četrtek, 16 januarja, 2025

Iz te kategorije

Marko Funkl: Čakajo nas tri velike naložbe

Ob koncu leta smo se srečali z županom Markom Funklom in z njim opravili intervju. Preleteli smo leto, ki ga je na glavo postavila epidemije in z njo povezani ukrepi, ter spregovorili o zadnjih večjih naložbah, ki so bile opravljene ob izteku leta. Pogledali pa smo tudi že v leto, ki prihaja – pred Hrastničani je nekaj večjih in težko pričakovanih investicij.

Letošnje leto je bilo v znamenju epidemije, ki je posegla v vse sfere delovanja občin. V Hrastniku so bili najbolj težki poletni meseci, ko so bile potrjene okužbe v Domu starejših Hrastnik. Kako je epidemija vplivala na delo občine in kako velik izziv je predstavljala situacija v domu?

Situacija v Hrastniku v času okužb v Domu starejših Hrastnik je bila za vse vpletene izjemno težka preizkušnja, na trenutke se nam je zdelo, da smo prepuščeni sami sebi, a nemudoma smo sprejeli vrsto ukrepov, ki so nam epidemijo pomagali zajeziti. Ne glede na vse smo Hrastničani in Hrastničanke pokazali, da lahko strnemo vrste, ko je najbolj pomembno! Tako v človeškem kot v političnem smislu.

Čas epidemije je prinesel tudi izjemno lepe prostovoljske zgodbe, ki so dokazale, kaj se vse se zmore s skupnimi močmi. Še posebej bi izpostavil akcijo 36 šivilj pod vodstvom Jolande Kunstič, ki so v času največjega pomanjkanja zaščitnih mask v le 6 dneh sešile več kot 10.500 mask za občane naše občine. Gesta, ki je občani ne bomo nikoli pozabili.

Zaradi ukrepov so bili med najbolj prizadetimi predvsem podjetniki in obrtniki. Kako jim je občina priskočila na pomoč?

Ukrepi niso prizanesli nikomur, še posebej velik udarec je doživelo gospodarstvo. Hrastniškim podjetnikom smo stopili nasproti tako, da smo jih za čas razglašene epidemije, torej za čas, ko svoje dejavnosti niso mogli opravljati, oprostili plačila najemnine za poslovne prostore v lasti Občine Hrastnik. Upamo, da smo jim s tem vsaj malo pomagali.

Dodatno smo podjetnikom in kmetom pomagali še s tremi razpisi, tako kot vsako leto. Prek razpisov smo podjetnikom tako namenili še 45 tisoč evrov sredstev, kmetijstvu pa 20 tisoč. Na podjetniški razpis je največ vlog prispelo za ukrep ohranjanja podjetij in delovnih mest v posebnih situacijah ter za ukrep spodbujanja investicij, na kmetijskem pa za pomoč pri naložbah v opredmetena in neopredmetena sredstva na kmetijskih gospodarstvih.

Vzpostavili smo tudi e-tržnico, ki počasi dobiva želeno obliko in bo v prihodnje preko TIC-a Hrastnik pomenila pomembno spodbudo za kmete in rokodelce, da svoje izdelke lažje spravijo na prodajne police.

Občina tudi sicer precej sredstev namenja socialnim transferjem, s katerimi pomaga občankam in občanom pri lajšanju življenjskih tegob, kajne?

Res je, zato je tudi letos eden bolj pričakovanih razpisov bil razpis za dodelitev sredstev za dodeljevanje denarnih pomoči v občini Hrastnik za leto 2020. Od vseh prispelih vlog je bila slaba četrtina vloženih za pomoč pri nakupu šolskih potrebščin, preostale za nakup ozimnice. Skupno je pomoč prejelo 109 otrok in 364 občanov, višina vseh sredstev pa je znašala dobrih 15 tisoč evrov.

Razpisali smo tudi sredstva za pomoč pri nakupu živil za posebne zdravstvene namene, ki so razvrščena na listo centralne baze, očal ter vzmetnic za bolniško posteljo. Občina vsako leto pomaga tudi študentom z nižjim socialnim statusom, letos smo tako podelili 10 občinskih štipendij.

