Franc Kopitar je bil eden najbolj ustvarjalnih Zagorjanov. V mladih letih je preživel drugo svetovno vojno kot partizan, po vojni so ga za sedem let zaprli Angleži v Avstriji, potem pa se je posvetil slikarstvu. Po končani ALU v Ljubljani je delal kot likovni pedagog in ustvarjal kot slikar, kipar, fotograf, pesnik in filmski ustvarjalec.
Mladost
Franc Kopitar se je rodil 4. novembra 1928 v Zagorju bo Savi. Njegova mladost je bila zaznamovana z drugo svetovno vojno, saj je bil leta 1943 vpoklican v nemško vojsko, vendar je že takoj po vpoklicu pobegnil v partizane. Njegovo partizansko ime je bilo Silvo. V Črni na Koroškem je delal v ilegalni tiskarni, leta 1946 so ga pri ilegalnem prečkanju avstrijske meje ulovili Angleži in ga kot političnega vohuna obsodili ter ga za sedem let zaprli v graške zapore.
ALU v Ljubljani
Bil je član Društva slovenskih likovnih umetnikov Slovenije, predsednik Zveze kulturnih društev v Zagorju, mentor likovnega društva Relik v Trbovljah in filmskega kluba mladih v Zagorju, član sveta slikarske kolonije Izlake ter zagorske pesniške skupine Dediči.
Kulturni ustvarjalec
Njegovo delo je bilo povezano z umetniškim ustvarjanjem. Preizkušal se je v slikarstvu, kiparstvu, na fotografskem in filmskem področju ter v poeziji (zbirka Razvejeno deblo). Ustvaril je nekaj risanih filmov, kot kipar je zasnoval in izdelal spomenike v občini Zagorje (spomenik rudarjem v Zagorju, žrtvam vojne v Kotredežu, izseljencem v Podkumu …). Njegovi slikarski motivi so bili povezani z zagorsko pokrajino, reko Savo, rudarji in rudarjenjem.
Slikar
Istočasno se je Kopitar posvečal drugim tehnikam: priljubljeni so bili njegovi stilizirani linorezi preprostih rudarjev, upodobitve starih domačij, gospodarskih poslopij. Delal je črno-bele praskanke gradov in razvalin, barvne monotipije vasi, pastelne pokrajine in tihožitja. Skušal je predstaviti vso raznolikost likovnega izražanja, bil je poetični realist, nadrealist in abstraktni slikar, zato je razumljivo, da se je lotil tudi kiparjenja, ki ni moglo zatajiti roke slikarja,« je v zloženki k razstavi v Zagorju leta 2004 zapisal Nande Razboršek.
Zagorjan
Od leta 1952 do svoje smrti je Kopitar živel v Dolenji vasi v Zagorju ob Savi. Umrl je 2. marca 1989 na Golniku. Junija 2016 so pred Osnovno šolo Ivana Skvarče Zagorje ob Savi odkrili kip Francu Kopitarju, ki je delo akademskega kiparja Mirsada Begića.
Savus
Foto: CZ.si
Viri in literatura
Franc Kopitar: Popotovanja: antologija del Franca Kopitarja, Zagorje ob Savi 2016
Tine Lenarčič: Franc Kopitar, Delo, 1989)
Zagorje nekoč: zbornik mladih raziskovalcev, Zagorje ob Savi 2007
Urška Kurež, Knjižnica Mileta Klopčiča Zagorje, Obrazi slovenskih pokrajin, 2020