V prejšnjem nasvetu smo pisali o simptomih menopavze, tokrat pa bomo navedli nekaj zdravil in pripravkov, ki so namenjeni lajšanju težav pri menopavzi.
Najprej pa nefarmakološki ukrepi, ki vključujejo:
- prenehanje kajenja – to lahko pomaga pri zmanjšanju vročinskih oblivov in nočnega potenja;
- pri nespečnosti se svetuje izogibanje kofeinu v popoldanskem času in omejitev vnosa alkohola. Pomembna je tudi higiena spanja – odhod v posteljo ob istem času vsak večer, temna, mirna, primerno hladna spalnica, …
- v kolikor postajate depresivni, se zaupajte vrstnicam, prijateljicam in ostanite aktivni;
- v kolikor imate suho nožnico, uporabljajte lubrikante dva do trikrat tedensko in med spolnim odnosom.
Nekatere študije dokazujejo da lahko večji vnos ribjega olja, sveže zelenjave, vitamina B6 in cinka odloži menopavzo, medtem ko uživanje večjih količin riža in testenin pospeši menopavzo.
Pri nakupu zdravil brez recepta in prehranskih dopolnil je potrebno preveriti vsebnost, saj nekaterih pripravkov ne smejo jemati ženske, ki so prebolele raka dojk ali druge hormonsko odvisne tumorje. To npr. velja za zdravilo z grozdnato svetilko, pripravke iz soje in črne detelje.
V lekarni lahko kupite rastlinski zdravili brez recepta, ki vsebujeta ekstrakt svežih listov žajblja ali korenin grozdnate svetilke. Obe zdravili imata indikacijo lajšanje čezmernega potenja, povezanega z vročinskimi oblivi v menopavzi (vključno z nočnim potenjem).
Na voljo so tudi prehranska dopolnila iz hmelja, različne kombinacije soje, črne detelje, svetlinovega olja, vitamina B6, cinka, …
Za nespečnost, razdražljivost, psihično napetost in nemir se lahko uporabijo zdravila rastlinskega izvora na osnovi baldrijana, prehranska dopolnila s pasijonko, hmeljem, …
V kolikor uporaba zdravil brez recepta, homeopatskih zdravil ali prehranskih dopolnil ne izboljša simptomov, lahko zdravnik za vročinske oblive predpiše:
- hormonsko terapijo – primerna je za ženske, ki niso imele raka dojk, srčnega infarkta, kapi ali krvnih strdkov;
- nehormonsko terapijo – v kolikor hormonska terapija ni primerna, lahko zdravnik predpiše antidepresive (kljub temu, da niste depresivni) ali antiepileptike (kljub temu, da nimate epileptičnih napadov).
Za več nasvetov smo vam na voljo v naši lekarni.
Tjaša Flere Pušnik, mag. farm., spec.