Navkljub težkemu letu na občini niste mirovali, tako je bilo tudi letošnje leto, gledano z vidika investicij, izjemno uspešno. V prvi polovici ste zaključili dolgo pričakovano rekonstrukcijo podvoza na Dirmajerjev hrib, prenovili ste Kulturni dom na Dolu, zgrajen je bil nov gasilski dom na Dolu, o čemer smo že poročali v eni od prejšnjih številk. S katerimi projekti pa ste zaključili drugo polovico leta?

Če izpostavim le nekaj projektov, bi začel kar s konec septembra odprtimi prostori novega Medgeneracijskega središča Dol pri Hrastniku, ki smo ga odprli skupaj z Društvom upokojencev Dol pri Hrastniku. Gre za izjemno pomembno pridobitev za lokalno skupnost, saj bo projekt, ki je sofinanciran s strani Evropskega sklada za regionalni razvoj, prispeval k družbenemu, kulturnemu in socialnemu utripu v občini. S tem projektom smo ponovno dokazali, da skupaj zmoremo več in da je za razvoj skupnosti ključno medsebojno sodelovanje in povezovanje.

Precej investicij je bilo izvedenih v krajevnih skupnostih – v KS Boben smo  obnovili most v Ravnah, v KS Turje je v teku modernizacija cestnega odseka MejačJamnik v dolžini približno 230 metrov, v KS Marno smo uredili asfaltno krpanje cestnega odseka Bizjak–Polak, v KS Dol pa razsvetljavo v okolici novega gasilskega doma ter obnovili cestni odsek proti Grči. Vrednost vseh investicij je znašala dobrih 150 tisoč evrov.

Na več lokacijah v treh krajevnih skupnostih smo postavili nove jeklene varnostne ograje. Gre za odseke, kjer so se v preteklosti dogajale prometne nesreče, in lokacije, ki so zaradi sečnje dreves postale nevarnejše za udeležence v prometu.
Največ del smo sicer izvedli v KS Podkraj, ko smo po januarskem skalnem podoru za investicije v ceste iz občinskega proračuna zagotovili sredstva v višini skoraj 152 tisoč eur, s strani države pa nam je uspelo pridobiti še dodatnih 80 tisoč za sanacijo samega podora. Pričeli smo tudi z večjo sanacijo plazu Zajec, ki je že dve leti čakal na pričetek del.

Med bolj vidnimi so bile tudi novosti na pokopališču, kjer je vzpostavljen prostor za raztros pepela, ki je bil dograjen na zelenici ob poslovilnem objektu na dolskem pokopališču. Prostor predstavlja zelenica za raztros okrogle oblike, obdaja pa jo peščena pot. Ob poti so nameščene štiri klopce in dve obeležji s prostorom za sveče in napisnimi ploščicami za graviranje podatkov o pokojnikih. Zelenico krasi lipa, ki je nameščena v sredini. Novo preobleko je pridobil tudi oporni zid ob pokopališču.

Še nekaj večjih projektov pa je že v pripravi za naslednje leto. Je njihov začetek že v nizkem štartu?

V naslednjem letu se obeta pričetek treh večjih investicij, ki bodo potekale v obdobju 2021−2023, ocenjena skupna vrednost pa znaša nekaj manj kot 8 milijonov.

Prvi projekt je Obrtno industrijska cona Hrastnik, ki se pripravlja v okviru podpisanega Dogovora za razvoj regij. Gre za območje steklarske kolonije, kjer bodo v letih 2021−2023 s pomočjo evropskih sredstev urejene površine za potrebe steklarne in TKI. Projekt, ki se razprostira na 19.000 m2, obsega rušenje objektov steklarske kolonije in ureditev komunalno opremljenih platojev za postavitev upravno proizvodnih obratov.

Drugi projekt je prav tako vezan na prej omenjeni dogovor, obsega pa izgradnjo sekundarne kanalizacije v aglomeraciji Hrastnik (Prapretno, Veličkova cesta, Pot Josipa Brinarja, Pot na Kal in del centra Hrastnika). Gre za gradnjo približno 5 km kanalizacijskega omrežja in dveh črpališč. Po zaključku projekta, najkasneje pa do leta 2023, bo dosežen cilj 98 % priključenosti v aglomeraciji Hrastnik, kar je skladno z zakonodajo.

