sobota, 15 marca, 2025

Iz te kategorije

Ali so “eko”?

Zasavskim pet smo tokrat zastavili ekološko obarvano vprašanje: Z januarjem so vse nosilne vrečke v trgovinah postale plačljive, govori pa se tudi že o popolni prepovedi teh vrečk. Bi jih pogrešali? Morda že zdaj uporabljajo vrečke za večkratno uporabo?

Jože Čibej, predsednik KS Tirna, Zagorje

Plastika je po eni strani  eden največjih ekoloških problemov, na drugi strani pa je postala nepogrešljivi del našega vsakdana. Plastične vrečke, ki krasijo bregove naše reke Save, nas opominjajo, da moramo nemudoma nekaj storiti za rešitev tega problema. Omejitev nosilnih vrečk v trgovinah bi verjetno morala iti v smeri popolne prepovedi. V krajevni skupnosti Tirna smo v sklopu osveščanja naših krajanov lani izvedli prav poseben projekt in sicer smo v lanski ekološki akciji Očistimo Slovenijo z našimi najmlajšimi krajani s pomočjo medgeneracijske skupine Dišeči volčin izdelovali nakupovalne vrečke iz recikliranega blaga. Te vrečke pa so naši otroci poslikali in razdelili krajankam in krajanom. Tako smo praktično pokazali, kaj lahko posameznik in skupnost storita za ohranjanje čistega okolja.


Jože Gregorčič, predsednik KS Boben-Čeče

Pri nas že kar nekaj let uporabljamo v glavnem tekstilne zložljive nosilne torbe. Pravzaprav so se kar dobro razmnožile po hiši.

Plastične vrečke kot nosilke nikakor niso več potrebne. Vrečke se uporabljajo še za sadje in zelenjavo, kjer pa mislim, da bi jih zlahka nadomestili s papirnatimi. V vrečke radi damo še čistila, da ne pridejo v stik z hrano, za kar pa bi bile zelo prikladne manjše kartonske škatle.

Z uvedbo plačljivih vrečk nismo kaj dosti storili. Kupcev, ki niso okoljsko osveščeni, zanemarljivo majhna cena ne bo odvrnila od nakupa nosilnih plastičnih vrečk.

Sicer pa jaz doma sploh nimam problemov z vrečkami, »taškami« in ostalimi rečmi. Pri nas je »nabavnik« žena. Moj predlog, po uspešnih nakupih brez PVC vrečk v žepih.


Simona Jeraj, predsednica KS Rudnik, Hrastnik

Podpiram in se popolnoma strinjam s prepovedjo vse te plastične navlake. Že včeraj bi morali uvesti takšne ukrepe, da bi lahko svoje okolje bolje zaščitili. Vrečke so le ena od stvari, katere bi morali urediti, da bi prispevali k čistejšemu, lepšemu okolju. Prepričana sem, da lahko vsak pri sebi uredi tako, da vrečke zamenja s torbami, cekarji, nahrbtniki, … skratka, vse se da, če se hoče.

 


 

Nika Jurše, predsednica KS Alojz Hohkraut, Trbovlje

Odločitev o prepovedi uporabe plastičnih vrečk se mi zdi več kot nujna. Vrečke za večkratno uporabo iz blaga uporabljam že leta.

 

 

 


Ervin Renko, predsednik KS Dobovec, Trbovlje

Ukrep vsekakor pozdravljam, že od prej v družini uporabljamo vrečko za večkratno uporabo. Vse je stvar navade. Na splošno proizvajamo vse več odpadkov, kar je predvsem posledica potrošniške mrzlice. Plastične vrečke so le kanček v celotni zgodbi. Potrebno je spremeniti miselnost proizvajalcev in nas potrošnikov, stremeti k uporabi le 100-odstotno recikliranih materialov.

Odpadki postajajo vse večje ekološko tveganje v prihajajočem obdobju, posledice so tu in bodo dolgotrajne. Potreben bo sistemski korak v hierarhiji ravnanja z odpadki. Pri nas predolgo čakamo z odločitvami, pa je potrebno le kopirati primere dobre prakse. Kot primer, naši severni sosedi odpadke spreminjajo v energijo, nam se to očitno ne splača …

Isti avtor