sobota, 7 decembra, 2024

Iz te kategorije

Razmislimo, kaj je zares pomembno

Skoraj vsak starš želi svoje otroke vzgojiti v dobre osebe. Verjetno noben oče ne razmišlja: “Rad bi, da bi bil moj sin bogat in ošaben. Ali pa, da bi bila moja hči slavna in zoprna.” Samoumevno je, da razmišljamo o dobrih moralnih vrlinah.

Pa vseeno, če dobro pogledamo večino tega, kar počnemo in govorimo kot starši, zlasti ko naši otroci postanejo starejši, je jasno, da v resnici spodbujamo in si prizadevamo za to, da bi bili naši otroci uspešni.

Želimo slišati, kako so se odrezali na testu iz matematike in kako uspešni so bili pri na krosu pri športni vzgoji. Vedti želimo, na katero fakulteto se hočejo vpisati in kako jim gre pri obšolskih dejavnostih. Usmerjamo jih na področje dela, ki je donosno in priznano, ter jim zaradi tega ne bo treba skrbeti za denar.

Pa vendar v resnici nič od tega nima nobene zveze s tem, kar globoko v sebi čutimo, da si želimo – da bi bili dobri, prijazni in srečni.

Kaže, da bo treba o nekaterih stvareh ponovno razmisliti. Morda je rešitev, da prenehamo poskušati vzgajati uspešne otroke. Morda bomo morali bolje premisliti, čemu bomo v pogovorih doma posvečali pozornost.

Vir

Začeti se moramo aktivno pogovarjati in nagrajevati razmišljanje o vrednotah, ki so povezane z značajem. Otroke raje spodbujajmo k majhnim dobrim dejanjem in jih pri skupni večerji vprašajmo, kaj so danes storili, da bi pomagali drugim.

Najprej bo verjetno prevladoval odgovor: “Ah, ne vem, pozabil sem.” Ampak čez čas bodo začeli dajati bolj premišljene odgovore: “Svoj prigrizek sem delil s prijateljem, ki ga ni imel,” ali “sošolki sem pomagal razumeti vprašanje, ki ga je na testu napačno odgovorila.

Zaupajte jim, da bodo začeli aktivno iskati priložnosti za pomoč drugim.

Torej jih ne sprašujte o stvareh, ki so na dolgi rok nepomembne. Ne učite jih, da vas lahko navdušijo le z dosežki. Pokažite jim, da je pomembna odličnost – moralna odličnost. Da biti dober človek ni le tisto, o čemer samo govorite, ampak predvsem to, kar delate in živite.

Tako bodo tudi oni sledili.

Barbara Vodeb

 

Barbara Vodeb je vzgojiteljica predšolskih otrok z več kot 25 let izkušenj. Pri delu je zelo kreativna ter nenehno v iskanju priložnosti za ustvarjalne in zanimive rešitve sodelovanja s starši. S samorefleksijo ves čas analizira svoje delo, z novimi uvidi in inovativnimi idejami pa ob zaznavanju sprememb prihajajočih generacij otrok spreminja svojo strokovno prakso.

Kot bodoča magistrica supervizije in coachinga je zasnovala program Coaching za starše. S svojim znanjem in bogatim izkušnjami pri grajenju pozitivne samopodobe otroka, gibalnih dejavnosti in otroške risbe staršem pomaga olajšati in poenostaviti delo, razumeti njihovo vlogo, ter razvijati otrokovo zdravo samopodobo.

Starše aktivno povabi v vzgojni proces. Ob gradnji zaupanja in zavedanju, da je družina primarna celica in vzgojna pomoč njena dopolnitev, s starši vzpostavi enakopraven partnerski odnos. Prepoznati zna, kakšnega sodelovanja si želijo in jim tako ponudi zanimive in koristne vsebine v dobrobit družine.

Kontakt: Barbara Vodeb

Previous article
Next article

Isti avtor