Skupaj z Direkcijo RS za infrastrukturo za leto 2021 načrtujemo tudi izvedbo zadnje, 3. faze rekonstrukcije državne ceste Rinaldo–kamnolom v skupni dolžini 530 m. Projekt bo obsegal gradnjo vozišča in komunalnih vodov.

Poleg večjih infrastrukturnih projektov je v naslednjem letu predviden pričetek obnovitvenih del v Športnem parku na Logu, kjer načrtujemo investiciji v otroška igrala ter v tartansko stezo. Park želimo v prihodnjih letih temeljito prenoviti in ga še bolj približati občanom. Zaključena bo tudi investicija v vodovod na Kalu, na področju vodooskrbe se načrtuje nakup ultrafiltracijske naprave v Jepihovcu, pridobitev novih parkirišč na Novem logu, začetek obnove spomenika lokalnega pomena Mlakarjevega stanovanja, na tržnici v Hrastniku bomo obnovili še zadnji lokal, ki je vrsto let čakal na prenovo.

Govori se tudi o novem domu starejših na Leši ter stanovanjskem kompleksu v Resnici.

Trenutni objekt Doma starejših Hrastnik je bil zgrajen leta 1982 kot dijaški dom za potrebe rudnika, kar pomeni, da za dom nikakor ni primeren. To je pokazala tudi situacija, ki smo ji bili priča letos, saj se je dokazalo to, na kar že (pre)dolgo opozarjamo – da je hrastniški dom starejših potreben korenite prenove ali nadomestitve z novim objektom.  Za nadomestno lokacijo doma smo na občini že izbrali površine na Leši, kjer načrtujemo izgradnjo doma, ki bi po načrtih nudil prostor za 150 oskrbovancev, ki bodo razporejeni v enajstih gospodinjskih skupinah z eno in dvoposteljnimi sobami. Te skupine bodo razporejene po štirih povezanih stavbnih enotah, kjer bo vsaka etaža obsegala eno gospodinjsko skupino. V pripravi je že Občinski podrobni prostorski načrt (OPPN), s katerim bomo pripravili podlage, ki so potrebne za gradnjo nadomestnega doma starejših na Leši, predvidoma v letu 2022 pa se bo z investicijo države in Evropske Unije pričela gradnja.

V Hrastniku pa se vse izraziteje kaže tudi pomanjkanje prostih vseljivih najemniških stanovanj, kot tudi stanovanj, ki bi se prodajala. Občina tako skupaj s soinvestitorjem Stanovanjskim skladom Republike Slovenije predvideva gradnjo šestih večstanovanjskih objektov na Résnici, ki bi skupaj ponujali 144 stanovanj. V bližini teh objektov je predvidena ureditev zelenih površin in otroškega igrišča. V prvi fazi se načrtuje postavitev treh večstanovanjskih enot na vzhodnem robu platoja, ki bodo v kletni etaži povezane s skupnim podkletenim parkiriščem. V naslednjem letu se bo pripravilo vso potrebno gradbeno dokumentacijo, da bi se gradnja prve faze tako lahko pričela že v letu 2022.

Dobre novice pa ob koncu leta prihajajo iz Zdravstvenega doma Hrastnik, ki se, tako kot vsi zdravstveni domovi v Sloveniji, bori s pomanjkanjem zdravnikov. A kot kaže, se bo novo leto pričelo s polno zdravniško zasedbo, vse ambulante naj bi imele stalnega zdravnika.

Res je, po izgubi priljubljenega zdravnika dr. Betima Ejupija smo uspeli pridobiti novega zdravnika – Muamerja Mušića, dr. med. spec. Z njegovim prihodom januarja bomo imeli v zdravstvenem domu pokrite vse ambulante družinske medicine. Od letos pa je ponovno vzpostavljena  tudi otroška in odrasla zobna ambulanta na Dolu pri Hrastniku.

V Hrastnik naj bi se z začetkom leta »pripeljal« tudi Prostofer. Drži?

