torek, 14 januarja, 2025

Iz te kategorije

Zdravi kot ribe

Adi Zaletel , predsednik KS Steklarna, Hrastnik

»Lahko rečem, da sem se do 30. leta aktivno ukvarjal s športom, najprej kot igralec namiznega tenisa, nato kot igralec v Košarkarskem klubu Hrastnik ter pozneje kot trener njegove pionirske, mladinske in članske ekipe. Z novimi poklicnimi izzivi je začelo nenadoma zmanjkovati časa za redno športno aktivnost. Do 50. leta sem še dokaj uspešno vzdrževal ravnovesje, a vedno nove poklicne zahteve so za seboj potegnile vrsto negativnih dejavnikov: premalo gibanja, hitro in neustrezno prehrano, spremenjene socialne, duhovne in čustvene razmere, pa premalo spanja in s tem zmanjšanje imunskega sistema.

Včasih seveda potrebujem zdravniško pomoč ob gripi, prehladih ali kakšnih poškodbah, vendar vse to le v skrajni sili, ker skoraj zbolim ob pogledu na polne čakalnice … Ker so moje samozaobljube o zmanjševanju negativnih vplivov na zdravje eno, dejanski rezultat pa precej slabši od pričakovanega, si vsako zimo zastavim iste cilje in se tolažim, da ni nikoli prepozno. Negativne dejavnike zdravja zdaj, ko se ne ukvarjam redno s telesno vadbo, zmanjšujem s plavanjem in z delom na manjšem »ranču« s hišo, vrtom in sadovnjakom na Dolenjskem, kjer si napolnim baterije tudi s sprehodi ter nabiranjem gob in drugih gozdnih sadežev. Naj bo letošnji 7. april nova prelomnica v mojem življenju za izboljšanje kakovosti zdravja.«


Marjeta Hribar, oblikovalka nakita Kuolmi, Izlake

»Za svoje zdravje skrbim v okviru svojega delavnega urnika, včasih več, včasih manj. Včasih v obdobju ustvarjanja pozabim na hrano, pijačo in na cel svet, nakar me telo opomni, da je čas za počitek. Pri tem mi dosledno pomaga družina. Po drugi strani pa se trudim, da svoje telo poslušam in mu nudim tisto, kar mu primanjkuje. Včasih je to vitaminska bomba, polna ingverja, citrusov in medu, drugič sprehod po gozdu, slednjič spet kaj drugega. Pomembno se mi zdi, da poslušamo svoje telo, kajti večino bolezni si pridelamo sami. Telo ne potrebuje le zdrave, domače hrane, temveč tudi duševno hrano, sanjarjenje in meditacijo. Zato priporočam ljudem ne le zdravo hrano in šport, temveč tudi smeh, objeme in včasih dozo adrenalina, da se naše telo počuti živo in zadovoljno.«


Janez Lipec, guverner Rotary Districta 1912 Slovenija 2018/19, Zagorje

»Zjutraj spijem po receptu dobre znanke Minče ingverjev napitek. Sledi jutranja telovadba z devetimi vajami za razgibavanje od glave do pet. Da zadovoljim zahteve medicinske sestre, je zraven 61 počepov. Vse skupaj okoli 15 minut. Pojem zajtrk z okoli sedem vrst semen, kosmiči in suhimi slivami s kefirjem. Žena pravi, kako lahko to ješ vsak dan. Kakšno nedeljo ga nadomestim z jajcem na oko in pravim zajtrkom. Sledi dan z obveznostmi. Po možnosti pred kosilom opravim pet kilometrov nordijske hoje. Popijem največ dve črni kavi. Izogibam se sladkim in gaziranim pijačam, alkoholu, čipsu in drugim prigrizkom, nabitih s sladkorjem in kalorijami. Popijem več kot dva litra vode. Po večerji me čaka delo za računalnikom. Odvisno od obveznosti, včasih tudi do jutranjih ur. Premalo spim, 5 do 6 ur. Redko se približam optimalnim osmim uram spanja. Vsak petek je že več kot 30 let obvezna rekreacija z ekipo šestih do osmih igralcev, ki se dobivamo in uživamo v zagrizeni košarki na en koš, nato pa v Malibuju izmenjamo informacije. Kljub različnim aktivnostim se izogibam stresnim situacijam, ob sebi imam rad ljudi s pozitivno energijo, rad pomagam in predvsem poslušam.

Za svoje zdravje mora vsak poskrbeti sam, tega se verjetno vsi premalo zavedamo. Veliko pomagata tudi ljubezen do bližnjega in dobra volja, morda še več kot tablete, ki jih osebno moram spoštovati, da so zdravnice zadovoljne, ko pridem na pregled.«


Martina Drobne, blogerka Manj smeti – manj skrbi, Zagorje

»Priznam, da na svoje zdravje velikokrat kar pozabim. To se kaže predvsem v pomanjkanju rednega gibanja, uničenem bioritmu in prevelikih količinah popite kave. Blogerski navdih namreč ponavadi prime ob najbolj nečloveških urah – običajno sredi noči – in te dragocene trenutke je treba izkoristiti. Zato se mi velikokrat zgodi, da ob štirih ali petih zjutraj tolčem po tipkovnici, oči se mi zapirajo, po žilah pa se mi pretaka čisti kofein.

Ena od sprememb v mojem življenju, ki je povsem nenamerno tudi pozitivno vplivala na moje zdravje, je, da sem nehala kupovati stvari, pakirane v plastiko. Tako namreč varujem okolje, poleg tega pa pojem veliko več svežega sadja in zelenjave in manj obdelanih živil.

Sem pa precej ponosna na dve »zdravi« stvari, ki sem ju uvedla v novem letu (in se ju še vedno držim): popijem več vode in skoraj vsak dan si vsaj nekaj minut vzamem za jogo. Ta me sprošča in poskrbi za moje dobro počutje.«


Luka Holešek, frizer in lastnik De Luks studia Trbovlje:

»Moje mnenje je, da je vsakršna aktivnost za dobro zdravje zelo pomembna. Naj bo to hoja ali šport, uživanje zdrave hrane … vse to aktivira dobro počutje, kar je potrebno tudi za poslovno kreativnost in ideje oziroma kondicijo glede na to, da je podjetništvo način življenja. Telo je kot avto: boljše, kot ima gorivo, kvalitetneje in dlje se boste z njim pripeljali.«

Isti avtor