Zakaj so se odločili za dan odprtih vrat? »Zaradi informiranja svojih potencialnih kupcev za lažje odločanje pri izbiri sadik,« je povedal Janez Ocepek, gospodar kmetije EkoDrevesnica Ocepek iz Žvarulj, katero pa složno obdeluje in diha z njo cela družina, poleg njega še žena Irena, sin Jože in hči Mojca.
Z drevesničarstvom so se začeli ukvarjati leta 1998. Njihova glavna ideja je bila ekološka pridelava sadja in postavitev sadovnjaka. S tem namenom so začeli vzgajati lastne sadike, kasneje pa začeli tudi z njihovo prodajo. Ogromno se je bilo treba naučiti predvsem z izkušnjami ter lastnim opažanjem in preizkušanjem, saj je bilo literature glede ekološke pridelave zelo malo. Pa so se naučili! Nekaj od prednikov, ki so bili priznani sadjarji, predvsem pa ob lastnem delu, ki ga opravljajo z veseljem in ljubeznijo. Tako lahko danes kupcem ponudijo skupaj s koristnimi nasveti seveda ogromno različnih sort sadik jablan, pa tudi hrušk, češenj, breskev, marelic, sliv, višenj, kutin, nešpelj in našija. Postali so tudi skrbniki nekaterih ogroženih avtohtonih sort. Ekološko pridelavo so leta 2015 nadgradili še z biodinamično in tako pridobili znamko Demeter.
Poleg prodaje sadnih sadik imajo v ponudbi še razmnoževanje sadnega drevja po želji (stranka prinese svoje cepiče), strokovno sajenje sadnega drevja, izobraževanje o vzgoji sadik in predstavitve starih odpornejših sort, delavnice o prepoznavanju starih sort sadja, degustacije iz matičnega sadovnjaka, pa še orehe in goveje meso.
Na dnevu odprtih vrat je bilo lično razstavljeno v večnamenskem prostoru kar 118 različnih sort, večinoma jabolk, pa nekaj hrušk in orehov. Gospodar Janez Ocepek je bogat vir znanja, kar iz rokava je stresel najprej osnovne značilnosti ekološkega sadjarstva, potem pa še vse lastnosti posameznih vrst; od okusa, sortne pristnosti, odpornosti, skladiščnih sposobnosti, do rasti drevesa in primernosti za to področje.
Njegova ključna misel in želja pa je bila, da naj ne bi zanemarjali in pozabili starih sort sadja, ki že več kot 100 let rastejo po naših ohišnicah in travniških sadovnjakih, saj so nekatere med njimi enako ali celo bolj odporne in okusne, naj bo za svežo porabo ali predelavo, kakor pa novo prihajajoče sorte, ki se pojavljajo kot gobe po dežju in so vse podobnega okusa.
Sledila je še degustacija sort, ki so trenutno v užitni zrelosti. Na podlagi tega je bilo treba obiskovalcem, za dve skupini jih je bilo, samo še prisluhniti svojim željam in potrebam in se odločiti, kaj komu odgovarja za njegov sadovnjak.Prav s tem namenom so nekateri tudi prišli.
Svoja vrata so ta dan odprle še tri zasavske kmetije in se predstavilezainteresiranim potrošnikom. Oekološki pridelavi zelenjave, sadja in drugih kmetijskih proizvodov so obiskovalci lahko zvedeli vse, kar jih je zanimalo, na ekoloških kmetijah Vrtačnik v Šemniku pri Izlakah in Medved naKalu pri Zagorju, o biodinamični pridelavi in njihovih proizvodih kot so poltrdi in trdi sir, skuta in sirotka, pa na biodinamični kmetiji in sirarni Sešlar v Podlipovici pri Izlakah.
FT