»Lahko rečem, da ženskam zavidam predvsem njihovo učinkovitost, vztrajnost in potrpežljivost. Mislim, da znajo veliko bolje poslušati od nas moških. Težko bi rekel, da so v kakšnem segmentu na boljšem od moških, so pa v marsičem boljše in uspešnejše. Predvsem znajo veliko bolje izkoriščati čas in so po mojem mnenju zato tudi bolj učinkovite. Predvsem tiste, ki poleg službe oziroma kariere, dobro skrbijo tudi za osnovno celico družbe – družino.
Menim, da so ženske v t.i. zahodnem svetu z moškimi splošno gledano večinoma enakopravne. Res pa je, da podrobneje gledano ženske še vedno zasedajo slabše plačana delovna mesta in opravljajo težja dela in jih je ne glede na to več brezposelnih, kot moških. Veča se tudi negativni trend razlike v zastopanosti žensk na vodilnih položajih. Zato menim, da je bilo na tem področju sicer veliko narejenega, a vseeno bo potrebno še marsikaj postoriti. V okoljih, kjer se pretežno gibam, opažam, da enakomerna zastopanost obeh spolov zelo pozitivno vpliva na odnose in prinaša veliko boljše in raznovrstne rezultate, kar se pozitivno odraža v vseh segmentih družbenega življenja.«
Vinko Žagar, podžupan Občine Hrastnik
“Pravzaprav moškim ne zavidam ničesar, saj mislim, da je pravno v naši družbi poskrbljena enakopravnost, seveda prihaja do določenih anomalij, vendar pa pravna zaščita le omogoča tisto minimalno zaščito pravic obeh spolov. Kje so moški na boljšem? Mogoče se bolj odločnejše rinejo k želenemu cilju, kar pa ni nujno.
Čeprav je v zahodnem svetu enakopravnost spolov nekako pravno zagotovljena, pa to ne pomeni, da se izvaja tudi v praksi. Seveda prihaja do zlorab in je daleč od idealnega stanja. Slovenija je glede zagotavljanja enakopravnosti spolov v EU v skupini držav z nadpovprečno zaščito. Kar se pa tiče položaja žensk v ostalem svetu, moramo njihov položaj gledati skozi prizmo civilizacijskega in kulturnega razvoja tega področja. Vendar pa stanje ni rožnato.«
Marjana Poredoš, lastnica butika Salon M, Zagorje
»Prav je, da ženske obeležijo svoj mednarodni dan. Še večkrat v letu bi se lahko spomnili nanje, kajti dobro vemo, kaj vse morajo še postoriti poleg svojega rednega dela. Bilo bi pa prav, da jih tudi v poslovnem svetu upoštevajo enakopravno z moškimi, glede na to, da so za enako delo večkrat manj plačane od moških. Še več, večkrat smo priča neenakopravnosti in prav zaradi tega se je davnega leta 1889 začela boriti za enakopravnost vseh žensk nemška feministka in socialistka Clara Zetkin. Tudi v Sloveniji ima praznik močne korenine, še zlasti v Trbovljah, ki so zibelka slovenskega ženskega gibanja. 8. marec kot mednarodni dan žensk sicer praznujemo od leta 1917, celih 100 let, in prav zato moramo ta praznik ohranjati. Praznik je postavljen tudi v spomin na požar v tovarni Triangle, kjer je leta 1911 v New Yorku izgubilo življenje prek 140 žensk. Ko bodo ženske dosegle svoje pravice in dostojanstvu tudi v drugih delih sveta, pa bo tudi svet lepši.«
Rajko Žagar, predsednik Društva invalidov Hrastnik
»O vprašanju, kaj imajo drugi, kar sama ne premorem, pravzaprav ne razmišljam na način, ki bi pri meni povzročal občutke nezadovoljstva, bolj morda kot o dodatni obliki motivacije za delovanje. Tudi se ne strinjam, da dejstvo, v kaj se rodimo ali v kar smo vzgojeni, s seboj prinaša značilnosti ali še manj vrednost, ki velja izključno za »ženske« ali »moške«.
Ljudje smo socialna bitja, uspešnost organizacije je pogojena z uspešnim timom, ki v njej deluje – vse to verjetno tudi iz razloga, da smo si ljudje med seboj različni, da premoremo različne kompetence in da je primanjkljaj enega, prednost drugega. To nam omogoča, da lažje brodimo skozi življenje in delo.
Morda se mi ravno zaradi takšnega dojemanja ljudi zdi nedoumljivo, da lahko še vedno poslušamo debate, ki se nanašajo na »značilnosti« enih ali drugih, da v en glas zatrjujemo, da živimo v enakopravni družbi in še vedno ločimo »ženske« in »moške« poklice in da se posledično tisti »ženski« spuščajo po statusni lestvici in izgubljajo moč. Da nas iz dneva v dan mediji in družba bombardirajo s stereotipi o enih in drugih in, da hočeš nočeš, se vsemu temu lahko izogneš le v najožjih krogih, kjer deliš življenje z ljudmi, ki jim spol človeka ni merilo za spoštovanje in sodelovanje.«
Katarina Nučič, direktorica Mladinskega centra Trbovlje
»Ženskam pravzaprav nič ne zavidam. Verjetno tudi zato ne, ker sodim bolj v tisto skupino moških, ki so jim gospodinjska opravila tuja. Tudi sicer v življenju redkokdaj komu kaj zavidam. Mogoče komu, ko ga vidim v objemu lepe ženske, ampak potem pomislim, da tudi sam z eno takih živim. Ko je moja boljša polovica rodila najina otroka, se mi je zdelo, da je ženska malo pa vendarle na boljšem. Kajti, najsi sem se še tako trudil, da bi bil jaz otrokoma prva violina, sta mi že kot dojenčka pokazala, da ima le mami mleko in tisto materinsko ljubezen, ki jo sam seveda nimam. Imam pa očetovsko, ki je dana le moškim. Ravno zato je na svetu tako lepo, ker smo si moški in ženska tako različni.
Mislim, da pri nas spola živita dokaj enakopravno. Nikoli pa ne bosta enaka. Kar je nenazadnje tudi najbolj prav in v skladu z naravo. Vem, da v Arabskem svetu, marsikje v Aziji in Afriki ženske niti približno ne živijo tako enakopravno kot pri nas. Verjetno je tako zaradi njihove tradicije, kulture, vere … Če bom kdaj živel v omenjenih koncih sveta, se bom moral temu primerno prilagoditi, kar velja tudi obratno, torej za tiste, ki prihajajo k nam. Tudi tu imamo svojo tradicijo, kulturo in vero. Tako preprosto je to.«
Igor Gošte, urednik televizije ETV, Izlake