1954). Leta 1964 je diplomiral na Visoki šoli za politične vede v Ljubljani.
Kariera
Lov in obujanje spominov
V tretjem življenjskem obdobju se je posvečal predvsem naravi in delu v lovski družini ter se udeleževal obujanja spominov na usodna dogajanja v času njegove mladosti. Zavzemal se je za ohranjanje zgodovinskih izročil OF ter narodnoosvobodilnega boja slovenskega naroda. Umrl je 17. marca 2015 v Ljubljani.
Častni občan
Marjan Orožen je častni občan Občine Hrastnik. Izhaja iz poznane turjanske družine Orožen. Njegov stric je bil zgodovinar Janko Orožen, njegova sestra je jezikoslovka Martina Orožen (tudi častna občanka Hrastnika), druga sestra Minka Babič je bila ravnateljica šole s prilagojenim programom v Hrastniku, njegov brat Marko Orožen je bil tudi uspešen politik, njegov nečak Andrej Orožen pa je direktor Dewesofta.
Savus
Foto: Obrazi slovenskih pokrajin
Viri in literatura
Enciklopedija Slovenije, Ljubljana 1987
Wikipedia
Ana Černuta Deželak, Marjan Orožen, Knjižnica Antona Sovreta Hrastnik, Celjskozasavski.si