Na srečanju z županom in predstavnikoma Območne obrtno-podjetniške zbornice Trbovlje so razpravljali o nepravilnostih in nepoštenosti razpisa za gospodarsko prestrukturiranje. Na pristojnih ministrstvih opozorilom niso prisluhnili.
V luči novih gospodarskih projektov, ki so obetajo Trbovljam v naslednjih letih, se je župan Zoran Poznič sestal s predstavnikoma Območne obrtno-podjetniške zbornice Trbovlje in podjetniki iz Trbovelj, ki so se prijavili na Javni razpis za spodbujanje investicij za gospodarsko prestrukturiranje v zasavski in savinjsko-šaleški premogovni regiji v okviru Sklada za pravični prehod v obdobju 2024–2027.
Na začetku sestanka je župan čestital trem trboveljskim podjetnikom, ki so bili na razpisu uspešni in bodo s sofinanciranjem poskrbeli za nova delovna mesta, obenem pa je prisluhnil odzivom in konstruktivnim mnenjem in kritikam gospodarstvenikov, ki na razpisu niso bili uspešni.
»Vsak evro, ki bo prišel v Trbovlje z namenom ustvarjanja boljše prihodnosti po zaključku rudarstva, pomeni vzpodbudo za vse nas,« so zapisali na občini Trbovlje. Tudi zato se je župan z ekipo v preteklih letih večkrat udeležil sklicanih sestankov na pristojnih ministrstvih in RRA Zasavje v zvezi z vsebinami in sredstvi, ki jih namenja Sklad za pravični prehod. Po objavi razpisa so tudi gospodarstveniki pristojno ministrstvo začeli opozarjati na tveganja, ki jih razpis omogoča, in opozarjali, da ni optimalen za Zasavje ter predlagali spremembe, a brez pozitivnega odziva.
Območna obrtno podjetniška zbornica Trbovlje je bila že od samega začetka močno vpeta v aktivnosti Sklada za pravični prehod. Bili so pomemben člen pri informiranju, obveščanju in pripravah na javni razpis iz Sklada za pravični prehod. Predsednik OOZ Trbovlje, Matija Brodar, je že na začetku pogovora poudaril: »Ne skrivamo, da smo imeli velika pričakovanja za lokalne podjetnike in prvenstveno naše člane, ki so pretežno mikro in mala podjetja, čeprav med njimi najdemo tudi kar nekaj srednjih in celo velikih. Naši predlogi ministrstvu, da se manjši del sredstev oddvoji in nameni za mikro podjetja, je bil kategorično zavrnjen. V pripravah na javni razpis, ko vsebine še nismo poznali, smo bili izjemno dejavni. Vso podjetniško srenjo smo v sodelovanju z RRA Zasavje ali na lastno iniciativo vabili na dogodke za javnost, da bi sleherni podjetnik imel pravočasne in pravilne informacije. Naivno smo pričakovali, da bodo vsebina razpisa, razpisni pogoji in sklepanje pogodb pošteni in pravični, saj nenazadnje govorimo o Skladu za pravični prehod.«
»Žal nam je, da je javni razpis, ki sicer blaži posledice opuščanja pridobivanja premoga, zaradi ugotovljenih nepravilnosti dobil grenak priokus. Kljub temu pa ugotavljamo in nas izredno veseli, da so v primeru Trbovelj postopki tekli pošteno. Po drugi strani pa se sprašujemo zakaj razpis zanemarja pomembne pogoje,« opozarjajo na občini. Pristojni ministrstvi pozivajo, naj nadaljnje postopke v zvezi z Javnim razpisom za spodbujanje investicij za gospodarsko prestrukturiranje v zasavski in savinjsko – šaleški premogovni regiji v okviru Sklada za pravični prehod v obdobju 2024 – 2027 vodi transparentno, strokovno in če je le mogoče upošteva tudi tehtne predloge, ki prihajajo iz gospodarstva.
Savus
Foto: arhiv Savus