Trbovlje 1. junija praznujejo svoj občinski praznik v spomin na spopad zasavskega delavstva z Orjuno leta 1924. Ob občinskem prazniku je beseda ponavadi županova. Kaj je novega, kako gleda na preteklo obdobje, kakšni so načrti. Preberite, župan Zoran Poznič je natrosil vrsto zanimivosti.
Gospod župan, ste ob letošnjem občinskem prazniku pripravili kaj posebnega?
Kako pa ste se lahko pogovorili s Celjani, kamor ste v vmesnem času vozili odpadke?
Temu bi lahko rekel, kjer je volja, je tudi pot. S pametnim pristopom se v resnici da, na veliko čudenje nekaterih, tudi v Sloveniji marsikaj dogovoriti. Hvaležen sem vsem, ki so prisluhnili našim argumentom in spoznali, da so se v občini Trbovlje razmere temeljno spremenile.
So vsi sodni postopki sedaj zaključeni?
Poteka še čisto logistični postopek med dvema odvetniškima pisarnama.
Je to tudi znak drugačnega medobčinskega sodelovanja?
S tem dogovorom je povezanih še nešteto drugih stvari, kar se tiče sodelovanja. Če tega dogovora ne bi bilo, potem tudi ostalega sodelovanja ne bi bilo, to moram odkrito reči. Je pa res, da je bilo potrebne veliko dobre volje z vseh strani.
So na vidiku že kakšni konkretni rezultati sodelovanja?
Veliko je sestankov v Ljubljani, na katere hodimo sedaj vsi trije župani, velikokrat tudi litijski, včasih radeški. Postajamo skupna ekipa, ki lahko doseže vse kaj drugega, kot lahko doseže posamičen župan občine. V Ljubljani ti enostavno rečejo »saj ste tako vsi skregani med sabo«. Drugačen nastop je obet veliko boljših časov. Tudi kar se tiče infrastrukture, govorim predvsem o cestah, kjer je država res kruta mati, pravzaprav mačeha, se bomo morali za vsak cestni odsek boriti skupaj. Drugače ne bomo prišli nikamor.
Dve cesti sta nevralgični za Zasavje: povezava med Hrastnikom in Zidanim Mostom in tunel do Savinjske doline. Kako vi gledate nanju?
Lahko te (ne)načrte države kaj spremeni gradnja Mesta akrobatov in tehnološke prihodnosti Trbovelj?
Hvala za to vprašanje. Mislim, da je to naša edina možnost. In res še enkrat hvala lastnikom Dewesofta, da so se odločili, da takšen objekt nastane v naši dolini. To nam v resnici omogoča tisto, k čemer v resnici stremimo, to so nove Trbovlje. Teh tisoč delovnih mest v srednjeročnem obdobju v resnici pomeni čisto drugačno perspektivo razvoja. Ne samo za Trbovlje, v resnici za celotno Zasavje. Ravno to potem na en način lahko izsili, seveda v narekovajih, tudi politično odločitev, da je Zasavje resno treba povezati ne samo z ostalo Slovenijo, ampak tudi z ostalim svetom.
Bo občina lahko sledila tem izzivom?
Treba bo spremeniti vse. Treba bo nadgraditi šolski sistem, poskrbeti za ustrezno zdravstveno varstvo, zagotoviti stanovanja in to vseh v socialnih skupinah – od stanovanj za mlade družine do studijev. Tako, da nas čaka res veliko dela. To so trenutno naši glavni izzivi. Predvsem na stanovanjskem področju.
Verjetno bodo morale sodelovati vse tri občine?
Kaj je tisto, kar si v letu do naslednjega občinskega praznika želite postoriti?
Kar nekaj stvari je, ki bi se v resnici lahko začele uresničevati že sedaj, pa ni denarja. Radi bi začeli z rušitvijo paviljonov pred spomenikom na Trgu revolucije, ampak nam je zadnja ujma prekrižala načrte, saj smo denar preusmerili v odpravo posledic ujme. Rušenje se bo razumljivo zamaknilo za dobrega pol leta. S prenovo Njive se bomo lotili prenove celotnega področja okrog Delavskega doma. Mogoče bomo lahko kmalu pričeli urejati tudi področje Mehanike. Prva naloga je seveda porušitev starega dela Mehanike.
Kaj boste tam gradili?
Kaj bi zaželeli občankam in občanom ob občinskem prazniku?
Seveda vsem čestitam za praznik. Zaželel pa bi jim, da nikoli ne pozabijo, od kod so, kaj so in kaj si želijo. Da nikoli ne pozabijo, da za nami stojijo naši predniki, kakor koli se to čudno sliši v 21. stoletju, pa vendar, in da smo posebni. Posebni na ta način, da se ne smemo nikoli sramovati sebe, da najdemo novo samozavest, da stremimo k odličnosti in gremo na vrh. Tja, kamor tudi spadamo.
Savus
Foto: arhiv Savus