Svetovna zdravstvena organizacija je leta 1997 debelost uvrstila med bolezni in jo razglasila za enega največjih javnozdravstvenih izzivov, saj njena pojavnost strmo narašča.
Pri spopadanju s kilogrami je ključnega pomena dolgoročna sprememba življenjskega sloga, ki vključuje telesno dejavnost petkrat tedensko (hoja, hoja s palicami, uporaba sobnega ali zunanjega kolesa, plavanje, …) v trajanju 45 minut. Potrebno je tudi znižanje kaloričnega vnosa živil, uživati več sadja in zelenjave, polnozrnatih živil, oreščkov in rib. Ker je debelost kronična bolezen, je potrebno zgornje ukrepe uvesti v vsakdan.
V Evropski uniji, ne pa tudi v Sloveniji, so za zdravljenje debelosti odobrena zdravila z naslednjimi zdravilnimi učinkovinami: orlistat, naltrekson v kombinaciji z bupropionom, liraglutid ter semaglutid. Zavedati pa se je potrebno, da je zdravljenje z zgoraj navedenimi zdravilnimi učinkovinami indicirano le za bolnike z ITM vrednostjo nad 30 kg/m2.
Klinične raziskave so pokazale učinek na znižanje telesne mase pri nekaterih živilih:
– afriški mango (odmerek do 3,15 g na dan v obdobju 10 tednov)
– beli fižol (zavira absorpcijo ogljikovih hidratov in zavira apetit)
– glukomanan (poveča občutek sitosti in podaljša čas praznjenja želodca, za učinek je potrebno jemati 3 odmerke po 1 g z 1-2 kozarcema vode pred obroki, pri bolnikih, ki imajo težave s požiranjem, pa se uporaba močno odsvetuje)
– grenka pomaranča (rahlo poveča porabo energije in zmanjša apetit, glavna aktivna spojina je sinefrin, ki lahko poveča tveganje za srčno žilne zaplete)
– L-karnitin (poveča porabo maščob)
– krom (spodbuja izgubo maščob in znižuje apetit)
– probiotiki (urejajo črevesno mikrobioto in tako vplivajo na pridobivanje hranil iz hrane ter porabo energije)
– zeleni čaj (poveča porabo energije in zmanjša absorpcijo maščob)
Nekatere izmed zgoraj naštetih hranil lahko v obliki prehranskih dopolnil najdete na policah naše lekarne, kjer smo vam na voljo tudi za dodaten nasvet. Vabljeni!
Špela Atelšek, mag. farm.