Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je v sredo, 8. maja 2024, na posebni slovesnosti v Predsedniški palači podelila odlikovanja Republike Slovenije. Med prejemniki tudi skupina Laibach.
Pred dnevom Evrope in v okviru praznovanj 20. obletnice vstopa Republike Slovenije v Evropsko unijo in zvezo NATO je predsednica Nataša Pirc Musar podelila tri odlikovanja zlati red za zasluge. Prejeli so jih Ministrstvo za obrambo RS, Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve RS in ožja pogajalska skupina za pristop Republike Slovenije k Evropski uniji.
Predsednica je podelila še tri odlikovanja Republike Slovenije dr. Bojanu Moharju, dr. Mateji Bulc in glasbeni skupini Laibach, ki je prejela medaljo za zasluge za dolgoletno delovanje, ustvarjalnost in spodbuditev drugačnih pristopov zvrsti glasbe v slovenskem glasbenem prostoru. Skupina Laibach je nastala v Trbovljah, od koder je pričela izjemno pot po svetu.
Predsednica Nataša Pirc Musar je v slavnostnem nagovoru med drugim dejala: »Posebno mesto v naši družbi ima glasbena skupina Laibach. Razmišljati o glasbeni skupini Laibach, pomeni premišljevati o celotnem nacionalnem umetniškem ustvarjanju, ki ga je treba vrednotiti ne le z umetniškimi merili, temveč tudi po merilih družbene in politične angažiranosti. Kot smo lahko z zanimanjem prebrali pred kratkim, je skupina postala tudi poseben študijski predmet na eni od italijanskih univerz.«
V obrazložitvi medalje za zasluge so v kabinetu predsednice republike zapisali: »Glasbena skupina Laibach je bila ustanovljena 1. junija 1980 v Trbovljah kot edinstven glasbeni kolektiv, v katerem člani delujejo pod psevdonimi EBER, SALIGER, KELLER in DACHAUER.
V zahvali je Ivan Novak med drugim povedal: »Alah je velik, pravijo naši bližnjevzhodni prijatelji, s katerimi zadnje čase precej sodelujemo in kjer se kuha velika juha. Tudi Laibach je velik.« Opozoril je na nekatere ljudi, ki so bili pomembni za delovanje Laibacha in so bili tudi v dvorani na podelitvi. Na odru sta se predstavili dve generaciji skupine, ki uspešno deluje že več kot 40 let.
To zares posebno glasbeno skupino lahko opišemo zelo na kratko in preprosto: gre za fenomen; institucijo, ki je bila vedno pred časom in je vedno odstirala očem nevidno. Če bi ugibali, kaj si širša javnost predstavlja pod besedo Evrovizija, bi lahko dejali, da blišč in veselje. Če pa bi se vprašali, kaj si Laibach predstavlja pod to isto besedo v pesmi z enakim naslovom, objavljeno pred desetimi leti, bi ugotovili, da temačno prihodnost in strah. Povedano drugače: ko se danes ozremo v razvoj slovenske zabavnoglasbene dejavnosti, praktično ne najdemo skupine, ki bi s svojim vsestranskim delovanjem tako zelo spodbujala k razmisleku o preteklosti, sedanjosti in prihodnosti, kot je to počela in še vedno počne skupina Laibach. Njeno ustvarjanje, kjer moramo posebej izpostaviti Ivana Novaka, gonilno silo skupine, sodi na različna umetniška področja. Zato je prava ocena njene ustvarjalnosti mogoča samo na presečišču različnih umetniških ustvarjalnih praks in politike.
Laibach so pravzaprav edina slovenska glasbena skupina, ki razmišlja na globalni ravni. Njihov dom je Slovenija, oder pa ves svet, saj so v več kot 40 let trajajoči karieri nastopali na vseh celinah in si našli ljubitelje na različnih koncih sveta. Zato ni nobeno presenečenje, da jim je njihova izrazna moč, povezana s politično angažiranostjo, odprla vrata za sodelovanje z znanimi svetovnimi ustvarjalci in ustanovami, kot sta Michael Clark in Stanley Kubrick ali hamburški Deutches Schauspielhaus in finski Ultima Festival.
Kritikom je ustvarjalnost skupine Laibach povzročala težave, saj je kljub prizadevanjem niso mogli uvrstiti med uveljavljene glasbene žanre, ki bi jim omogočili lažje razumevanje in primerjavo njihovega dela z drugimi ustvarjalci.
V tem smislu je glasbena skupina Laibach edinstvena in enkratna v slovenski kulturi, saj njene ustvarjalnosti ni mogoče doživljati in razumeti ločeno od umetniškega kolektiva Neue Slowenische Kunst, slikarske skupine Irwin in Novega kolektivizma. Razmišljati o glasbeni skupini Laibach pomeni premišljevati o celotnem nacionalnem umetniškem ustvarjanju in ga vrednotiti ne le z umetniškimi merili, temveč tudi po merilih družbene in politične angažiranosti. S svojo ustvarjalnostjo vedno posega na polje političnega – najsi je šlo za gostovanje v Severni Koreji ali interpretacijo Bartolovega Alamuta.
Republika Slovenija se z državnim odlikovanjem zahvaljuje glasbeni skupini Laibach za pomembno vlogo in edinstven ustvarjalni prispevek k slovenski glasbeni umetnosti ter pečat, ki ga pušča v družbi.«
Savus
Foto: arhiv Savus