Tudi ta informacija drži. Hrastnik se razprostira na močno razgibanem terenu, s predeli, ki so precej oddaljeni od mestnega središča, kar predstavlja velik izziv starejšim občankam in občanom, saj vpliva na njihovo mobilnost in s tem na dostopnost do nujnih življenjskih potrebščin in storitev. Na občini smo se zato odločili, da z novim letom pristopimo k projektu Prostofer, preko katerega bomo starostnikom zagotavljali brezplačne prevoze in na ta način poskušali njihovo stisko vsaj malo olajšati in s tem izboljšati tudi njihova življenja. Za izvajanje projekta pa trenutno iščemo srčne prostovoljce – voznice in voznike, ki bi lahko prijeli za volan našega avtomobila in pomagali pri brezplačnih prevozih. Tako da izkoriščam to priložnost za prijazno povabilo k sodelovanju našim občankam in občanom.

Tako kot sta se leto in naš intervju začela, se bosta tudi končala – z epidemijo. Ta je namreč vplivala tudi na izvedbo tradicionalnih decembrskih dogodkov. A navkljub ukrepom je dogajanje v Hrastniku precej pestro. Slavnostno ste prižgali tudi luči.

Epidemija in z njo povezani ukrepi so nam letos preprečili izvedbo klasičnega decembrskega programa, a navkljub temu smo za občanke in občane pripravili pester program, ki pa, zaradi veljavnih ukrepov in s tem prepovedi zbiranja ljudi, poteka virtualno, preko različnih spletnih platform. Za program skrbijo hrastniški javni zavodi in organizacije, za kar se jim iskreno zahvaljujem.

Tudi letos smo tako slavnostno prižgali luči, prav v teh dneh  je v parku pri osnovni šoli zaživela še pravljična dežela za naše najmlajše, 19. decembra bomo skupaj z Zavodom Vitkar izvedli posebno enodnevno svetlobno postavitev v parku pod domom starejših, konec meseca pa bodo hrastniški študentje poskrbeli še za online prenos glasbenega dogodka HI Frozen festival z elektronsko glasbo. Na pročelju delavskega doma si mimoidoči lahko ogledajo fotografsko razstavo, na prostem bomo skupaj z ZMT postavili Steklarsko razstavo ob 160-letnici Steklarne Hrastnik.

OZPM bo tudi letos poskrbel za obdaritev hrastniških otrok, v drugi polovici decembra pa pripravljamo še nekaj prav posebnega – dobrodelno dražbo v sodelovanju z organizacijo Miss Slovenije. V sklopu projekta Miss Slovenije 2020 bomo v tednu pred božičem z dogodkom v živo naznanili dobrodelno dražbo ročno izdelanih marionetnih lutk izpod rok letošnjih kandidatk za Miss Slovenije. Na dogodku bomo v živo predstavili 17 unikatno izdelanih lutk, dražba le-teh pa bo potekala na družabnih omrežjih en teden. Izkupiček od prodaje bomo namenili socialno ogroženim družinam v občini Hrastnik, ki so jih prizadele posledice epidemije. Marionetne lutke so pomemben del hrastniške kulturne dediščine, zato upamo, da bomo s tem dobrodelnim projektom obdobje po praznikih lahko polepšali vsaj nekaj družinam.

Vse našteto je le drobec decembrskih dogodkov, celotni program pa si je moč ogledati na občinski spletni strani.

MJ /PR prispevek/
Foto: arhiv občine, portreta župana Branko Klančar

Foto 1: Otvoritev Medgeneracijskega središča Dol pri Hrastniku. Na sliki: podžupanja Vojka Šergan, župan Marko Funkl, državni sekretar Simon Zajc, predsednik Društva upokojencev Dol pri Hrastniku Drago Kolar (od leve proti desni)

Foto 2: Ureditev ceste v Podkraju

Foto 3: Noviteta na dolskem pokopališču – prostor za raztros pepela

Foto 4: idejna zasnova novega doma za starejše na Leši

Foto 5: Šest večstanovanjskih objektov na Résnici bo skupaj ponujalo 144 stanovanj.
Foto 6: Pravljična dežela za najmlajše v parku pri osnovni šoli v Hrastniku.

Isti avtor