sreda, 15 januarja, 2025

Iz te kategorije

Slovo Dorka Škoberneta

Pred novim letom so se na trboveljskem pokopališču v Gaberskem poslovili od Teodorja Zvonka Škoberneta, Dorka Škoberneta, izjemnega harmonikarja, ki je vodil različne zasedbe. V slovensko glasbeno zgodovino se je zapisal kot eden prvih, ki je na Radiu Ljubljana igral v živo in zabaval slovensko občinstvo.

Teodor Zvonko Škoberne, za domače Dorko, se je rodil 9. marca 1930 v Trbovljah v družini znanega trboveljskega krojača. Leta 1949 je maturiral na Gimnaziji Trbovlje v generaciji, ki je prva prestopila prag te šole. Izobraževanje je nadaljeval na ljubljanski Fakulteti za elektrotehniko, kjer je diplomiral leta 1957.

Od mladih nog ga je spremljala glasba. Skupaj z očetom sta izpolnila željo, da bi obvladal kakšen instrument. Dobil je 32-basno klavirsko harmoniko, vpisali so ga v trboveljsko glasbeno šolo. Že leta 1948 je Teodor Škoberne zmagal na tekmovanju harmonikarjev pod okriljem Ljudske mladine Slovenije v Ljubljani, leto kasneje pa je tam zasedel drugo mesto. Igral je v trboveljskem plesnem orkestru in kot gimnazijec sodeloval na šolskih proslavah in plesih.

Leta 1951 je Škobernetov talent odkril reporter Radia Ljubljana Silvo Matelič in ga 8. oktobra leta 1951 preko radijskih valov v živo predstavil širšemu slovenskemu občinstvu. Pri igranju sta ga začela spremljati basist Miško Hočevar in kitarist Mitja Butara, nato pa Milan Ferlež. Nastal je Trio Dorka Škoberneta.

Kljub temu, da je Škoberne igral harmoniko, ni izvajal narodno-zabavne glasbe, pač pa je preigraval zabavne skladbe nemških, italijanskih, francoskih in domačih avtorjev. Kasneje je Škoberne začel pisati priredbe za dve harmoniki ter spremljavo in tako je nastal Kvartet Dorka Škoberneta (Dorko Škoberne, Tine Jelen, Vili Guček, Miško Hočevar in namesto njega kasneje Franci Raušl). Ko je Škoberne k sodelovanju povabil še klarinetista Alojza Zupana Vuja, je leta 1965 nastal Ansambel Dorka Škoberneta, ki je deloval do leta 1974.

Dorko Škoberne je s svojim triom, kvartetom in ansamblom nastopal samo na koncertih ali snemal v radijskih studiih, ni se medijsko izpostavljal ali se prilagajal okusu širše javnosti, niti ni iskal publicitete: »Zame je bilo dovolj, da sem vedel, da nas poslušalci poslušajo, saj so naše skladbe veliko predvajali na Radiu Ljubljana.« Škoberne je z Ansamblom Dorka Škoberneta izdal tudi ploščo, v arhivu Radia Slovenija pa hranijo več kot šestdeset njihovih glasbenih posnetkov.

Savus

Foto: CZ.si


 

Isti avtor